Z Reszla pojechaliśmy do Kętrzyna, który pochwalić się może zamkiem krzyżackim oraz największym na Mazurach kościołem warownym.
Kętrzyn (niem. Rastenburg, pol. Rastembork) leży na dawnych ziemiach pruskiego plemienia Bartów, które zostały podbite przez Zakon Krzyżacki w I połowie XIV w. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1342 r., kiedy przy pruskiej osadzie Rast, Krzyżacy wybudowali drewnianą strażnicę nazwaną Rastenburg. Jej zadaniem była przede wszystkim obrona zdobytych przez Zakon ziem oraz zabezpieczanie dalszych wypraw wgłąb terytorium Litwy. Osada wokół strażnicy szybko się rozrosła i 11 listopada 1357 r. Rastenburg otrzymał prawa miejskie. W czasie funkcjonowania państwa krzyżackiego miasto było siedzibą prokuratora
(funkcja w zakonie krzyżackim związana z sądownictwem i administracją wydzielonego okręgu (prokuratorii) oraz dowództwem wojskowym) Mimo buntu przeciwko rządom zakonnym i przystąpienia w 1440 r. do Związku Pruskiego, po wojnie trzynastoletniej Rastenburg pozostał w granicach Prus Zakonnych, a po sekularyzacji Zakonu dokonanej przez Albrechta Hohenzollerna w 1525 r. znalazł się w granicach Prus Książęcych.
Duże zniszczenia przyniosła miastu II wojna światowa, zwłaszcza rok 1945, kiedy zamek i zabudowa staromiejska miasta zostały spalone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Zniszczeniu uległo ok. 40 proc. zabudowy miasta.
Po wojnie
miasto początkowo nosiło historyczną nazwę Rastembork, ostatecznie jednak 7 maja 1946 roku nadano miastu nową nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka z XIX wieku walczącego z germanizacją Mazur. (wikipedia).
Bazylika kolegiacka św. Jerzego Kościół św. Jerzego zbudowany został na miejscu dawnej krzyżackiej strażnicy w latach 1359-1407, następnie rozbudowywany w pierwszych latach XVI wieku.
Jest to najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach. Początkowo był to obiekt halowy, jednonawowy. W koronie murów wybudowano ganki obronne i wieżę zwieńczoną blankowaniem. Na początku XV wieku wzniesiono drugą wieżę (dzwonniczą), a pod koniec stulecia obiekt przebudowano na trójnawową pseudobazylikę (dobudowano nawę boczną północną, nawa środkowa i południowa mieści się w obrysie kościoła halowego).
Po pożarze w 1500 r., podczas odbudowy powstało istniejące i charakterystyczne odchylenie osi kościoła (prezbiterium nie leży dokładnie na osi nawy środkowej, ze środka nawy głównej są widoczne tylko dwa okna: prawe i środkowe, trzecie jest niewidoczne). W kościele uwagę przykuwają też sklepienia kryształowe z 1515 r. wykonane przez mistrza Matz z Gdańska).
Źródło: http://www.panoramio.com/photo/79164151Zamek krzyżackiBudowa zamku rozpoczęła się w II poł. XIV w. (1360-1374). Przeznaczono go na siedzibę prokuratora krzyżackiego.
Źródło: http://www.zamki.pl/?idzamku=ketrzynPierwotnie, zamek był obiektem trzyskrzydłowym, zbudowanym wokół dziedzińca, na planie kwadratu, zamkniętym od strony zachodniej ścianą kurtynową z bramą. Skrzydła zamku od strony dziedzińca obiegał drewniany krużganek, a na dziedzińcu stała studnia. Najważniejszą i najbardziej reprezentacyjną częścią zamku było jego skrzydło północne, w którym mieściły się refektarz, kaplica oraz mieszkanie prokuratora. Pozostałe skrzydła pełniły funkcje gospodarcze.
Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. zamek otoczony został od północy, wschodu i południa murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach.
Po sekularyzacji i upadku państwa zakonnego w roku 1525 Kętrzyn znalazł się w granicach Prus Książęcych, zamek zaś przeznaczony został na siedzibę starostwa książęcego. Później przebudowywano go jeszcze co najmniej trzykrotnie, każdym razem dostosowując do pełnienia innych funkcji.
Kolejne prace budowlane na zamku przeprowadzone zostały w latach 1528-1529 (powstała m.in. druga brama i wykusz nad główną bramą ) i 1559- 1560. Następnie w 1622 r. w północno- zachodnim narożniku dziedzińca wybudowano cylindryczną basztę z klatką schodową. W 1682 r. rozebrano dwie górne kondygnacje skrzydła północnego z ozdobnymi szczytami, zrównując jego wysokość z pozostałymi skrzydłami budowli. Rozbiórkę zewnętrznych fortyfikacji rozpoczęto w I połowie XVIII w. W latach 1911-1912 zamek ponownie przebudowano, przeznaczając większość pomieszczeń na mieszkania. Wreszcie w 1945 r. podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej spłonął.
W latach 1962-1967 mury zamku zostały zrekonstruowane w nawiązaniu do wyglądu z czasów panowania Albrechta Hohenzollerna na podstawie zachowanych rycin. Zamkowi przywrócono gotycki charakter dzięki podwyższeniu dachów skrzydeł południowego i wschodniego oraz dodaniu jednego piętra z gotyckimi szczytami i spadzistym dachem w skrzydle północnym. Wnętrza zamku są współczesne i dostosowane do potrzeb znajdujących się w nim muzeum i biblioteki.
Kętrzyn jakoś nieszczególnie przypadł nam do gustu. Nawet w ujęciu wyłącznie gotyckim.
Po Olsztynie i Reszlu nie miał na to nawet najmniejszych szans. Pogoda też nie sprzyjała. Szaro, pochmurno, wietrznie i wreszcie deszcz, który przyspieszył nasz powrót do samochodu.