Zbliżamy się do klasztoru Świętej Katarzyny.
Oglądamy jeszcze wiszące na skałach gospodarstwa domowe.
Klasztor Świętej Katarzyny jest najstarszym ciągle działającym monastyrem na świecie. To właśnie w miejscu, w którym obecnie stoi klasztor, Bóg miał się objawić Mojżeszowi pod postacią krzewu gorejącego.
Na pamiątkę tego boskiego objawienia cesarzowa Helena (matka Konstantyna Wielkiego) w IV wieku poleciła wybudować w tym w miejscu kaplicę upamiętniającą boskie objawienie. Pozostałe zabudowania klasztorne wraz z Bazyliką Przemienienia Pańskiego powstały w VI wieku.
Patronką klasztoru jest Święta Katarzyna - męczennica z Aleksandrii, zamordowana w 300 r. Według przypowieści anioły przeniosły jej ciało na górę, znajdującą się niedaleko miejsca wybodowania klasztoru, która to góra została nazwana Górą Świętej Katarzyny
Do klasztoru bardzo licznie pielgrzymowali wierni, chcący zobaczyć relikwie Świętej Katarzyny. Przyczyniło się to do kolejnej rozbudowy klasztoru. W X wieku na terenie klasztoru powstała katolicka kaplica a także meczet z minaretem.
Zabudowania klasztorne są otoczone przez wysokie (w niektórych miejscach mają 15 metrów wysokości) i grube (1,6 m), granitowe mury. Mury te służyły niegdyś do obrony przed najazdem koczowniczych plemion. To mury sprawiają, że klasztor bardziej wygląda jak zamek obronny niż monastyr.
Właścicielami klasztoru są prawosławni Grecy. Przeor tego klasztoru nosi godność arcybiskupa Synaju.
W klasztorze żyje jedynie kilkunastu greckich mnichów. Noszą czarne stroje i długie brody. W godzinach zwiedzania starają się unikać turystów, ale i tak widzieliśmy ich kilku.
Klasztor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się około 20 świątyń, z główną świątynią Bazyliki Przemienienia Pańskiego, biblioteka, dziedziniec ze Studnią Mojżesza, oraz Galeria, we wnętrzu której znajdują się cenne zbiory ikonograficzne z VI-X wieku (liczące ponad 2200 sztuk ikon wczesnochrześcijańskich).
Bazylika Przemienienia Pańskiego pochodzi z VI wieku. W środku można podziwiać oryginalne mury, kolumny, cedrowe drzwi oraz pochodzące mozaiki, z których jedna z nich przedstawia biblijną scenę Przemienienia Pańskiego. W Bazylice znajduje się również Kaplica Gorejącego Krzewu, do której wejść mogą tylko wyznawcy Kościoła prawosławnego i to tylko boso. Jedyny wyjątek został zrobiony dla papieża Jana Pawła II, który przekroczył próg tej kaplicy podczas pielgrzymki na Synaj.
Biblioteka jest zamknięta dla zwiedzających. Zgromadzono w niej przeszło 8000 drukowanych prac oraz 3300 manuskryptów w różnych językach m.in. greckim, arabskim i syryjskim. Rękopisy te pochodzą z IV-XI wieku.
Zbiory biblioteka w klasztorze Świętej Katarzyny są drugimi co do wielkości – zaraz po zbiorach watykańskich.
Dzieje klasztoru są bardzo ciekawie opisane
tutaj.
Klasztor jest odwiedzany przez wielu turystów. Można go zwiedzić przy okazji wspinaczki na Górę Mojżesza albo wykupując wycieczkę tylko do Klasztoru (wtedy wycieczka zaczyna się w godzinach porannych).
Schodząc z Góry Mojżesza widzieliśmy zarysy Klasztoru, które w miarę przybliżania się do niego, stawały się coraz wyraźniejsze. Po dojściu do Klasztoru bramę do niego zastaliśmy zamkniętą.
Klasztor jest otwarty w godzinach od 9.30 do 12.00 z wyjątkiem piątków, niedziel i wszystkich świąt prawosławnych.
Ponieważ do otwarcia klasztoru mieliśmy jeszcze trochę czasu, to najpierw trochę pochodziliśmy po przyklasztornym terenie a potem usiedliśmy gdzie kto mógł, aby trochę odpocząć po kilkugodzinnych trudach wspinaczki.
Stali mieszkańcy tych terenów wygrzewali sie na gorących kamieniach.
Słońce było już dosyć wysoko na niebie i mocno dawało o sobie znać, co w połączeniu z naszym zmęczeniem spowodowało, że kilkoro z nas usnęło, siedząc na plastikowych krzesełkach.
Na wejście do klasztoru czekaliśmy jakąś godzinę i można było rozpocząć zwiedzanie.
Wstęp na teren klasztoru jest bezpłatny (z wyjątkiem wstępu do Galerii z ikonami).