Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SZWECJA ... 2013

Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie – aż 267570. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 22.04.2014 13:39

piotrf napisał(a):Radiowóz VolVo - prawdziwe cudo 8)


Gang Olsena mi się przypomniał.
:wink: :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.04.2014 22:51

No to taka Egonowska estetyka :wink: .

A tutaj dla odmiany współczesny pojazd dzielnicowego ze Skarholmen...

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.04.2014 23:24

...
Z Djurgarden i z bardziej otwartych sztokholskich przestrzeni widać takie coś ...

Obrazek


A z bliska wygląda to tak ...

Obrazek


To Kaknastornet ... swego czasu najwyższy budynek w całej Szwecji, a póki co w Sztokholmie.
Jak już żywcem nie ma co robić, bo zamknęli ostatnie muzeum, warto podążyć do wieży Kaknas.
Jest czynna do 21-szej (w wakacje do 20.00.).
Piechotą od muzeów nie jest daleko, ale lepiej podjechać 69-tką.
Droga jest trochę pod górkę.
Na wytrwałych czeka czerwony dywan ...

Obrazek

... po którym wchodzi się do podziemi, gdzie jest sklepik z pamiątkami (szwarc, mydło, powidło jak wszędzie)...

Obrazek
parę książęcą już Wam kolejny raz podarowałem :wink:


...oraz instalacje artystyczne a la Pan Kleks w Kosmosie

Obrazek
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 25.04.2014 13:03

Buber napisał(a):A tutaj dla odmiany współczesny pojazd dzielnicowego ze Skarholmen...

Musi rewir spory, skoro kombi mu dali... :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 25.04.2014 23:43

Też tak myślałem, ale rewir ma skromny, komendę dokładnie w jego centrum ... wszędzie blisko na nogach.
Pewnie dali to kolorowe kombi, co by respekt był na dzielnicy :wink: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 26.04.2014 22:08

...

Obrazek

Prosto ze sklepu wsiada się do windy ...
Jedzie szybko ... i czuje się to :wink:
Potem jeszcze parę schodków, jakaś kawiarenka i jest platforma widokowa ...


Obrazek



Dookoła jest siatka z tak drobnymi oczkami, że nawet zdesperowany chomik nie wyskoczy ...
Obiektywu w te luki nie wcisnę ... więc będą fotki przez szybkę ...


Obrazek
cały ten Sztokholm


Obrazek
ze szczytu tej białej kuli też sobie można na miasto popatrzeć:


Obrazek
płyniemy na wschód - tam musi być jakaś cywilizacja


Obrazek
dzielnica muzeów, a dalej Djurgarden
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.04.2014 22:14

Ładne panoramki Sztokholmu :)

Buber napisał(a):ze szczytu tej białej kuli też sobie można na miasto popatrzeć: http://www.youtube.com

W białej kuli byłam na koncercie. Stevie Wonder i kilku innych wykonawców - jakiś koncert poświęcony ofiarom przemocy. Zabrali nas (byłam w Szwecji w ramach wymiany młodzieży ;)) z okazji Dnia Dziecka ;) Fajne miejsce. Robi wrażenie i wewnątrz, i z zewnątrz.

Fajnie, że znowu piszesz :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.04.2014 00:01

maslinka napisał(a):Ładne panoramki Sztokholmu :)


Dobrze, że Ci się podobają ... innych niestety nie ma.
W sumie to nie jestem zadowolony ... - światło do kitu - ciemno i buro.
Ale ciekawostka - mimo tej pogody (no i jeszcze wiatr głowę urywał), Szwedzi i tak ciągnęli na górę, swoje półnagie niemowlaki.

maslinka napisał(a):W białej kuli byłam na koncercie. Stevie Wonder i kilku innych wykonawców - jakiś koncert poświęcony ofiarom przemocy. Zabrali nas (byłam w Szwecji w ramach wymiany młodzieży ;)) z okazji Dnia Dziecka ;) Fajne miejsce. Robi wrażenie i wewnątrz, i z zewnątrz.


No to miałaś farta :D
Kula była w planach, ale czasu nie starczyło...


maslinka napisał(a):Fajnie, że znowu piszesz :)


:D
Kapinka czasu to piszę ...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.11.2014 00:59

....
I tak minął dzień pierwszy ...
A tak zaczął się następny ...

Obrazek


... i znowu w centrum ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 2006
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 27.11.2014 12:52

relacja mi się przyda, gdyż w przyszłym roku nieśmiało planują Szwecję, oczywiście z przystankiem w Sztokholmie :)

jedyne co mnie przeraża - to ceny. Po kilku latach tych tańszych Bałkanów to jest kosmos! Pozostaje zacząć oszczędzać, koniec z codziennym stołowaniem się w lokalach, a noclegi tylko pod namiotem, najlepiej na dziko ;) w końcu to Skandynawia :)

w jakim miesiącu odwiedzaliście północ, że tak szaro i buro?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.11.2014 23:59

...
Eee to tak tylko czasem wygląda, na fotkach z tą pogodą - naprawdę było wspaniale.
Byliśmy na końcu czerwca.

Ceny rzeczywiście są duże - to tak 2-4 x więcej jak u nas ...
Najtaniej wychodzą wszelkie garkuchnie typu Burger King i McDonald ale to i tak - 2 x drożej i ... ileż można ...

Noclegi ... to samo.
Jak na Sztokholm to polecam coś na obrzeżach, ale z łatwym dostępem do T-bany ...
Ten nasz Dialog nie był zły ... choć z zewnątrz straszył.

Alternatywy - przypomniałem sobie, że sąsiad był w tym roku w Skandynawii kamperem z wypożyczalni ... nie wyszło mu to strasznie drogo.
Ostatnio edytowano 28.11.2014 00:19 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.11.2014 00:17

Obrazek


Zwiedzanie dnia następnego rozpoczęliśmy od wyspy Djurgarden.
Po przejechaniu mosteczka na wyspę, wysiedliśmy na pierwszym przystanku i poszliśmy ... tam gdzie wszyscy.

No właśnie ...
Cały czas zastanawiałem się o co chodzi z tym Muzeum statku Vasa.
Dlaczego w każdym przewodniku jest ono opisywane jako najważniejsze miejsce w Sztokholmie, obiekt który koniecznie trzeba zobaczyć, jako wielka atrakcja itp.
Widziałem gdzieś tam zdjęcia ... pomyślałem sobie - no dobra to tylko jakiś tam stary statek, tyle, że zachowany prawie w całości (a i tak trzeba było go rekonstruować) ... żeby się tak tym podniecać ...

No ... ale nie uprzedzajmy faktów ...

Dawniej obszar muzeum wyglądał tak ...

Obrazek


A teraz (od strony zatoki) wygląda tak ...

Obrazek
Trochę rozkopane wszystko - dalej szukają części okrętu - zatoka w międzyczasie troszkę się zamuliła


Wchodzi się do środka ... a tam po raz pierwszy (i ostatni) widzę w Szwecji ...kolejkę ... nawet długą ...ale szybko się przesuwa ...

Obrazek
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3886
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 28.11.2014 01:08

...ciekawe inspiracje z największego, a i zarazem wielkiego miasta świata...

:D
Pudelek
Cromaniak
Posty: 2006
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 28.11.2014 01:59

Buber napisał(a):Ceny rzeczywiście są duże - to tak 2-4 x więcej jak u nas ...
Najtaniej wychodzą wszelkie garkuchnie typu Burger King i McDonald ale to i tak - 2 x drożej i ... ileż można ...

Noclegi ... to samo.
Jak na Sztokholm to polecam coś na obrzeżach, ale z łatwym dostępem do T-bany ...
Ten nasz Dialog nie był zły ... choć z zewnątrz straszył.

Alternatywy - przypomniałem sobie, że sąsiad był w tym roku w Skandynawii kamperem z wypożyczalni ... nie wyszło mu to strasznie drogo.


no nie, w Macu to mogę zjeść w Polsce jednak :) gdy byłem kiedyś w Norwegii to człowiek po prostu kupował w sklepie i sobie gotował (kuchnie na kempingach czasem wyposażone lepiej niż moja ;)), a 2 razy byliśmy w tanim (jak na tamtejsze warunki) lokalu z jakimiś lanczowym menu... albo kupiło się kanapkę z owocami morza w markecie :D

myślę, że jednak z namiotem wyjdzie taniej, niż z kamperem - na obrzeżach Sztokholmu jest kilka takich, niektóre nawet tuż przy metrze. Ceny dla 2 osób zaczynają się tak od niecałych 100 złotych... ale znowu na większości wymagają kartę kampingową - to już dla mnie kompletny idiotyzm :|

Jedyny plus - to, że drogi mają za darmo :) w Norwegii zapłaciłoby się i jeszcze za to :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.11.2014 22:50

majeczka napisał(a):...ciekawe inspiracje z największego, a i zarazem wielkiego miasta świata...
:D


Eee w sumie to taka dziura :wink: ... tylko muzea ma fajne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwecja - Sverige



cron
SZWECJA ... 2013 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone