Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Osiołkiem 2022 i 2023

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16237
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2022 16:18

Nie kusił Cię choć krótki trekking trasą licyjską?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.12.2022 16:32

piekara114 napisał(a):Nie kusił Cię choć krótki trekking trasą licyjską?


Spory kawałek tej trasy przeszliśmy , w kilku odcinkach , ale jednak :D Nie uprzedzajmy jednak wypadków :smo:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.01.2023 18:34

15. XANTHOS - Letoon część pierwsza


612.jpg


613.jpg


614.jpg


615.jpg


633.jpg


Jadąc wzdłuż rzeki Eşen ( dawniej rzeka Xantos ) podziwiamy widoki i zastanawiamy się nad tym , co jesteśmy w stanie jeszcze dzisiaj zobaczyć . . .
Jedno kusi i drugie nęci , ale my na dokładniejsze zwiedzanie wybieramy Xanthos - Letoon - stolicę Ligi Licyjskiej . Wjeżdżamy na parking usytuowany pomiędzy teatrem a szeroką marmurową drogą prowadzącą do agory , Osiołek będzie się tu wygrzewał w słońcu , a my po zakupieniu biletów ruszamy zwiedzać to ogromne , zajmujące razem ponad 126 hektarów , złożone z dwóch sąsiednich starożytnych miast stanowisko archeologiczne na terenie prowincji Muğla i Antalya . Teren jest ogromny , w części przygotowany do zwiedzania ( szkoda , że nie cały ) , po części zawładnięty przez drzewa i zarośla . W 1988 roku Letoon i Ksantos zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Letoon albo Letoön – starożytne sanktuarium i wyrocznia , najważniejsze miejsce kultu religijnego w Licji , sanktuarium związkowe Unii Licyjskiej .
Jego nazwa pochodzi od istniejącej tu niegdyś świątyni Latony ( Leto , stgr. Λητώ Lētṓ , łac. Latona, Lato – w mitologii greckiej jedna z tytanid ) , zbudowanej w miejscu , gdzie według jednej z wersji mitu miały przyjść na świat dzieci bogini – Artemida i Apollon . To dobra rekomendacja 8) Co prawda inna wersja ( m.in. Wikipedia ) mówi , że bliźnięta które miała z bogiem Zeusem urodziła na wyspie Delos , bo tam znalazła schronienie przed wężem Pytonem zesłanym na nią przez zazdrosną Herę , ale Delos daleko , a my jesteśmy tu . . . :wink: . Ponadto wg innej wersji Latona była starszą żoną Zeusa ( przed Herą , a więc jak najbardziej prawowitą ) i jako taką czczono ją w Beocji - wiodącej krainie historycznej w środkowej starożytnej Grecji .
Polis wchodzące w skład Związku Beockiego z Tebami na czele odebrały Sparcie w 371 p.n.e. hegemonię w Grecji , ale wierzeń nie udało się ujednolicić :wink: . Może by się udało , ale niestety po upadku Unii Licyjskiej miejsce to uległo chrystianizacji , a ostateczny upadek miasta otaczającego niegdyś sanktuarium przyniosły najazdy Arabów w VII wieku.

616.jpg


617.jpg


Ruiny sanktuarium odkryto ponownie w 1840 roku i jak wszystkie tego typu stanowiska łącznie z mozaikami ( większość ) " zabezpieczono przed kradzieżą w różnych europejskich muzeach " . . .
Miejsce to było ośrodkiem kultu bogini i jej dzieci już od V wieku p.n.e. Świątynia Latony została wzniesiona w II wieku p.n.e. Była otoczona pojedynczą kolumnadą z półkolistymi zdobieniami . Oprócz niej na terenie wykopalisk odkryto też pozostałości dwóch innych świątyń – dedykowanej Artemidzie z IV wieku p.n.e. oraz świątynię Apollina z II wieku p.n.e.
Ta ostatnia posiadała doryckie półkolumny okalające wnętrze . Odkryto tu też liczne mozaiki .
Niewiele z nich pozostało na miejscu , te później odkryte spoczywają pod płachtami i cienką warstwą drobnego żwiru .

