Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.12.2022 18:48

5. Pergamon część pierwsza

Kiedy diadoch Lizymach ( 355 r.p.n.e. - 281 r.p.n.e. , jeden z wodzów i przyjaciół Aleksandra III Wielkiego ) po śmierci Aleksandra w 323 r.p.n.e obejmował władzę w Tracji przyjmując tytuł króla , nie miał pojęcia o tym , że w 283 r.p.n.e protoplasta rodu Attallidów Filetajros odbierze mu sporą część terytorium i założy państwo - Królestwo Pergamońskie ze stolicą w miejscu zamieszkanym już w VIII w.p.n.e. przez Greków - Pergamonie . Jego następcy postarali się , żeby królestwo rosło w siłę :
- Eumenes I , siostrzeniec Filetajrosa, stryj Attalosa I Sotera , nie przyjął tytułu króla , ale rządził królestwem i bił monety z własną podobizną - podniósł znaczenie militarne i skutecznie studził zapędy sąsiadów ;)
- Attalos I Soter - bratanek i adoptowany syn Eumenesa I - walczył z powodzeniem z małoazjatyckimi Celtami ( Galatami ) a po ich pokonaniu otrzymał przydomek "Soter" ( wybawca ) . Zacieśnił stosunki z Rzymem , dbał o współpracę polityczną , militarną i kulturalną - założył Bibliotekę Pergamońską , drugą co do znaczenia i wielkości bibliotekę na świecie ( po Aleksandryjskiej ) , liczącą 200 tys. woluminów
- Eumenes II Filadelfos Soter , syn Attlosa I - przejmował sąsiednie tereny , pogonił syryjczyków , za co od Rzymu otrzymał Chersonez Tracki , Frygię , Myzję , Lidię , Likaonię , Pizydię i Pamfilię , a także Efez :idea: , doprowadził do tego że Pergamon za jego panowania stał się największym państwem Azji Mniejszej . Na czas panowania Eumenesa przypadają ograniczenia, jakie wprowadził Ptolemeusz V Epifanes ( piąty władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszy ) w eksporcie papirusu , którego jedynym producentem był Egipt , co zmusiło bibliotekarzy do przepisywania książek również na skórze , zaczęto wytwarzać papier (stąd nazwa pergamin) ;) .
Wkrótce Pergamon stał się jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych , naukowych i handlowych ówczesnego świata , co niepokoiło nawet rzymski senat.
- Attalos II Filadelfos , syn Attalosa I , brat Eumenesa II - został królem w wieku 60 lat , ale kontynuował politykę poprzedników - odbudował współpracę z Rzymem i dbał o dalszy rozwój królestwa
- Attalos III , syn Eumenesa II , ostatni władca z dynastii Attalidów - był niezrównoważony psychicznie , bardziej niż sprawami królestwa zajmował się badaniami naukowymi , uprawiał zioła lecznicze i trujące , wywary testował na antagonistach ;) , interesował się światem zwierząt , w swoim testamencie oddał królestwo Pergamonu Rzymowi , czym nadał Pergamonowi i podległym miastu status polis, czyli wolnego miasta-państwa .

Dzisiaj Bergama to liczące około 110 tys. ( w I wieku nasze ery liczył ponad 150 tys. ) mieszkańców miasto w dolinie rzeki Bakir z z jednym z Siedmiu Kościołów wymienionych w Apokalipsie św. Jana , Czerwoną Bazyliką Kizil Avlu , która pochodzi z pierwszej połowy II wieku p.n.e. , zbudowano ją ku czci egipsko-greckiego boga Sarapisa . Teren jest ogrodzony , większość fotek robimy przez ogrodzenie , wokół mnóstwo całe fragmentów kolumn , gzymsów , kapiteli itp. itd.

114.jpg


115.jpg


116.jpg


117.jpg


118.jpg


119.jpg


120.jpg


121.jpg


122.jpg


123.jpg


124.jpg


125.jpg


126.jpg


Najwspanialsze zabytki Pergamonu znajdują się w Pergamonmuseum , Staatliche Museen zu Berlin ;) , jest tam m.in. Ołtarz Pergamoński z Fryzem Telephosa ( po II wojnie światowej wywieziony do Związku Radzieckiego :lol: , ale wrócił - szkoda że nie do Turcji . . . ) , Brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta - szczerze polecam , gdyby ktoś odwiedzał Berlin .

