05/05/2023, piątek, dzień 2 c.d.
Tuż obok mamy stos kamieni. Są to pozostałości po najmniejszej świątyni F (61,8*24,43 m, kolumny w układzie 6 i 14). Jednocześnie jest to też najstarsza ze świątyń na tym terenie (jej początki sięgają 530 roku p.n.e.). Jest tu tylko jedna stojąca kolumna. Świątynia ta miała ścianę, która łączyła kolumny perystazy wysokie na 4,7 m. Uważa się, że świątynia została poświęcona Dionizosowi. Na dwóch zachowanych płytach (są w muzeum w Palermo) przedstawiono sceny walki Dionizosa z gigantami oraz Ateny z gigantami. Świątynia F położona jest idealnie równolegle do świątyni E, a raczej to E (młodsza i w lepszym stanie) została zbudowana równolegle do F.
Kupa kamieni… świątynia F na pierwszym planie (i to od tyłu), lepszych jej zdjęć nie mam…
Na pierwszym planie jedyna ocalała kolumna świątyni F...
Przed świątynią stoi rekonstrukcja drewnianej maszyny jaka była wykorzystywana do budowy świątyń…
Krok dalej mamy, a raczej to co z niej zostało, kolejną świątynię tym razem poświęconą opiekunowi miasta Apollinowi (lub Zeusowi). Była, bo jak w przypadku poprzedniej świątyni F, jest tu góra kamieni, z tymże, że jest ich więcej i są większe. Świątynia G była największą ze świątyń w Selinunte, a jednocześnie jedną z największych ze wszystkich świątyń greckich. Jej wymiary to 54,05 m x 113,34 m, kolumny (8 na fasadzie i 17 na dłuższych bokach) miały wysokość 16,27 m, a wysokość całej świątyni szacowana jest na 30 metrów. Świątynia została zniszczona w czasie trzęsienia ziemi.
Na tablicy informacyjnej widoczny jest rysunek-rekonstrukcja świątyni – ogromna, a dziś tylko kupa duuużych kamieni…
Wcześniejsze zdjęcia (wklejam poniżej je ponownie) na drugim planie pokazuje świątynię G. Widać tu fragmenty kolumn na długim boku świątyni...
Obchodząc świątynię dookoła trafiamy na wycięte podstawy kolumn, które tylko potwierdzają wielkość świątyni. Widoczne są nawet zagłębienie przygotowane pod transport elementu.
W tle świątynia E
W pobliskich jaskiniach Cusa można oglądać wycięte bloki skalne pod kolumny świątyni. Jest to opuszczony 2500 lat temu kamieniołom skąd Selinuntowie pozyskiwali kamień do budowy miedzy innymi świątyni G. Tam można zobaczyć kolejne prace nad wykonaniem kolumn: drążenie, formowanie, przygotowanie do transportu. Nam wystarczyły informacje z tablicy i to co zobaczyliśmy tu na terenie Parku. Choć pewnie jakbym miała więcej czasu to bym do jaskiń podjechała…
I tymi głazami kończymy oglądanie świątyń na wschodnim wzgórzu. Informacyjnie, na wzgórzu byliśmy 40 min.