649.jpg


650.jpg


622.jpg


623.jpg


624.jpg


625.jpg


626.jpg


627.jpg


628.jpg


629.jpg


630.jpg


631.jpg


632.jpg


Mieszkańcy Xanthos zostali wystawieni na jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii . Broniąc honoru popełnili zbiorowe samobójstwo i to zdarzyło się dwa razy na przestrzeni lat . Herodot opisuje wojnę Xanthos przeciwko perskiemu dowódcy Harpagosowi w 545 r.p.n.e w następujący sposób : „ Kiedy armia perska ze swoim dowódcą wylądowała na Równinie Ksantos , Ksantozyjczycy walczący w niewielkiej liczbie z niewyczerpanymi siłami , mimo ogromnego heroicznego męstwa zostali pokonani i wrócili do swoich miast , zapełnili zamek kobietami i dziećmi , a także skarbami jakie posiadali , również niewolnikami . Podpalili go w wielu miejscach , że ​​pożar zniszczył zamek . Potem zaatakowali wroga , związani straszliwymi przysięgami , i wszyscy mieszkańcy Ksantos zginęli w walce . 500 lat później lud Xanthos dał tą samą odpowiedź sławnemu Brutusowi , który najechał Ksantos w 42 r.p.n.e. Zbiorowo popełnili samobójstwo , aby nie poddać się Brutusowi , który zniszczył licyjski akropol i wymordował lud Ksantosa ." W rzeczywistości humanista i republikanin Brutus , który zobaczył kobietę wskakującą do ognia z dzieckiem na ręku był tak wstrząśnięty , że obiecał swoim żołnierzom podwójne wynagrodzenie ( żołd ) dla tych , którzy uratują mieszkańców , niestety było już za późno.

634.jpg


635.jpg


636.jpg


637.jpg


638.jpg


CDN


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16237
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2023 19:03

Nie podoba mi się ukrywanie mozaik pod warstwą kamyków i piasku. Rozumiem, że chcą je ochronić, ale przecież można je chronić eksponując i pokazując. Tak np na Cyprze jest część mozaik eksponowana czy pod zadaszeniem czy w specjalnie wybudowanym budynku: oczywiście w tym przypadku jest ingerencja, bo są przenoszone w inne miejsce i leżą jedne obok drugich, a nie stanowią np. centrum podłogi w atrium, ale dzięki temu można je podziwiać (np. chodząc po platformach). Przecież kasa za wejściówki jest zbierana, choć część z niej można by było przeznaczyć na ekspozycję mozaik...
Możliwość obejrzenia starożytnych mozaik to jest to co mnie mocno w takie miejsca przyciąga, a potem często jest jednak rozczarowane, bo są właśnie ukryte przed oczami turystów... Mocno byłam rozczarowana pod tym kątem w albańskim Butrinicie...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.01.2023 19:42

Mnie również nie cieszy osłanianie mozaik , ale zrozumiałym faktem jest też , że przed ich zabezpieczeniem ( wzmocnieniem podłoża i impregnacji ) na otwartym terenie jest to jakaś ochrona , zabezpieczanie dachem na tak rozległym obszarze kosztowałoby miliony i to nie LT :roll: Wierzę , że jeszcze kiedyś będziemy podziwiać te mozaiki w pełnej krasie , tak jak mam nadzieję zobaczyć największą na świecie mozaikę sprzed 2 000 lat :hut: :papa:



Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16237
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2023 19:48

Oczywiście, że są to koszty, ale kamyki, piasek też kosztuje i co raz trzeba go dokładać (choć wiadomo to nie ten sam poziom kasy). I jednak one też trochę niszczą mozaikę poprzez tarcie powierzchni. I ja nie piszę o zakrywaniu całego obszaru, ale właśnie o przeniesieniu kilku najciekawszych/najwartościowszych czy udostępnieniu tych charakterystycznych dla danego kompleksu.

A co do tego odkrycia w Antiochii to mam nadzieję, że to udostępnią i to nie za 100 lat. I jak patrzę na te zdjęcia to już podesty do zwiedzania są, tylko przeszklić barierki czy sam podest, trochę oświetlenia i można wejściówki sprzedawać :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.01.2023 20:05

Xanthos - Letoon część druga

639.jpg


640.jpg


641.jpg


642.jpg


643.jpg


Spacerujemy podziwiając to z jakim rozmachem zbudowano miasto , liczymy tarasy widziane z góry i precyzję wykonania dróg łączących poszczególne tarasy . Teren jest bardzo rozległy , a główny trakt to w dużym stopniu Droga Licyjska . W ruinach bazyliki bizantyjskiej jak wyczytałem wcześniej ( widziałem też zdjęcia ) znajdują się mozaiki , ale teren jest zagrodzony a mozaiki przykryte plandekami . Nic to , sprawdzimy co ma do zaoferowania wzgórze i nekropolia z ciekawymi grobowcami , ale żeby to zobaczyć musimy wybrać się na długi spacer :)

