Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.05.2024 10:47

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):I kawa. Po obejrzeniu kilku miejsc pada na Caffe Mazzini….
Obrazek

Kremu pistacjowego było aż w nadmiarze…

Ale mi smaka narobiłaś z samego rana :hearts:


A ja jadę do Włoch z misją nie jedzenia słodyczy :jezykprosto: prozdrowotnie :idea: Troche się to kłóci z tym co jak widzę Włosi preferują na śniadanie i w trattoriach.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13126
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.05.2024 10:52

te kiero napisał(a):
A ja jadę do Włoch z misją nie jedzenia słodyczy :jezykprosto: prozdrowotnie :idea: Troche się to kłóci z tym co jak widzę Włosi preferują na śniadanie i w trattoriach.
Misja skazana na porażkę ... :jezykprosto:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.05.2024 10:56

mysza73 napisał(a):
te kiero napisał(a):
A ja jadę do Włoch z misją nie jedzenia słodyczy :jezykprosto: prozdrowotnie :idea: Troche się to kłóci z tym co jak widzę Włosi preferują na śniadanie i w trattoriach.
Misja skazana na porażkę ... :jezykprosto:


Będę się bronił ręcami i nogami :niepowiem:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.05.2024 11:18

te kiero napisał(a):
piekara114 napisał(a):Wypływając z portu mijamy Isola dell Colombia, na której wybudowany jest Torre Peliade/ Castello di Mare – potężna forteca budowana przez wiele stuleci, która od XIX wieku do 1965 r. służyła za więzienie. Niestety nie da się go obecnie zwiedzić, nie ma też oficjalnych kursów na wysepkę.

Identyczny jak Bourtzi w Naplio, Hellas. Może Ci samo budowniczy, kto wie.
Coś w tym jest. Nawet zbliżony okres powstania obu fortec...

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Kremu pistacjowego było aż w nadmiarze…
Ale mi smaka narobiłaś z samego rana :hearts:
Ja sobie też :lol:

mysza73 napisał(a):Pomysł z rowerami super, mam nadzieję że kiedyś zgapię :cmok:
A miałaś już okazję :mg: Chyba bliżej nie da się być, aby Egady odwiedzić...

te kiero napisał(a):A ja jadę do Włoch z misją nie jedzenia słodyczy :jezykprosto: prozdrowotnie :idea: Troche się to kłóci z tym co jak widzę Włosi preferują na śniadanie i w trattoriach.
Nie spróbować ich słodyczy to grzech, ale wg mnie to Sycylia pod tym kątem rządzi, na północy aż tak mi się to w oczy nie rzuciło, ale ja wiele Włoch nie widziałam....

Dla mnie ich śniadania są nieakceptowalne, jeden dzień da radę, ale kilka dni pod rząd - nie ma szans, stąd zawsze swoja herbata i wizyty w sklepach, po salami :mg:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2024 11:57

piekara114 napisał(a):Nie spróbować ich słodyczy to grzech, ale wg mnie to Sycylia pod tym kątem rządzi, na północy aż tak mi się to w oczy nie rzuciło, ale ja wiele Włoch nie widziałam....

W północnych Włoszech szału z dolci rzeczywiście nie ma, a wybór "śniadaniowy" jest najczęściej między corneto a corneto :lol: .
Z Lombardii wywodzi się panettone, ale to ciasto świąteczne. Z Piemontu pochodzi panna cotta, ale to pozycja raczej na deser.


piekara114 napisał(a):Dla mnie ich śniadania są nieakceptowalne

Ja tego w ogóle nie rozpatruję jako śniadania :mg: .
Kupujemy sobie wybór serów i wędlin i śniadania przygotowujemy sami. Potem idziemy na kawę i słodkości.

Czasem trafi nam się oferta noclegu ze śniadaniem i te śniadania wcale nie są wyłącznie na słodko. Np. w ubiegłym roku w Padwie i w Weronie mieliśmy wyłożony ser, wędlinę, świeże warzywa. Wcześniej podobnie mieliśmy na Lipari czy w Neapolu, a jakby pogrzebać w pamięci to parę miejsc jeszcze się znajdzie.
Osobiście wolę jednak oferty bez śniadania, bo te salami czy ser, jaki dostawaliśmy to nie była jakaś najwyższa półka. Sama w sklepie nawet bym na nie nie spojrzała :lol: . Niemniej miło, że są Włosi, którzy zdają sobie sprawę z faktu, że są nacje, które preferują inne śniadanie i dają gościom jakiś wybór.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13909
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.05.2024 12:08

Kawa i słodkości to idealne na drugie śniadanie :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13126
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.05.2024 12:25

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Pomysł z rowerami super, mam nadzieję że kiedyś zgapię :cmok:
A miałaś już okazję :mg: Chyba bliżej nie da się być, aby Egady odwiedzić...

