11.09.2014
OlsztynW wikipedii przeczytać można, że
w granicach administracyjnych miasta leży obecnie 15 jezior, w tym 13 o powierzchni powyżej 1 ha. Łącznie powierzchnia jezior w Olsztynie wynosi około 720 ha (8,15% powierzchni miasta).
Olsztyńskie lasy zajmują ponad 1800 ha (21,2% powierzchni miasta). Ponad połowa to zwarty kompleks Lasu Miejskiego (1050 ha), pełniący przede wszystkim funkcje terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz turystyczno-krajoznawczych.
Zieleń miejska zajmuje 560 ha (6,5% powierzchni miasta) . Dla mnie bomba
To musi być bardzo przyjazne miasto do życia, bo jak czytamy dalej
Olsztyn jest jednym z niewielu miast posiadających dodatni współczynnik przyrostu naturalnego, jak też dodatnie saldo migracji .
Ale wracając do ceglanego gotyku... Budowli XIV i XV-wiecznych w Olsztynie nie brakuje.
W czwartkowy poranek pierwsze kroki kierujemy w stronę
Katedry p.w. Św. Jakuba Apostoła. W kościele trwa właśnie msza święta, więc zdjęć wnętrza nie mamy. Oryginalne gotyckie i renesansowe wyposażenie katedry w większości spłonęło w 1807 roku, kiedy to podczas wojen napoleońskich, Francuzi zamknęli w świątyni półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień.
My zdjęć wnętrza nie mam, ale ma je portal visit.olsztyn.eu
źródło: http://www.visit.olsztyn.eu/place/74/ba ... a-apostolaźródło: http://www.visit.olsztyn.eu/place/74/ba ... a-apostolaBudowę kościoła ukończono na przełomie XIV i XV w. Prace rozpoczęły się się wraz z założeniem Olsztyna.
Halową budowlę o trzech nawach wzniesiono z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce. Charakterystycznymi elementami jej gotyckiego stylu architektonicznego są m.in. strzeliste, witrażowe okna, ostrołukowy portal wejścia głównego, ozdobne szczyty ze sterczynami czy dekorowana tynkowanymi blendami wieża wybudowana na planie kwadratu.Pierwotnie wieża kościelna miała trzy murowane kondygnacje i drewnianą nadbudowę. Przebudowano ją w 1596 r. podwyższając do siedmiu kondygnacji, a następnie nakryto dachem z renesansową latarnią. W 1721 r. przy wieży dobudowano dwie kaplice. Pożar wzniecony w 1807 r . naruszył konstrukcję budowli do tego stopnia, że w 1819 r. zawaliło się jej sklepienie. W 1864 kościołowi groziła katastrofa budowlana, podjęto więc decyzję o jego zamknięciu. Oddano go do użytku po generalnym remoncie z lat 1866-1868, prace nad restauracją wnętrza trwały jeszcze kilkanaście lat.
Latem odbywają się w katedrze Olsztyńskie Koncerty Organowe.
Z katedry kierujemy się w stronę Rynku Starego Miasta.
Zlokalizowany w sercu Starówki
Stary Ratusz został zbudowany w drugiej połowie XIV w., tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich (1353 r.) Początkowo budynek składał się tylko z jednego skrzydła - południowego. Skrzydła zachodnie i północne dobudowano znacznie później - w latach 1858-59 i 1927-28.
Ratusz spłonął w 1620 r. w wielkim pożarze miasta. Cztery lata później został odbudowany w formie otynkowanej z dekoracjami barokowymi. W tym czasie postawiono też wieżę służącą za warownię. Władze miasta zajmowały piętro budynku, na parterze mieściła się hala targowa, a na zewnątrz dostawiono do budynku budy kupieckie. W 1825 r. Olsztyn stał się siedzibą Królewskiego Sądu Ziemskiego i Grodzkiego. Zlikwidowano w ratuszu halę targową, a jej pomieszczenie zaadaptowano na siedzibę sądu, budy kupieckie wyburzono. W 1945 roku Stary Ratusz spłonął po raz drugi, tym razem celowo podpaolony przez czerwonoarmistów . W latach 1946–1949 przeprowadzono rekonstrukcję budynku zasypując przy okazji piwnice. Ratuszowej wieży nie odbudowano .
Po dokonaniu w 1995 r. odkrywki zdobień w elewacji południowej przeprowadzono generalny remont ratusza. Trwał w latach 1996-2003 z wieloma przestojami. W jego wyniku ostatecznie przywrócono gotycki wygląd elewacjom najstarszego skrzydła południowego oraz zrekonstruowano wieżyczkę nad skrzydłem południowym.Sporą atrakcją ratusza są umieszczone w narożnikach budynku zegary słoneczne.
źródło: http://www.edupedia.plObecnie budynek Starego Ratusza jest siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Z Rynku kierujemy się w stronę
Bramy Górnej, od XIX wieku
zwanej Wysoką Bramą.
Zbudowana została w XIV wieku i jest jedyną bramą, która pozostała z trzech znajdujących się niegdyś w obrębie murów obronnych otaczających miasto.
Na przestrzeni lat dokonywano wielu przeróbek bramy dostosowując ją do coraz to nowych funkcji, jakie pełniła. W 1788 roku Wysoką Bramę zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 roku przebudowano na więzienie, a w 1898 przekazano miejskiemu komisariatowi policji.
W 2003 roku brama została odrestaurowana. W jej blendzie pojawił się wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II.
Przed Wysoką Bramą trwają prace archeologiczne i zabezpieczające. W 2012 roku archeolodzy pracujący przy wykopaliskach odsłonili dobrze zachowane relikty zespołu obronnego składającego się z szyi bramnej oraz umacniającej ją budowli przedbramia - barbakanu. Archeologom udało się trafić na konstrukcję, która może być filarem gotyckiego mostu — najstarszego mostu w Olsztynie. Przy okazji wykopalisk znaleziono też mnóstwo bezcennych przedmiotów, wśród nich m.in. 120 pochodzących najprawdopodobniej z XVI wieku kul armatnich, a także monety niemal ze wszystkich epok historycznych i znaczne ilości ceramiki.
Wykopaliska pod Wysoką Bramą. Co właściwe odkryli archeologowie?CDN