645.jpg


646.jpg


647.jpg


648.jpg


651.jpg


652.jpg


653.jpg


654.jpg


655.jpg


656.jpg


657.jpg


Xanthos i Letoon prezentują najrzadsze przykłady architektury cywilizacji licyjskiej , jednego z najważniejszych ośrodków kulturalnych Anatolii w epoce żelaza , które przetrwały do ​​dnia dzisiejszego . Kultura Licyjska odzwierciedla unikalne połączenie cywilizacji anatolijskiej , greckiej , rzymskiej i bizantyjskiej . Najlepszy tego przykład można zobaczyć w Letoon Ancient City - istnienie świątyni Latony , od której miasto wzięło nazwę , świątyń Artemidy i Apolla , dobrze zachowanego teatru rzymskiego i kościoła bizantyjskiego w jednym miejscu .
Duża część wspaniałego pomnika Nereidy ( będącego inspiracją dla Mauzoleum w Halikarnasie ) jest wystawiona w British Museum . Inskrypcja datowana na 337 r.p.n.e. napisana po aramejsku z jednej strony , a po grecku i licyjsku z drugiej , została znaleziona w pobliżu świątyni Apolla w starożytnym mieście . Trójjęzyczna inskrypcja odegrała ważną rolę w pracach przy rozszyfrowaniu języka licyjskiego .

618.jpg


619.jpg


620.jpg


621.jpg


CDN


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5154
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.01.2023 20:36

piotrf napisał(a): Wierzę , że jeszcze kiedyś będziemy podziwiać te mozaiki w pełnej krasie , tak jak mam nadzieję zobaczyć największą na świecie mozaikę sprzed 2 000 lat :hut: :papa:

To chyba trzeba będzie zamówić nocleg w tym hotelu The Museum Hotel Antakya.
Chociaż niekoniecznie, bo goście hotelowi nie mają wolnego wejścia do muzeum.
"Wszystkie pokoje w hotelu zaprojektowano w formie kontenerów. W całym hotelu można zobaczyć pozostałości archeologiczne na ziemi. Z hotelu nie ma wejścia do muzeum. Wejście do muzeum będzie oddzielone od wejścia do hotelu. Jeśli klient hotelu zamierza odwiedzić, wyjdzie i wejdzie do muzeum za opłatą. Muzeum znajdzie się 6 metrów pod ziemią."

Ale świetnie zostało to pomyślane. I wilk syty, i owca cała.
U nas zapewne budowę hotelu by wstrzymano albo całkowicie z niej zrezygnowano. Inwestor poniósłby spore koszty, których nikt by mu nie zwrócił itd. A tam dokonano przerobienia projektu i powstał zarówno hotel, jak i muzeum.
"Artefakty z okresu hellenistycznego, bizantyjskiego, rzymskiego i osmańskiego, datowane na VI wiek, odkryto na każdym metrze wykopalisk. Wśród nich były duże mozaiki. W obliczu tych zmian projekt musiał zostać przerobiony. Nowy projekt przygotowało biuro znanego architekta Emre Arolata. Zgodnie z projektem, który przeszedł Ministerstwo Kultury i Turystyki oraz Naczelna Rada Zabytków, budowa hotelu ruszyła na nowo. Wywiercono studnie, identyfikując 66 punktów, w których nie było pozostałości archeologicznych, a z tych ręcznie wierconych studni wzniesiono pale fundamentowe. Liczba pokoi została również zmniejszona do 200. Kaynak: Antakya Hilton Museum Otel Ne Zaman Açılacak 2019." Cytat pochodzi z tego artykułu.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.01.2023 21:13

Świetnie przemyślane i wykonane - nazwa Hilton zobowiązuje :D
Ciekawe która część inwestycji przyniesie więcej zysków :oczko_usmiech:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18697
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.01.2023 21:59

C.D.


Podziwiamy mury miasta i zabudowania przy murze , a potem ruszamy w stronę rozsianych po całym wzgórzu grobowców . Wspinamy się niemal na szczyt , dochodząc ponownie do murów miasta , by potem wzdłuż niego dotrzeć do kolejnych , najciekawszych grobowców królewskich , a potem wracamy do Osiołka . Upał jest ogromny , woda się skończyła , a w nogach czujemy przebyte kilometry . Wracamy inną drogą podziwiając z góry dość dobrze zachowany teatr