Prócz Kizil Avlu w Bergamie znajdziemy Wielki meczet Ulu Camii , Kurşunlu Cami ( meczet z początku XV w. ) , muzeum archeologiczne Bergama Müzesi z imponującą ilością artefaktów - rzeźb , przedmiotów codziennego użytku , manuskryptów , a także tekstyliów . Z racji pory ( zostawiliśmy go na koniec ) muzeum stało się "miejscem masowego
rażenia" i zwyczajnie je sobie odpuściliśmy , bo byliśmy już zmęczeni zwiedzaniem i upałem , a tłumy przed nim też pomogły podjąć decyzję o zostawieniu go na nastęny raz .
Ale może po kolei ;)
Wjeżdżając do Bergamy wieczorem kierowaliśmy się strzałkami z napisem "Asklepiejon" , bo na parkingu naprzeciw wejścia chcieliśmy spędzić noc . I tak się stało :)
Dzień powitał nas ( prócz promieni słońca zwiastujących piękny dzień ) beczeniem baranów i meczeniem krów :) Na rozgrzanym porannym słońcem parkingu spały ogromne psy . . .

127.jpg


128.jpg


129.jpg


Po śniadaniu i pysznej kawie ruszyliśmy krętą drogą wspinającą się na pobliskie wzgórze , żeby na Bergamę i Asklepion popatrzeć z innej perspektywy zanim obsługa wpuści nas na teren gdzie "śmierć nie ma wstępu" ;) .

130.jpg


131.jpg


132.jpg


133.jpg


134.jpg


Z naszego punktu obserwacyjnego zobaczyliśmy , że dotarła już obsługa , więc zjechaliśmy na parking , zakupiliśmy bilety i weszliśmy na teren Asklepiejonu jako pierwsi zwiedzający , ale o tym w następnej części :papa:

Pozdrawiam
Piotr
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5148
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.12.2022 19:31

piotrf napisał(a):Najwspanialsze zabytki Pergamonu znajdują się w Pergamonmuseum , Staatliche Museen zu Berlin ;) , jest tam m.in. Ołtarz Pergamoński z Fryzem Telephosa ( po II wojnie światowej wywieziony do Związku Radzieckiego :lol: , ale wrócił - szkoda że nie do Turcji . . . ) , Brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta - szczerze polecam , gdyby ktoś odwiedzał Berlin .

Skąd to znamy ?. Ileż to zabytków zostało na świecie skradzionych i znajdują się teraz w muzeach w innych krajach.

piotrf napisał(a):Dzień powitał nas ( prócz promieni słońca zwiastujących piękny dzień ) beczeniem baranów i meczeniem krów :) Na rozgrzanym porannym słońcem parkingu spały ogromne psy . . .

Ogromne psy wylegujące się na tureckich ulicach to obrazek, który mieliśmy okazję oglądać bardzo często. Na szczęście psy te są bardzo spokojne i nie zaczepiają przechodzących ludzi.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.12.2022 23:48

Pergamon część druga

Asklepiejon powstał na terenie dolnego miasta w IV wieku p.n.e. Był to tzw. krąg skaralny Asklepiosa ( boga sztuki lekarskiej ) gdzie "kapłani-lekarze" mieszkali razem z pacjentami , leczyli i ciało , i duszę . Najwybitniejszym lekarzem tego pergamońskiego Asklepiejonu był Galen , osobisty medyk cesarza Marka Aureliusza . Ten wszechstronnie wykształcony wybitny uczony rzymski greckiego pochodzenia jest autorem około 400 dzieł z różnych dziedzin wiedzy , m.in. anatomii , filozofii , matematyki , chemii ,
kosmetyki leczniczej . Jego sposoby opracowywania lekarstw (leki galenowe) obowiązywały w zachodniej Europie przez 1500 lat po jego śmierci.

Po zakupieniu biletów wstępu wchodzimy na ogrodzony teren , po lewej stronie w jednostce wojskowej akcja przepalania sprzętu , ryk czołgowych silników tylko na chwilę zaburza odbiór miejsca , gdy dochodzimy do Via Tecta ( święta droga ) warkot silników milknie i od tej pory w kompletnej ciszy podziwiamy ruiny propylonu , dziedzińca , fundamenty biblioteki , mały ( 3,5 tys. widzów ) teatr , źródełko i świętą fontannę będąca centralnym punktem ( dzisiaj basenik z żółwiami wygrzewającymi się w słońcu na
resztkach okładziny z białego marmuru , którym obłożone były wszystkie budynki Asklepiejonu ) . Od fontanny można przejść ciekawym korytarzem , do którego schodzę na poziom -1 :wink: . Pod jego podłogą z płyt kamiennych przepływa strumień , a prowadzi on do imponującego dwupiętrowego budynku szpitala - sanktuarium Telesfora . Panuje w nim przyjemny chłód .
Tunel miał chronić pacjentów przed upałem i innymi warunkami atmosferycznymi , przy okazji korzystali też z inhalacji - święte opary ze świętego strumienia . Kąpiele w basenach leczyły wiele chorób ( podobno ) stąd przypuszczenie , że pobliskie źródła zawierały związki lecznicze .

135.jpg


136.jpg


137.jpg


138.jpg


139.jpg


140.jpg


141.jpg


142.jpg


143.jpg


144.jpg


145.jpg


146.jpg


147.jpg


148.jpg


149.jpg


150.jpg


151.jpg


152.jpg


153.jpg


154.jpg


155.jpg


156.jpg


157.jpg


158.jpg


159.jpg


160.jpg


161.jpg


Na wschodnim krańcu Via Tecta, daleko za terenem Asklepiejonu znajdują się ruiny teatru rzymskiego , a jaszcze dalej Amfiteatru i stadionu , ale nie było parcia na ich oglądanie ;) , Agnieszka zmęczona trochę spacerami w upale usiadła w cieniu altany a ja kieruję się w stronę kolumnady i teatru , oglądam źródła , kamienie gzymsy i kapitele , marmurowe łuki z napisami . . . No dobra , z tym Amfiteatrem . . . tak naprawdę - dowiedzieliśmy się że są w bardzo kiepskim stanie , a przed nami miasto było jeszcze i wzgórze Pergamonu - Akropol :) , więc z małego teatru ruszyłem ponownie w dający chłód tunel i przeniosłem się do sanktuarium Telesfora .

162.jpg


163.jpg


164.jpg


165.jpg


166.jpg


167.jpg


168.jpg


169.jpg


CDN

Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.12.2022 10:50

A gdzie fotka z żółwiami w basenie przy świętej fontannie? Bo chyba to zielone bagienko to nie to....
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59436
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2022 12:11

Piękny Pergamon, wspaniale przez Ciebie pokazywany, obudził wspomnienia. Aż sobie odgrzebałem miejsce, które mnie zauroczyło - widzę, że większość fotek już poznikała, ale coś z Pergamonu akurat jeszcze zostało

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.12.2022 20:03

piekara114 napisał(a):A gdzie fotka z żółwiami w basenie przy świętej fontannie? Bo chyba to zielone bagienko to nie to....


Muszę Cię zmartwić - to jest to , basen z żółwiami . Po fontannie niewiele zostało - fundament i kilka zniszczonych kamieni - reszty należy szukać w Europie :roll:

Franz napisał(a):Piękny Pergamon, wspaniale przez Ciebie pokazywany, obudził wspomnienia. Aż sobie odgrzebałem miejsce, które mnie zauroczyło - widzę, że większość fotek już poznikała, ale coś z Pergamonu akurat jeszcze zostało


Pamiętam Twoją relację :D , tak jak napisałem w niej , post z 7.11.2009 : "Czytam , oglądam , podziwiam i uczę się " . Nauka nie poszła w las :lol:

Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.12.2022 21:33

Pergamon część trzecia

Ciekawostki :) :
- Akropol w Pergamonie w 2014 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO .
- Świetność biblioteki w Pergamonie upadła , jak ze wzgórza Akropolu do dolnego miasta , gdy Marek Antoniusz w prezencie ślubnym podarował jej zbiory królowej Egiptu Kleopatrze . Gdyby chociaż jako warunek dał własnoręczne przeniesienie woluminów do Egiptu :mrgreen: . . . szansa by była zobaczenia zawartości biblioteki

Akropol - jeden z trzech głównych zespołów Pergamonu rozłożony na czterech tarasach ( częściowo sztucznie rozbudowanych ) , najwyżej położony , zawierający to co pozostało po świątyniach : Dionizosa , Ateny Polias Nikeforos ( około 275 p.n.e. ) , Hery , Basileja , Serapisa ( poza murami obronnymi ), Wielkiego Teatru , Pałaców , Biblioteki , Ołtarza Zeusa , który był pomnikiem ku czci królestwa dla upamiętnienia zwycięstwa nad Galatami , arsenału , itd. W przeciwieństwie do Akropolu Ateńskiego służył ludziom , będąc jedynie w części zabudowany małymi świątyniami służącymi nie tylko do modlitw ;) , były bowiem miejscami spotkań mieszkańców Pergamonu , w części z nich urzędowała administracja miejska . Z miasta widok na średnie miasto
z pałacem Attalosa wróży ciekawy spacer

170.jpg


171.jpg


Na Akropol można się dostać kolejką linową ( Akropolis Teleferik Bergama ) , przy okazji podziwiając z gondoli widoki na Środkowe Miasto , zaporę Kestel oraz współczesną Bergamę . Cena biletu na kolejkę to 60 TL ( ok. 15 PLN ) , małe dzieci wjeżdżają gratis. Przy dolnej stacji kolejki znajduje się parking płatny ( 10 TL.) , ale nasz Osiołek też chciał popatrzeć z góry na okoliczne wzgórza , zalew i zaporę Kestel , więc dość stromą ( średnio 10 % nachylenia drogi ) , wąską drogą wjechaliśmy na górny parking , wywołując zdziwienie panów z obsługi ;) , zakupiliśmy bilety ( 75 TL , a więc 5 TL więcej niż za wejście do Asklepieionu ) i witani przez bardzo miłe panie z obsługi wchodzimy po schodach na ogromny teren

Akropolis.jpg


172.jpg


173.jpg


174.jpg


175.jpg


176.jpg


177.jpg


178.jpg


179.jpg


180.jpg


181.jpg


Wspinamy się i podziwiamy widoki , w tym miejscu łatwo uruchomić wyobraźnię , gdy wcześniej nieco poznało się historię i można przypisać znane postaci Attalosa , Eumenesa , Kleopatrę , Marka Antoniusza , Klodiusza , Kuriona , Galona do miejsca . . .

182.jpg


183.jpg


184.jpg


185.jpg


186.jpg


187 — kopia.jpg


188.jpg


189.jpg


190.jpg


jest pięknie 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.12.2022 21:46

Ciąg dalszy spaceru jest jeszcze przyjemniejszy - takie miejsce prawie na wyłączność :P

191.jpg


192.jpg


193.jpg


194.jpg


195.jpg


196.jpg


197.jpg


198.jpg


199.jpg


200.jpg


201.jpg


202.jpg


203.jpg


204.jpg


205.jpg


206.jpg


CDN

Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59436
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.12.2022 11:55

piotrf napisał(a):Ciąg dalszy spaceru jest jeszcze przyjemniejszy - takie miejsce prawie na wyłączność :P

To sobie zwykle bardzo wysoko cenię.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18688
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.12.2022 23:51

Franz napisał(a):
piotrf napisał(a):Ciąg dalszy spaceru jest jeszcze przyjemniejszy - takie miejsce prawie na wyłączność :P

To sobie zwykle bardzo wysoko cenię.


My również , dlatego jeżeli to możliwe wybieramy porę dnia , kiedy zwiedzających jest najmniej :)

207.jpg


208.jpg


209.jpg


Spotykamy trzech studentów z Japonii , jeden z nich biega z kamerą i aparatem fotograficznym , jego koledzy z uwagą zaglądają we wszystkie zakamarki

210.jpg


211.jpg


212.jpg


213.jpg


214.jpg


215.jpg


216.jpg


217.jpg


218.jpg


219.jpg


220.jpg


221.jpg


222.jpg


223.jpg


Na koniec zwiedzania wstępujemy jeszcze na pyszną herbatę serwowaną w małej kawiarence przy schodach
Bergama zostanie przez nas zapamiętana , a już z pewnością Asklepion i Akropol - mix grecko - rzymski

Asklepion.jpg


rzymskie i greckie.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.12.2022 08:55

Teatr, mimo że w średnim stanie, na zdjęciu robi na mnie ogromne wrażenie. Podobnie jak i to zdjęcie:
Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14008
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2022 09:03

Na jednym ze zdjęć (wspaniałe miejsce Pergamon) widać jak część teatru "zjechała" po prostu w dół
niezłe nachylenie swoją drogą :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2022 09:11

tony montana napisał(a):wspaniałe miejsce Pergamon

Też jestem pod wrażeniem.
Czas przy porannej kawce upłynął mi na poszukiwaniu filmików z rekonstrukcjami starożytnego Pergamum :D .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12899
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.12.2022 09:22

Gdyby tak móc cofnąć sie w czasie i pospacerować tam w czasach świetności - całość musiała robić nieziemskie wrażenie skoro nawet teraz - w ruinach - jest tak pięknie 8O
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13022
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2022 10:38

Piękny i pouczający spacer nam zafundowałeś 8) , bardzo lubię taki sposób relacjonowania :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone