Zamek biskupów warmińskich w ReszluNa miejscu dawnej krzyżackiej strażnicy biskupi warmińscy postanowili postawić zamek. Budowa zamku trwała pół wieku. Rozpoczął ją biskup Jan I z Miśni w 1350 r., a następnie kontynuował Jan II Stryprock.
Zamek jest czworoboczny o wymiarach 43x45 metrów. Jako pierwsze powstało skrzydło wschodnie. Z pozostałych stron dziedziniec został zamknięty ceglanym murem.
Zamek dokończył w 1401 r. Henryk III Sorbom. Z jego inicjatywy powstało m.in. reprezentacyjne skrzydło południowe z apartamentami mieszkalnymi biskupa, kaplicą i refektarzem oraz arkadowe krużganki, zapewniające komunikację między budynkami. Na przełomie XIV i XV wieku przy murze zachodnim powstało jeszcze jedno skrzydło jako adaptacja podcienia przy bramie wjazdowej.
Z uwagi na częste najazdy litewskie, a potem wojny polsko-krzyżackie duży nacisk położono przede wszystkim na funkcje obronne zamku.
Do 1400 r. postawiono czworobok wysokich kurtyn otaczających dziedziniec. Jego północno-zachodnie naroże wzmocniono potężną cylindryczną wieżą postawioną na kwadratowym cokole, która zabezpieczała wjazd od strony miasta. Od XIV do XVI wieku była ona kilkakrotnie podwyższana. Osiągnęła osiem kondygnacji, a grubość muru na najwyższych piętrach przekraczała cztery metry. W końcu XIV wieku rozbudowana została także brama wjazdowa. Przejazd bramny zabezpieczono wysoką czworoboczną wieżą wysuniętą przed lico muru. Opuszczona brona zamykająca wjazd umiejscowiona została w wysokiej na kilkanaście metrów wnęce. Nad wnęką znajdowały się jeszcze dwie kondygnacje, w których mieściły się pokoje straży. Wejście na wieżę bramną wiodło z chodników straży, które biegły wzdłuż muru obronnego od wewnątrz. Od strony zachodniej mur kurtynowy składa się z zadaszonego od wewnątrz chodnika straży, machikułów oraz okienek strzelniczych. Ok. 1505 r. z polecenia biskupa Łukasza Watzenrode zamek otoczono dodatkowym potężnym murem zewnętrznym z narożnymi półcylindrycznymi basztami i oddzielono od miejskiej zabudowy fosą. Wszystkie zamkowe fortyfikacje były już przystosowane do użycia broni palnej.
Wiele z opisanych wyżej zamkowych umocnień możemy odnaleźć w dzisiejszej bryle zamku.
Na dziedziniec zamkowy wchodzimy przez bramę wjazdową w skrzydle zachodnim. To wanie w tym skrzydle tym oraz w części północnej zamku najlepiej zachowały się pozostałości średniowiecznych obwarowań.
Po zewnętrznej stronie bramy przetrwały prowadnice do okutych bron, na które zamykano otwór wejściowy. W wyższych kondygnacjach istnieją do dziś machikuły - otwory służące do rzucania kamieni oraz lania wrzątku i roztopionej smoły na oblegających.
W skrzydłach zachodnim i północnym znajdują się ganki obronne (dawniej obiegające cały zamek). Ponadto w części północnej zachowały się fragmenty murów obwodowych.
Z baszt zewnętrznych stoją do dziś tylko dwie, też w części północnej: gdanisko i jedna baszta narożna.
Kolejne większe prace wykonano na zamku w latach 1594-1597 za rządów kardynała Andrzeja Batorego. Zamek, który stracił już znaczenie militarne, został przekształcony w rezydencję myśliwską.
Po pierwszym rozbiorze Polski, zamek został przejęty przez władze pruskie, które w 1780 r. ulokowały w nim więzienie oraz magazyn zboża i spirytusu. Dwukrotnie, w roku 1806 i 1807, Reszel dotknęły wielkie pożary. Pierwszy zniszczył całą drewnianą zabudowę miasta, ratusz i część zamku. Drugi pożar do końca spustoszył zamek. Warownia pozostawała w ruinie aż do lat dwudziestych XIX wieku. W 1822 r. przekazana została gminie ewangelickiej, z inicjatywy której odbudowano zamek do obecnej postaci. Przeprowadzony wówczas remont zmienił w znacznym stopniu pierwotny, średniowieczny charakter zamku – m.in. rozebrano piętrowe krużganki, obiegające zamkowy dziedziniec oraz przekształcono skrzydło południowe w kościół dla wspólnoty protestanckiej. Zamurowano w nim część otworów okiennych, zburzono ściany działowe i strop wykonując nowy. Pozostałe skrzydła obniżono i przystosowano do celów mieszkalnych.
W 1958 roku zamek został przejęty przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze". Gruntowny remont, przeprowadzony w latach 1976-1985, pozwolił na utworzenie w części pomieszczeń zamkowych domu pracy twórczej oraz galerii sztuki. Od roku 2001, po kolejnej renowacji, na zamku działa hotel z restauracją. Prace rekonstrukcyjne trwają na zamku z przerwami po dzień dzisiejszy.
Wstęp na zamek i kosztuje jedyne 3 zł. Poza wejściem na dziedziniec można też pospacerować po obronnych gankach czy wspiąć się na zamkową wieżę. Warto, bo Reszel z góry prezentuje się pięknie.
W ostatnim "reszlowym" odcinku znowu popatrzymy na miasto z góry
. Tym razem z wieży kościoła pw. św. Piotra i Pawła