658.jpg


659.jpg


660.jpg


661.jpg


662.jpg


663.jpg


664.jpg


665.jpg


666.jpg


667.jpg


668.jpg


669.jpg


670.jpg


671.jpg


672.jpg


673.jpg


674.jpg


675.jpg


676.jpg


677.jpg


678.jpg


679.jpg


680.jpg


681.jpg


Dla odkrywców i wielbicieli niewygłaskanych zabytków na szczególną uwagę w tym rejonie Turcji zasługuje moim zdaniem SIDYMA
To niewielkie w porównaniu z Xanthos starożytne miejsce położone w dzisiejszej wiosce Dodurga , około 17 - 18 kilometrów za miastem Esen , pomiędzy drogą Fethiye - Kalkan . Wioska znajduje się wzdłuż szlaku pieszego Lycian Way , o którym pisałem wcześniej , ale nie jest odwiedzana przez wielu ludzi , bo jest na uboczu . Intrygujące jest natomiast to , że nie przeprowadzono tam jeszcze żadnych naukowych wykopalisk , dlatego jego założenie i historia są nadal nieznane , z wyjątkiem tego , że było to miasto Licyjskie i kwitło w czasach rzymskich , a następnie bizantyjskich . Większość ruin w Sidymie pochodzi z okresu rzymskiego , ale wiele z nich jest prawie niewidocznych ze względu na zbudowane na nich wiejskie domy .
Według starożytnych inskrypcji i monet znalezionych w okolicy , Sidyma była jednym z miast członkowskich Ligi Licyjskiej , której historia sięga II wieku p.n.e. W okresie rzymskim miastem opiekował się cesarz Marek Aureliusz . Według legendy , zanim wstąpił na tron , zachorował podczas wyprawy do Azji Mniejszej przeciwko Persom w V wieku i został uzdrowiony przez mieszkańców Sidymy , dlatego też jako człowiek prawy i sprawiedliwy okazał swoją hojność miastu , kiedy został cesarzem po śmierci Teodozjusza II .
Akropol Sidymy znajduje się na szczycie wzgórza na północ od wioski i oferuje wspaniałe widoki na okolicę . Pozostały tu mur jest dowodem na to , że osada istniała tu co najmniej we wczesnym okresie klasycznym . Pozostałości to wieloboczny mur z bramą i wieża strażnicza . Nieco dalej trafimy na teatr z późniejszego okresu , widać tylko sześć rzędów siedzeń , można również zauważyć ruiny cystern.
Główne ruiny Sidymy znajdują się we wsi Dodurga i w dolinie . Pozostałości obejmują liczne sarkofagi i grobowce licyjskie , łaźnię , stoę , świątynię , kościół i inne . Duża konstrukcja w południowo - zachodniej części ruin to monumentalny grobowiec , wzniesiony na dwóch stopniach z dużą płytą ozdobioną płaskorzeźbami . Według inskrypcji Stoa z filarami w centrum wsi została zbudowana w czasach Kladiusza (41-54 ne) . Na południe od Stoa znajduje się Agora , a na północ duża świątynia ponownie wzniesiona przez Klaudiusza i poświęcona cesarzom i Artemidzie .
Nekropolia Sidymy jest duża i rozrzucona po okolicy . Wiele grobowców pochodzi z okresu między I a III wiekiem naszej ery . Niektóre grobowce są wręcz bliźniaczo podobne do tych w Xanthos i Pinarze .


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2752
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.01.2023 07:33

Kanion Saklikent jest przecudowny!
Umieściłam gwiazdeczkę na mapie i już sobie obiecuję, że przejdę więcej niż 2,5 km, ale to się okaże :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.01.2023 07:48

wiola2012 napisał(a):Kanion Saklikent jest przecudowny!

Zgadzam się 8) .


wiola2012 napisał(a):już sobie obiecuję, że przejdę więcej niż 2,5 km, ale to się okaże .

U mnie nawet te początkowe km zależałyby przede wszystkim od temperatury wody :D .
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12904
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 03.01.2023 09:46

Piotrze kanion absolutnie wspaniały!
Wielkie gratulacje za przejście całości 8O
O ile zimna woda już mi nie straszna to zastanawiam się czy dałabym radę biorąc pod uwagę słabe pływanie :oops:
Wasza wędrówka naprawdę wywarła na mnie ogromne wrażenie 8O
A widoki w kanionie - cudo!
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14008
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2023 15:14

Co strona to ciekawsze rzeczy (o niektórych istnieniu nie miałem pojęcia)

Rozbawił mnie fragment o humaniście Brutusie :)
(być może synu z krwi Juliusza Cezara - który nawet wpisał go jako spadkobiercę - dalszego ale zawsze)

z drugiej strony - mówią że kierował się szlachetnymi pobudkami aby obalić tyrana :)

ech czasy...
:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13027
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Turcja Osiołkiem 2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.01.2023 15:55

Kanion cudowny, ale nie wiem czy w zimnej wodzie udałoby mi się przejść więcej niż 1,5 kilometra, nawet taki dystans jest raczej wątpliwy.
Co do mozaik... Preferuję ich pokazywanie w miejscach, w których znajdują się od zawsze. Fakt, to bardzo często nie sprzyja dobremu ich przetrwaniu... Ogladanie mozaik w takim oryginalnym miejscu bardziej mi wpływa na wyobrażenie sobie wspaniałości całego zwiedzanego stanowiska. Tak miałam w marokańskim Volubilis. Szkoda że nie udało się z Delos, gdzie część mozaik znajduje się tam, gdzie były (bo większość jednak jest zgromadzona w muzeum).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Osiołkiem 2022 i 2023 - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone