Latarnia Morska w Kołobrzegu obecny kształ zyskała dopiero po II wojnie światowej.
Od 1666 roku drogę wskazywało tu światło zapalane w wieży budynku zarządu portu. Początkowo zaświecało się tylko w momencie wchodzenia statków do portu.
W 1866 r., 200 lat od pierwszej wzmianki o funkcjonowaniu latarni morskiej, w Kołobrzegu paliło się światło białe, zasilane olejem rzepakowym w lampie Fresnela, która była wciągana na maszt ze stacji pilotów. Światło latarni znajdowało się na wysokości 7,8 m n.p.m. W ciągu roku zużywano 77,6 kg oleju rzepakowego.W 1899 roku na szańcu Fortu Ujście zbudowano nowy budynek z wieżą wysoką na 25 metrów, zasięg światła nowej latarni zwiększył się z 6 do 8 mil morskich.
Zdjęcie z wikipedii
10 lat później w miejsce lekkiej ryglowej konstrukcji postawiono solidniejszy budynek z cegły. Światło w ośmiokątnej wieży umieszczono na wysokości 25 m n.p.m., miało ono zasięg 12 Mm. W tym kształcie latarnia przetrwała do ostatnich dni walk o Kołobrzeg w 1945 roku.
Zdjęcie z portalu "Twierdzakolobrzeg.pl"
13 marca 45' padł rozkaz wysadzenia latarni, gdyż stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskiej artylerii ostrzeliwującej port i ujście Parsęty. Fort Ujście był ostatnim punktem obrony Twierdzy Kołobrzeg. Ostatecznie fort padł, a kołobrzeski port został zdobyty 18 marca 1945 roku o godz. 6.45.
Bezpośrednio po zakończeniu walk o Kołobrzeg przystąpiono do odbudowy latarni morskiej. Nową latarnię zbudowali Rosjanie. Prace zakończono w listopadzie 1945 r. Rosyjscy projektanci zrezygnowali z poprzednich rozwiązań i postanowili zbudować wieżę latarni na sklepieniu fortu. Mury wieży wzniesiono z czerwonej licowanej cegły rozbiórkowej. Zwieńczeniem wieży latarni była galeryjka na której szczycie jako światło nawigacyjne umieszczono dużą czerwoną gwiazdę.
W wyniku licznych protestów środowisk morskich w niedługim czasie została usunięta i zastąpiona znormalizowanym światłem nawigacyjnym.
Latarnia Morska w Kołobrzegu spełnia do dnia dzisiejszego dwie funkcje: obiektu nawigacyjnego oraz pomnika ku czci poległym o wyzwolenie miasta. Wydarzenia te upamiętniają emblematy i tablica pamiątkowa wmurowane w elewację obiektu. (
źródło)
Początkowo na forcie umieszczone były dwie tablice pamiątkowe - od strony morza w języku radzieckim, a od lądu w polskim. Polska tablica była tłumaczeniem radzieckiej - "Wieczna pamięć bohaterom poległym w walce z faszystowską Germanią, za wolność i niepodległość Radzieckiego Związku i Demokratycznej Polski".
Zdjęcie z portalu "Twierdzakolobrzeg.pl"
Pamiątkową tablicę zmieniono w 1963 roku. Umieszczono na niej napis "Bohaterom poległym w walce z
najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Ludowej Rzeczypospolitej Polskiej".
Napis, który oglądać możemy obecnie jest nieco krótszy
Natomiast u podnóża fortu od strony portu znajduje się dziś miejsce pamięci o tych, którzy zginęli na morzu.
Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 Mm.
Za parę złotych można wejść na latarnię i popatrzeć z góry na port i okolicę.
Gdyby komuś było mało spoglądania na okolicę z góry serdecznie polecam ciacho i kawę w kawiarni Widokówka. Widokówka mieści się na ostatnim, 12stym piętrze Snatorium Perła Bałtyku i ma duży taras na dachu budynku.