Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13144
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.04.2024 14:14

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Końcem sierpnia wieczorem były tu nieprzebrane tłumy ... ;)

Dokończysz wreszcie swoją relację z tego sierpniowego wyjazdu :?:
Ojjjj tam, tylko Trapani mi zostało :bojesie:

Zaraz wybiorę kilka fotek i zakończę ... bo niedługo znowu trza się zbierać :verryhappy:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2665
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 03.04.2024 15:53

piekara114 napisał(a):Po sylwestrze wraz z Panem M. zastanawiamy się co zrobić z wiosennym urlopem… Mamy trochę zaległego urlopu, żal, aby leżał i się marnował :lol:

Oczywiście, marnotrastwo to grzech ;) .
piekara114 napisał(a):Poprzednio Sycylię zwiedzaliśmy korzystając z komunikacji miejskiej (Intersbus idealnie działał), więc i tym razem będzie też zbiorkom. Oczywiście zrobiłam też rozeznanie cen w wypożyczalniach (a nuż na zachodzie wyspy ceny są przystępniejsze), ale ceny wynajmu są i tu niedorzeczne… 400eur+/8 dni (cena bez żadnych depozytów, kaucji, blokad z full ubezpieczeniem, płatność gotówką – przy aucie tak preferuję). ….

A to jeszcze nie sezon, co się będzie działo w wakacje? 8O
piekara114 napisał(a): Chcemy złapać sycylijskie słońce i ciepło, a może i pokąpać się w morzu. Wiemy już, że wytypowana plaża nie istnieje to idziemy w kierunku zachodniego cypla…Szukamy miejsca pod klifem, ale tu dopiero zalegają metrowe warstwy trawy morskiej :bojesie:
:papa:

Czyli w Marsala czystej plaży z piaskiem nie znaleźliście ?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2024 21:41

Na szczęście z auta na Sycylii nie trzeba korzystać, do wielu miejsc wartych odwiedzenia można dojechać zbiorkomem, choć oczywiście są i takie, gdzie jednak auto się przyda - będzie o tym w kolejnym odcinku...

W Marsali porządnej plaży nie znaleźliśmy. Zajrzałam do it i dowiedziałam się, że na plażę trzeba podjechać do wschodniej dzielnicy Berbaro, a najlepiej tuż pod miasto...

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2024 10:51

05/05/2023, piątek, dzień 2

Noc w apartamencie zbyt ciepła dla mnie nie była, ale dzięki zmęczeniu i ogromnej ciepłej ciężkiej kołdrze (takiej prawdziwej pikowanej, nie prześcieradło i koc) spało się rewelacyjnie :D Przeżyję w tym zimnym apartamencie :D (pewnie to jego ogromy plus latem). Jedyny problem to poranna toaleta :roll: ale za to idzie bardzo szybko :lol:

Dzisiejszy dzień mamy zaplanowany i to tak dokładniej :mg:

Na dziś zarezerwowałam samochód…. Złamałam się, bo w żaden sposób nie byłam w stanie dostać się do upatrzonego już dawno temu miejsca w inny sposób. Teoretycznie dojeżdża tam pociąg, tak było przed pandemią, teraz (2023 r.) podobno też (bardzo bardzo rzadko), ale nikt nie potrafił mi wskazać rozkładu jazdy… Inna opcja to jazda z przesiadką, ale połączeń na drugi etap też nie umiem ustalić… Trzeba wynająć auto…
Ceny za jeden dzień to przeciętnie 65 eur (do 80 eur) z wkładem własnym 250 eur (i jest to nazwane 0excess :!: a prawda wychodzi po przeczytaniu warunków wynajmu i szczegółowych zasad ubezpieczenia, jak się zorientowałam to mało kto to czyta :lol: ). Takie ceny oferują Polki z zachodniej Sycylii prowadzące tu swoje agencje turystyczne (oferta dla Rodaków). Lokalne wypożyczalnie mają podobne ceny. Ale znalazłam lokalną wypożyczalnię z dobrymi opiniami – na maile odpowiadają po włosku dosłownie tak: zadzwoń lub WhatsApp…. Pogadać po włosku nie pogadamy, to WhatsApp zostaje, choć zdecydowanie wolę takie sprawy mailowo załatwiać, no ale się nie da... lub bardziej prawdopodobne nie chce się.... I tak ustalam cenę 40 eur i dopłata 10 eur do ubezpieczenia 0excess – warunków ubezpieczenia nie mają spisanych, ale mam, jak czytam „to tu potwierdzone” (czyt. na whatsapp). Więcej od nich nie wyciągnę, trzeba zaryzykować….

