GrudziądzGrudziądz nie znalazł się wprawdzie na naszej urlopowej trasie, ale z racji tego, że jest raptem 20 km od Świecia, a my mamy jeszcze świeżo w pamięci naszą wizytę tam w 2012 r., postanowiłam poświęcić mu dodatkowy odcinek. Bo warto do Grudziądza zajrzeć
A i cegły choć niekoniecznie gotyckiej też tu nie brakuje
.
A więc cofnijmy się w czasie do sierpnia 2012 roku, kiedy to wybraliśmy Grudziądz na miejsce tranzytowego noclegu
w drodze na Półwysep Helski.
Blisko stutysięcznie miasto, którego początki sięgają X wieku, jest malowniczo położone nad Wisłą. Wjeżdżamy do miasta przez
most im. Bronisława Malinowskiego, olimpijczyka, który zginął w wypadku drogowym na moście w 1981 r.
Z mostu można podziwiać panoramę Starego Miasta.
Stare Miasto otaczają dobrze zachowane
mury miejskie z XIV/XV w. Mury posiadały 5 bram, a w ich ciągu wzniesiono 10 baszt obronnych. Przez wieki były systematycznie rozbudowywane i umacniane. W II połowie XIX w. w związku z dynamicznym rozwojem miasta większość fortyfikacji została rozebrana, a fosy zasypano.
Do naszych czasów zachowała się
Brama Wodna z początku XIV w. Spalona w 1659 oraz w 1945 roku, po wojnie została odbudowana. W wyniku odbudowy straciła niestety swój gotycki i obronny charakter.
Obok wznosi się
Klasztor Benedyktynek, obecnie siedziba muzeum.
Witamy się z flisakiem …
… i kierujemy w stronę największej atrakcji miasta,
zespołu spichrzy z XIII-XVII w. Większość spichrzy pochodzi z XVI-XVIII w. Pierwszy powstał już w 1341 r., parę kolejnych około 1364 r. Budynki spełniały funkcję magazynów zbożowych oraz obronną, a po przekształceniu w XIX i XX w. część z nich również mieszkalną. Od strony Wisły budynki są wielokondygnacyjne (do 6 kondygnacji), podparte wysokimi przyporami, od strony miasta (ul. Spichrzowej) przeważnie dwukondygnacyjne, niektóre parterowe. Podczas odbijania Grudziądza z rąk szwedzkich w 1659 r. większość spichrzów spłonęła, ocalało jedynie 6. Odbudowa trwała do XVIII w. Po raz drugi poważnym zniszczeniom spichrze uległy podczas walk o miasto w 1945 r. Odbudowę przeprowadzono ponownie w latach 1946-1966. Relikty murów gotyckich zachowały się do dziś jedynie w dolnych kondygnacjach tylko niektórych spichrzów.
Dość spichrzy. Schodami w górę kierujemy się w stronę grudziądzkiego Ratusza.
Ratusz mieści się w budynku dawnego
kolegium jezuickiego (1647-1725).
CDN