napisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 29.11.2007 16:25
Moje "szybkie" tłumaczenie tekstu pana Johnson'a
Ojczyzną serbskich uchodźców jest Chorwacja a nie Serbia. Oświadczenie Koštunicy to tani chwyt wyborczy mający na celu uzyskanie poparcia prawicy, a protest serbskich uchodźców jest bezzasadny, uważa Ante Kotromanović.
Marja Čolak
Operacja zbrojna Oluja, którą Chorwaci nazywają wyzwoleńczą miała na celu czystką etniczną chorwackich serbów. Takie stwierdzenie padło z ust premiera Vojislava Koštunicy wczoraj jako komentarz do obchodów 12 rocznicy Oluji w Kninie i dało jednocześnie poparcie Serbom - uchodźcom z tych terenów, którzy demonstrowali przez chorwacka ambasadą w Belgradzie.
Serbscy uchodźcy z terenów obecnej Chorwacji żądali wczoraj przywrócenia im równoprawnego statusu przez Konstytucję chorwacką, co uniemożliwiłoby dyskryminację Serbów przy zatrudnianiu, rozwiązywaniu kwestii mieszkaniowych oraz kwestii osób zaginionych w Oluji.
Jednak chorwaccy politycy jednogłośnie oceniają Oluję jako zwyczajną, przeprowadzoną w zgodzie z wszelkimi międzynarodowymi konwencjami operacją wojenną, której celem było wyzwalanie terytorum chorwackiego. Serbskiego premiera Koštunicę zaś oskarżają o kontunuację "wielkoserbskiej polityki" Slobodana Miloševića oraz o tanie chwyty przedwyborcze.
"Serbowie w żaden sposób nie mogą pogodzić się z faktem, że przegrali woję"
..i ciągle jeszcze żyją mitem o Wielkiej Serbii; to tez ma swoje przełożneie na aktualne problemy w Kosovie - mówi poseł HSP (chorwackiej partii prawa/ sprawiedliwości) Pero Kovačević. Myśleli, że wejdą czołgami do Zagrzebia, ale kiedy się okazało, że to niemożliwe, wycofali się i odeszli; a przeciez mogli zostać - powiedział Kovačević i dodał, że nie bardzo widzi sensu w demonstracjach serbskich uchodzców, ponieważ ich ojczyzną jest Chorwacja a nie Serbia.
To zawsze Serbowie tak naprawdę najgorzej wychodzili na polityce "Wielkiej Serbii"- powiedział Kovačević.
Wystąpienie Koštunicy to tani chwyt przedwyborczy
- Nie zgadzam się z tym, co z taką pewnością oświadczył Koštunica, bo Oluja była operacją wyzwalająca moją rodzinna wieś Potravlje i Peruče spod okupacji tych, którzy zbuntowali się przeciwko uznanemu krajowi - komentuje Ante Kotromanović z SDP. Dodaje, że wystąpienie Koštuničiny to tanie chwyty wyborcze i że demonstracje i protesty Serbów, którzy podczas wojny opuścili swe domy na terenie obecnej Chorwacji sa nieuzasadnione poniewaz Konstytucja Republiki Chorwacji gwarantuje prawa mniejszości Serbskiej w Chorwacji
Gdyby Tuđman i Milošević nie porozumieli się w kwestii przesiedleń, byłoby krwi po kolana.
Wczoraj Tadic dziś danas Koštunica - powiedział krótko Damir Kajin. Powiedział, że Oluja była zgodną z konwencjami operacją wyzwalającą 10 000 km2 bezsprzecznie chorwackiego terytorium, którego broniłaby i Carla del Ponte, gdyby chodziło o Szajcarię, z której pochodzi.
To, że Tuđman i Milošević porozumieli się w kwestii przesiedleń mieszkańców to inna sprawa; Inaczej wszyscy brodzilibyśmy we krwi -powiedział Kajin i dodał, że chorwackie wojska tak czy inaczej weszłby do Knina, ponieważ miały więcej broni.
Kajin wyjaśnia, że po Oluji z niewyjaśnionych przyczyn i dla zemsty zabito czterystu serbskich cywili, co tak czy inaczej jest zbrodnią, za którą ktos musi ponieśc odpowiedzialność; zwłaszcza, że ci, którzy o tym wiedziali, milczeli
Kiedy ja byłem tam podczas Oluji [...] mówiłem tym, którzy szli za chorwackim wojskiem:" nie róbcie tego, bo tutaj chodzi o chorwacka własność, jaka posiadaja serbscy obywatele Republiki Chorwacji i przyjdzie dzień, kiedy to władze chorwackie będą musiały odbudować - opowiada swoje doświadczenia z Oluji Kajin i jka sam sobie zadawał pytanie, kto mógły wrócić, by żyć w miejscu, gdzie nie ma pracy ani dla Chorwatów, ani dla Serbów, a co powinno być priorytetem dla rządu.
Nie do przyjęcia jest także zdanie Milanovića o Oluji
Tak samo nie do przyjęcia jest to, co na temat Kotromanovića, Gotoviny i Oluji mówi Milanović - komentuje Kajin i dodaje, że tak samo nie do przyjęcia jest kiedy lewicowcy kokietują prawicowymi pogladami, a co miejsca miec nie powinno nawet za cene przegranych wyborów.
Tego typu wystąpienia z Chorwacji uczynią niewolnika historii - wniskuje Kajin
Serbowie to jedna z najlepiej zabezpieczonych mniejszości w Europie
Były minister Spraw Zagranicznych Mate Granić powiedział, że Serbia jeszcze nie przeszła przez swoje katarzis,a to znaczy, że "polityka Wielkiej Serbii i Slobodana Miloševića" wziąż jeszcze nie została uznana za przyczynę wojny, zbrodni, zniszczeń w Chorwacji, BiH i w Kosovie
Oluja była błyskotliwą operacja wojenną, której głównym celem było wywolenie okupowanego terytorąum Republiki Chorwacji a pomogła odblokowac Bihać i wyzwolic okupowane tereny BiH- powiedział Granić. Dodał, że pewne zdarzenia po Oluji rzucaja na nia cień, ale że Chorwacja postawiła przed sądem 3000 ludzi.
Odejście Serbów było chwytem przeprowadzonym dla medialnej indoktrynacji i ze strachu przed zemstą z powodu poczynionych zbrodni za czasów okupacji Chorwacji - wyjaśnia Granić dodając, że Serbowie nie maja żadnych podstaw, by żadać przywrócenia im przedwojennych praw, ponieważ są jedna z najlepiej zabezpieczonych mniejszości w Europie
Wystąpienie Koštunicy jest powiązane z trudną sytuacja w Kosovie
Zlatko Kramarić z HSLS uważa, że to wystąpienie Koštunicy jest sposobem na rozwiązywanie wewnętrzych problemów Serbii i trudnej sytuacji w Kosovie.
Nic się nie zmieniło od czasów polityki Miloševića i taka ocena Oluji jest powszechna - wyjaśnia Kramarić i podkreśla, że operacja była zgodna z międzynarodowymi konwencjami.
Serbskie żądania przywrócenia przedwojennych praw Kramarić komentuje jako coś, co było aktualne w 1945 roku, w okresie formowania Jugosławii, która nie była najszczęśliwszą formułą.
Kiedy w serbskiej wsi nastawała susdza, Serbowie modlili się o deszcz w Belgradzie - opowiada Kramarić o swoich doświadczeniach z Serbami w Chorwacji, którzy popierali Miloševića wi jego "Wielkoserbski plan".
Podzielcie się z nami, jak wy postrzegacie akcję wojsk chorwackich z 1995 roku dla wyzwolenia od tych, którzy wszczeli "balvan revolucję" barykadową rewolucję (czyli zbrojny bunt Serbów w Chorwacji z 19990)