Idziemy dalej, wypatrując obiektów do fotografowania.
I wreszcie dochodzimy do tego najbardziej znanego w Efezie miejsca, czyli do Biblioteki Celsusa, która stoi na skrzyżowaniu Drogi Kuretów z ulicą Marmurową.
I wizualizacja.
Plac przed Biblioteką znajduje się na niższym poziomie, niż ulice, więc pokonujemy różnicę wysokości schodząc po kilku stopniach.
Dochodząc do Biblioteki Celsusa przeoczyliśmy Bramę Hadriana, więc teraz, stojąc pod Biblioteką patrzymy na nią z oddali. Na zdjęciu powyżej widać ją z prawej strony pomiędzy drzewami. Nie zainteresowała nas zbytnio, więc nie wróciliśmy, żeby jej się bliżej przyjrzeć.
Natomiast Biblioteka Celsusa robi na nas spore wrażenie.
Biblioteka została wybudowana w latach 100-110 n.e. przez bogatego Galusa Iuliusza Celsusa Polemaeanusa, który był Prokonsulem Rzymskim na Azję Mniejszą. Celsus zmarł w roku 114 w wieku 70 lat i został pochowany w Efezie w komorze grobowej znajdującej się pod Biblioteką. Biblioteka była więc nie tylko pomnikiem, ale także mauzoleum Celsusa. A w zasadzie jest tym mauzoleum do chwili obecnej, bowiem w jej podziemiach do tej pory znajduje się ogromny marmurowy sarkofag Celsusa, choć niestety nie jest dostępny dla zwiedzających.
W tamtych czasach w bibliotece znajdowało się 12.000 zwojów.
Biblioteka została zniszczona przez trzęsienie ziemi około roku 270 n.e. i nie została odbudowana.
Inne źródła podają, że zniszczenia jej dokonali Gotowie podczas najazdu w latach 262-263 n.e.
Rekonstrukcja fasady Biblioteki została dokonana dopiero w latach 1970-1978 przez archeologa Volkera Michaela Strocką i architekta Friedmunda Huebera. Do rekonstrukcji użyto oryginalnych kamieni znalezionych na miejscu oraz kopii różnych elementów architektonicznych, bowiem oryginały (zwłaszcza posągi z fasady, w tym posąg samego Celsusa) zostały przewiezione do różnych muzeów w
Wiedniu i Stambule. Użyto również kilku nowych kolumn i żelbetu dla stabilności konstrukcji.
Ten zrekonstruowany budynek jest obecnie najlepiej zachowaną starożytną biblioteką świata grecko-rzymskiego.
Tak wyglądała Biblioteka w latach 1905-1906.