napisał(a) Janusz Bajcer » 16.07.2006 23:31
Testament musi być sporządzony ściśle według reguł. Inaczej będzie nieważny.
* Po pierwsze: musi być napisany własnoręcznie. Nie ma znaczenia, czy napiszemy go piórem czy długopisem, na jednej kartce czy na wielu. Najważniejsze, by nosił jedną datę, strony były ponumerowane, a tekst układał się w logiczną całość. Razem z ostatnią wolą możemy sporządzić list do bliskich tłumaczący nasze decyzje (to ulubiony sposób porządkowania ziemskich spraw w amerykańskich filmach).
* Po drugie: testament musi wyrażać naszą wolę. Zapis, że upoważniamy córkę sąsiadki, by po naszej śmierci wskazała spadkobiercę lub przedmiot spadku ? będzie nieważny.
* Po trzecie: testament trzeba podpisać. Nie popełnimy wielkiego błędu, jeśli podpiszemy się tylko nazwiskiem. W przypadku nazwisk dwuczłonowych, wystarczy tylko jeden z nich. Gdy na co dzień używamy Sam testamenty pseudonimu - możemy go użyć w testamencie. Nie jest za to podpisem parafa lub inicjał.
* Po czwarte: legat opatrzmy datą. Jeśli sporządzimy więcej testamentów, ważny będzie ten, który został sporządzony najpóźniej. Data może mieć charakter opisowy: "w dniu śmierci mojej żony", "w 50. rocznicę ślubu", "w przeddzień operacji serca". Uwaga! Testament bez daty jest ważny, o ile jest tylko jeden i nie budzi niczyich wątpliwości.
Testament napisany na komputerze, na maszynie - jest nieważny, musi być napisany pismem odręcznym
Sam testament nie przenosi spadku, musi to potwierdzić Sąd w postanowieniu o dziedziczeniu na podstawie testamentu.
Jak nie ma testamentu-jest wtedy dziedziczenie ustawowe.
A więc testament może być problemem (jak całe nasze prawo)