Meryemana (lub Meryem Ana Evi) to po turecku "Dom Marii Matki". Wiele osób wierzy, że pod koniec życia Maria - matka Jezusa przybyła wraz ze świętym Janem do Efezu. Miało mieć to miejsce w latach 37-45 n.e. Tutaj też umarła lub, zgodnie z wierzeniami katolickimi, została wzięta do nieba.
W XIX wieku, niemiecka zakonnica, Catherina Emmerich, miała wizje Marii w Efezie, chociaż sama nigdy nie była w tych okolicach. Na podstawie jej opisów księża z Izmiru odkryli fundamenty starego domostwa na zalesionym stoku Bülbül Daği (Wzgórza Słowików) czyli góry Koressos, nieopodal Efezu. Sam dom został datowany na VI wiek n.e., jednakże niektóre jego fragmenty pochodziły z czasów wcześniejszych, być może nawet z I wieku n.e.
Chociaż miejsce nigdy nie zostało oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki jako dom Marii, wiele gestów ze strony papieży uwiarygodniło jego historię w oczach wiernych. Po pierwsze, papież Leon XIII pobłogosławił Meryemana poprzez swoją pielgrzymkę w 1896 roku. Po drugie, papież Pius XII nadał Meryemana status "Miejsca Świętego" w 1951 roku, który to przywilej potwierdził następnie papież Jan XXIII. W końcu, również papież Paweł VI uznał je "nieoficjalnie", poprzez złożenie wizyty w 1967 roku. Od tego czasu Meryemena stała się miejscem pielgrzymek wiernych. W historii najnowszej Meryemana nie mogło również zabraknąć odwiedzin Jana Pawła II, które miały miejsce w 1979 roku, oraz, całkiem niedawno - w 2006 roku - Benedykta XVI.
Obecnie na miejscu znajduje się maleńka kapliczka, w której każdego 15. sierpnia odbywa się uroczysta msza z okazji wniebowstąpienia Marii. Msze są tu również odprawiane co niedzielę, o godzinie 10.30. Zazwyczaj kapliczka jest zatłoczona przez ogromne rzesze turystów, którzy odwiedzają Meryemana przy okazji wizyty w Efezie. Miejsce jest pod opieką zakonu franciszkanów.
Meryemana posiada również znaczenie dla muzułmanów, dla których Maria była matką jednego z wielkich proroków islamu, nazywanego İsa Peygamber. Poniżej kaplicy znajduje się ściana pokryta wstążeczkami z materiału, papieru lub plastiku, które muzułmanie zawiązują przy okazji wypowiadania jakiegoś życzenia (czyli tzw. Ściana Życzeń).
Pamuk to po turecku bawełna, a kale znaczy twierdza lub zamek. Jednym z najczęściej odwiedzanych i prezentowanych w katalogach biur podróży miejscem w Turcji jest Bawełniana Twierdza - Pamukkale. Z bawełną łączy ten cud natury wygląd, przypominający z oddali kłębuszki bawełniane na krzaczkach oraz fakt, że w okolicach Denizli znajdują się tereny uprawne bawełny.
W życiu Atatürka dominowała wiara w dwie sprawy. Pierwszą był naród turecki, a drugą - postęp związany z cywilizacją zachodnią. Jego nacjonalizm, tj. kemalizm był „zdrowy”, o czym świadczyć może następujące stwierdzenie: ”Turcy są przyjaciółmi wszystkich cywilizowanych narodów” [5]. O wielkości myśli Atatürka świadczy też fakt, że zdawał sobie doskonale sprawę z tego, że sama fasada modernizacji jest bezwartościowa bez towarzyszących jej zmian w całej strukturze i kulturze społeczeństwa.
FUX napisał(a):Jezioro krasowe. Głębokość coś koło 200-300m
Obok jest jeszcze karawanseraj w odbudowie.
Obruk Golu ve Hani.
Blisko Konyi. Turcja.
Zapadlisko krasowe zwane od nazwy miejscowości Obruk
Ten niezwykły twór przyrody jest wynikiem działania procesów krasowych. W płynących pod powierzchnią gruntu wodach rozpuszcza się dwutlenek węgla pochodzący ze źródeł wulkanicznych. W kwaśnym środowisku następuje szybkie wymywanie wapiennych skał osadowych, skutkiem czego strop pieczary się zapada.
Obruk ma około 150 m średnicy i głębokość 145 metrów.
Lustro wody znajduje się około 30 m poniżej poziomu gruntu.
gdzie to jest
FUX napisał(a):Byłem tam 20.10
Info o głębokości na miejscu.
To, co wkleiłeś, to jeden z postów.
Poczytaj dalej...
...Bunlardan en meşhuru 300 m genişliği ve 145 m derinliğiyle Kızören Obruğu...