Jeszcze będzie okazja, mam nadzieję że niejedna :mg:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.05.2024 14:29

tony montana napisał(a):Kawa i słodkości to idealne na drugie śniadanie :)
Zdecydowanie tak :mg:

marze_na napisał(a):Osobiście wolę jednak oferty bez śniadania, bo te salami czy ser, jaki dostawaliśmy to nie była jakaś najwyższa półka.
Dlatego ja od razu zaznaczam opcję bez wyżywienia

marze_na napisał(a):Niemniej miło, że są Włosi, którzy zdają sobie sprawę z faktu, że są nacje, które preferują inne śniadanie i dają gościom jakiś wybór.
Tylko takich jest bardzo mało.... Nawet nastolatki jedzą na śniadanie rogalik (ciasteczka śniadaniowe) i sok pomarańczowy, te starsze już kawę... Przynajmniej te co ja osobiście znam od jakiś 15 lat...

mysza73 napisał(a):Jeszcze będzie okazja, mam nadzieję że niejedna :mg:
Zawsze jest szansa, że coś Ci się jeszcze pozmienia i Sycylia będzie nagle ble....
Ostatnio edytowano 29.06.2024 21:33 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16054
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.05.2024 14:36

07/05/2023, niedziela, dzień 4 c.d.

Dojechaliśmy na jedną z najbardziej znanych plaż Favignany - Cala Azzurra – woda ma piękny turkusowy kolor, piaseczek bialutki, jest tu kilka osób….

Obrazek

Obrazek

…no ale jeszcze nie czas na odpoczynek.

Jedziemy dalej….

…i trafiamy pod Faro di Punta Marsala – niestety zaniedbana….
Obrazek

Do tego miejsca jechało się super wygodnie, po równej asfaltowej drodze. My teraz odbijamy na szutrówkę, która idzie wzdłuż wschodniego wybrzeża…
Obrazek

Jedzie się trochę po drobnych kamieniach, trochę po piasku, po żwirku, trochę po ubitej ziemi z wystającymi kamieniami. Nie jest źle, ale miejscami trochę trzęsie…. No i oddalamy się od wybrzeża, które w tym miejscu jest skaliste z dość wysokimi klifami…
Obrazek

Obrazek

Jedziemy i trafiamy na kamieniołom Cave di calcarenite. Na wyspie jest kilka miejsc, gdzie pozyskiwany był kamień wapienny (lub tuf – na różnych stronach różnie podają, choć to całkiem inne skały), który stosowany jest w budownictwie. Przez wieki wydobycie skały, obok rybołówstwa i rolnictwa, było głównym źródłem dochodu tutejszych mieszkańców. Bloki skalne pozyskiwane były w kształcie równoległościanu, co jest świetne widoczne także dzisiaj , nawet w miejscach, gdzie przyroda już zaczęła dominować…
Obrazek

Wydobycie lokalnego kamienia zostało zaprzestane ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Dziś część kamieniołomów wykorzystywana jest jako miejsca na ogrody warzywne i sady – wysokie ściany kamieniołomu dają choć częściowy cień, chronią przed wiatrem, utrzymują wilgoć na dnie, a w zimie tworzą swoistą szklarnię…. Tu wydobycie odbywało się metodą odkrywkową, a w miejscach bliżej morza kopano od „dołu” – wejście od strony morskiej groty, wycinano podziemne chodniki a strop podtrzymywały skalne filary…

Obrazek

Obrazek

Odbijamy w kierunku morza i trafiamy na Spiaggia Bue Marino - cudo :hearts:
Choć tego nie widać na fotkach ludzi trochę tam było… Zejść z rowerami trudno, nie mamy też ze sobą butów do pływania, a tu by się przydały… trudno, poszukamy jeszcze innego miejsca na odpoczynek…
Obrazek

Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 13.05.2024 14:43 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2024 14:41

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Niemniej miło, że są Włosi, którzy zdają sobie sprawę z faktu, że są nacje, które preferują inne śniadanie i dają gościom jakiś wybór.
Tylko takich jest bardzo mało.... Nawet nastolatki jedzą na śniadanie rogalik (ciasteczka śniadaniowe) i sok pomarańczowy, te starsze już kawę... Przynajmniej te co ja osobiście znam od jakiś 15 lat...

Ale mnie nie o to chodziło :D .
Oni to niech sobie jedzą jak chcą. Chciałam tylko powiedzieć, że śniadanie przy noclegu w IT to nie koniecznie na słodko.
Hotele, a coraz częściej też b&b proponują turystom śniadania i na słodko i na słono. Tyle :smo: .


piekara114 napisał(a):woda ma piękny turkusowy kolor

To chyba taki znak rozpoznawczy Favignany 8) .
Chciałabym tam kiedyś trafić na dłużej.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13126
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.05.2024 15:06

piekara114 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Jeszcze będzie okazja, mam nadzieję że niejedna :mg:
Zawsze jest szansa, że coś Ci się jeszcze pozmienia i Sycylia będzie nagle ble....

Myślisz, że może mi aż tak słoneczko przygrzać :lol:


piekara114 napisał(a):Obrazek

Piękne lazury :hearts:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 13.05.2024 21:53

piekara114 napisał(a):Wyspę będziemy zwiedzać na dwóch kółkach

Świetny pomysł na zwiedzanie. A jeszcze jak macie organizmy przygotowane do rowerowej jazdy (a z Forum wiem, że macie), to to jest sama przyjemność.
Przypomniało mi się nasze rowerowe zwiedzanie wyspy Kos.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14992
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.05.2024 23:30

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Niemniej miło, że są Włosi, którzy zdają sobie sprawę z faktu, że są nacje, które preferują inne śniadanie i dają gościom jakiś wybór.
Tylko takich jest bardzo mało.... Nawet nastolatki jedzą na śniadanie rogalik (ciasteczka śniadaniowe) i sok pomarańczowy, te starsze już kawę... Przynajmniej te co ja osobiście znam od jakiś 15 lat...

Ale mnie nie o to chodziło :D .
Oni to niech sobie jedzą jak chcą. Chciałam tylko powiedzieć, że śniadanie przy noclegu w IT to nie koniecznie na słodko.
Hotele, a coraz częściej też b&b proponują turystom śniadania i na słodko i na słono. Tyle :smo: .

Coraz częściej, ale, jak dla mnie, ciągle zbyt rzadko ;) (Śledzę aktualnie oferty "bookingowe" w kilku dużych włoskich miastach.)
Uwielbiam celebrowane, długo jedzone, hotelowe śniadanka :D Mogę zjeść wtedy dużo, zdecydowanie więcej niż na obiad :oops:

I z Włochami mam ten problem, że w wielu miejscach szczytem marzeń jest pieczywo plus dżemy/miody, bo zazwyczaj tylko rogaliki :oczy: A ja słodkich śniadań nie cierpię :? Muszę mieć ser żółty, salami, pomidorki, ogórki.. a najlepiej jajecznicę albo omlet 8) A ze słodkich rzeczy to może być ananas do naleśników (albo na odwrót :mg:)

Poprzewracało mi się ostatnio, wiem :mg: i śniadanka w hotelach to jedna z ważniejszych części wypadów (tych krótkich). Wjeżdża temat Italii i być może zaraz "wyjedzie", przez te śniadania właśnie...

A ostatnia spiaggia boska! :hearts: Chce się tam być!
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8805
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.05.2024 23:41

maslinka napisał(a):Uwielbiam celebrowane, długo jedzone, hotelowe śniadanka

Też lubię celebrować śniadanie, tyle że nie hotelowe , a to sporządzane samodzielnie :).
A wcześniej długo celebruję zakupy, zwłaszcza na dziale z serami i wędlinami :mg:.
Włochy i Hiszpanią to pod tym względem raj :hearts: .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11257
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.05.2024 07:02

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Nie spróbować ich słodyczy to grzech, ale wg mnie to Sycylia pod tym kątem rządzi, na północy aż tak mi się to w oczy nie rzuciło, ale ja wiele Włoch nie widziałam....

W północnych Włoszech szału z dolci rzeczywiście nie ma, a wybór "śniadaniowy" jest najczęściej między corneto a corneto :lol: .
Z Lombardii wywodzi się panettone, ale to ciasto świąteczne. Z Piemontu pochodzi panna cotta, ale to pozycja raczej na deser.

piekara114 napisał(a):Dla mnie ich śniadania są nieakceptowalne

Ja tego w ogóle nie rozpatruję jako śniadania :mg: .
Kupujemy sobie wybór serów i wędlin i śniadania przygotowujemy sami. Potem idziemy na kawę i słodkości.

Czasem trafi nam się oferta noclegu ze śniadaniem i te śniadania wcale nie są wyłącznie na słodko.


Przejrzałem dziesiątki noclegowni w takiej Ligurii i mnóstwo oferowało śniadanie tylko słodkie: bufet, podawane lub koszyk produktów słodyczo pochodnych. Bez dietetycznych restrykcji pewnie by się zjadło, ale takie coś na śniadanie w ogóle mnie nie trzyma i zaraz szukam czegoś trwalszego. Oczywiście są też noclegownie gdzie oferują kontynentalne, nasze, ale jest to skromne jak np tutaj. Swoją drogą szkoda, że ten nocleg nie wypalił :|
Dlategom również wybraliśmy tylko sam App, bez śniadania.

No ale to nie temat przewodni wątku, jedźmy dalej z relacją....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone