Re: Turcja Osiołkiem 2022
napisał(a) piotrf » 13.03.2023 17:26
Płowdiw - część druga Po obejrzeniu stadionu i Meczetu Dżumaja , oraz powstałego za czasów cesarza Trajana , około 116 r.n.e. teatru rzymskiego , który w latach 70 ubiegłego wieku doczekał się renowacji i do dzisiaj może pomieścić 7 000 osób w 28 rzędach ( jako ciekawostka - pod teatrem jest tunel samochodowy , jego budowa przyczyniła się do zabezpieczenia teatru ), cerkwi i pięknych domów , brukowanymi uliczkami skierowaliśmy się na wzgórze Nebet Tepe . To wzgórze zamkowe z rozległymi fundamentami niegdysiejszego zamku i Twierdzy Pŭldin , skąd rozpościera się widok na niemal całe miasto i pozostałę wzgórza miasta . Było ich siedem , ale jedno z nich ( Markowo Tepe ) podczas rozbudowy prężnie rozwijającego się miasta zostało zrównane z ziemią i zabudowane , więc zostało tylko sześć .
Są to Bunardżik Tepe , Dżendem Tepe , Sachet Tepe , Dżambaz Tepe , Taksim Tepe oraz Nebet Tepe , zwane między innymi Wzgórzem Straży, liczy sobie 203 m n.p.m. i na jego szczycie znajduje się pozostałość twierdzy Pŭldin . Najstarsze ślady ludzkiej bytności w tym miejscu datuje się na okolice roku 3500 przed naszą erą . Są tu jednak pozostałości po fortecy , która wznosiła
się tu zarówno w czasach trackich , rzymskich , jak i późniejszych . Była wielokrotnie przebudowywana , ale ocalały jedynie fragmenty murów . Pozostały tu także oryginalne skały , na które dziś wspinają się uczestnicy wycieczek .
Bunardżik Tepe ( zdjęcie z netu ) - "Bunardijka" , popularne miejsce spotkań młodzieży
Zatrzymujemy się na wzgórzu chwilę , robimy kilka zdjęć , a potem ruszamy uliczkami starówki w kierunku Osiołka , oglądając domy kupieckie . Zrezygnowaliśmy ze spaceru do Śpiewających Fontann w parku Symeona , opuszczamy miasto kierując się w stronę gór Riła . Zatrzymujemy się jeszcze po jakimś czasie za miastem , by w jednej z przydrożnych restauracji zjeść obiad , a potem ruszamy do Riły .
Pozdrawiam
Piotr