Rano o umówionej porze (a nawet wcześniej) jesteśmy gotowi, ale auto nie zostaje podstawione… No kurczę… Sprawdzam telefon, a oni dzwonili do mnie godzinę wcześniej na whatsup, a ja miałam jeszcze po nocy net wyłączony…. Oddzwaniam i okazuje się, że byli wcześniej, ale zaraz podjedzie ktoś i auto będzie nasze… to czekamy… Pan M. trochę na mnie wkurzony, że trzeba było mieć włączony net… ehhh….
Panowie są po jakiś 20 min. z autem i skuterkiem :D Parkują na wolnym miejscu, na zakazie, ale uzgadniają z właścicielem miejsca, że 15 min. możemy tam postać…. Załatwiamy formalności, spisują dane z prawka, dajemy 50 eur i tyle. Na pytanie o dokumenty słyszę, że są w schowku… I nawet tego nie sprawdzam :cisza: jak nigdy...a ja z tych co formalności lubią i nam zawsze idealnie ogarnięte, a tu jakaś pomroczność mnie ogarnęła...
Trafił nam się bordowy Citroen C3, w dieslu, ok. 10 letni w stanie bardzo ok. i czyściutki. Nie ma żadnej naklejki o nazwie wypożyczali, totalnie nic….
Umawiamy się na zwrot w tym samym miejscu wieczorem i....Ciao….

Wracamy do mieszkania po graty na cały dzień i jedziemy… Po wyplątaniu się z uliczek Marsali i wyjechaniu na główniejszą trasę sprawdzam te dokumenty ze schowka… A to umowa zakupu samochodu, książka serwisowa i ubezpieczenie samochodu (jak nasze OC z AC). Dokumentów potwierdzających wynajem nie ma 8O Ożeszkurde :idea: Nie lubię takich sytuacji…czekam mnie dzień wewnętrznych nerwów…

Do przejechania mamy 54 km, około godziny ma nam to zająć. Jedziemy….

Jazda przez Marsalę jest płynna i spokojna. Nerwowo na drodze robi się już poza miastem, jakiś taki harmider, chaos, a po zjechaniu z głównej drogi znowu spokojnie, wręcz sennie… Zgodnie z planem po godzinie pakujemy na dużym bezpłatnym parkingu i kupujemy bilety wstępu po 8 eur od łebka (dziś bilety kosztują 10 eur). Jesteśmy w Parco Archeologico di Selinunte.

Selinunte nie jest na liście top miejsc do zwiedzenia. W tej części Sycylii częściej wskazywana jako must see jest Segesta. Ja kiedyś oglądałam program z Selinunte, więc koniecznie chciałam tu przyjechać. Było to dla mnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na zachodzie Sycylii.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13144
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.04.2024 10:59

No to fajnie, że popatrzę ... bo u mnie Selinunte ... chyba się nie zmieszczą :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2024 11:10

Zwiedzanie w sierpniu Selinunte może być ogromnym wyzwaniem.... to nie mały teren...
Ale ze Sciacca masz bardzo blisko.. Ale pewnie będziesz jeszcze na Sycylii ze sto razy to kiedyś może się uda... Tyle ta Etna :oczy:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.04.2024 11:19

piekara114 napisał(a):Selinunte nie jest na liście top miejsc do zwiedzenia.
Było to dla mnie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na zachodzie Sycylii.

Dla mnie to też must.
Rozkminiałam to zbiorkomem i generalnie się da. Najpierw do Castelvetrano, a później autobusem linii Salemi.
Częstotliwość połączeń sycylijska :mg: .

selinunte.jpg



Byłam nawet skłonna przenocować nockę czy dwie na wybrzeżu, żeby nie gonić z wywalonym językiem na powrotny autobus.
Potem odkryłam w okolicy parę klimatycznych wiosek w górach i jednak zdecydujemy się na auto na dwu albo trzydniowy odjazd po okolicy.
Ostatnio edytowano 04.04.2024 11:20 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13144
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.04.2024 11:20

piekara114 napisał(a):Zwiedzanie w sierpniu Selinunte może być ogromnym wyzwaniem.... to nie mały teren...
Ale ze Sciacca masz bardzo blisko.. Ale pewnie będziesz jeszcze na Sycylii ze sto razy to kiedyś może się uda... Tyle ta Etna :oczy:
No pewnie kiedyś tam zajdę :mg:
I na Etnę też :cfaniak:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2024 11:43

Marzena, tyle teorii, bo w praktyce ten drugi odcinek rok temu nie był dostępny autobusem, po prostu nie kursował. Sprawdzałam to na miejscu w lokalnej it i potwierdzili mi, że rozkład jest, ale dojechać się nie da, bo nie ma tego kursu... :lol: Sama babeczka się z tego śmiała :lol: I tak jest od początku pandemii... Trzeba upewniać się na bieżąco na miejscu....
Do Castelvetrano można też pociągiem dojechać z Marsali lub Mazara.

Zdecydowanie polecam samochód, choć koszt na 2-3 dni to tydzień podróżowania zbiorkomem, ale jak się nie da, to trzeba wynająć....
Ostatnio edytowano 04.04.2024 11:44 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1823
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 04.04.2024 17:31

piekara114 napisał(a):05/05/2023, piątek, dzień 2

Noc w apartame

Trzeba wynająć auto…
Ceny za jeden dzień to przeciętnie 65 eur (do 80 eur) z wkładem własnym 250 eur (i jest to nazwane 0excess :!: a prawda wychodzi po przeczytaniu warunków wynajmu i szczegółowych zasad ubezpieczenia, jak się zorientowałam to mało kto to czyta :lol: ). Takie ceny oferują Polki z zachodniej Sycylii prowadzące tu swoje agencje turystyczne (oferta dla Rodaków). Lokalne wypożyczalnie mają podobne ceny. Ale znalazłam lokalną wypożyczalnię z dobrymi opiniami – na maile odpowiadają po włosku dosłownie tak: zadzwoń lub WhatsApp…. Pogadać po włosku nie pogadamy, to WhatsApp zostaje, choć zdecydowanie wolę takie sprawy mailowo załatwiać, no ale się nie da... lub bardziej prawdopodobne nie chce się.... I tak ustalam cenę 40 eur i dopłata 10 eur do ubezpieczenia 0excess – warunków ubezpieczenia nie mają spisanych, ale mam, jak czytam „to tu potwierdzone” (czyt. na whatsapp). Więcej od nich nie wyciągnę, trzeba zaryzykować….

Rano o umówionej porze (a nawet wcześniej) jesteśmy gotowi, ale auto nie zostaje podstawione… No kurczę… Sprawdzam telefon, a oni dzwonili do mnie godzinę wcześniej na whatsup, a ja miałam jeszcze po nocy net wyłączony…. Oddzwaniam i okazuje się, że byli wcześniej, ale zaraz podjedzie ktoś i auto będzie nasze… to czekamy… Pan M. trochę na mnie wkurzony, że trzeba było mieć włączony net… ehhh….
Panowie są po jakiś 20 min. z autem i skuterkiem :D Parkują na wolnym miejscu, na zakazie, ale uzgadniają z właścicielem miejsca, że 15 min. możemy tam postać…. Załatwiamy formalności, spisują dane z prawka, dajemy 50 eur i tyle. Na pytanie o dokumenty słyszę, że są w schowku… I nawet tego nie sprawdzam :cisza: jak nigdy...a ja z tych co formalności lubią i nam zawsze idealnie ogarnięte, a tu jakaś pomroczność mnie ogarnęła...

:


Dla mnie nieprawdopodobne jest to jak Ty to ogarniasz...
Ja wypożyczam i modlę się żeby nic się nie wydarzyło. Tych wkładów własnych i depozytów nie ogarniam, zbyt trudne dla mnie. Biorę full ubezpieczenie, tylko to daje mi namiastkę spokoju. Po Palermo jeżdżę z dusza na ramieniu ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2024 17:45

Ja zawsze wynajmuję z full ubezpieczeniem ( aby jeździć i się nie martwić), ale one nie zawsze są tak naprawdę full. Często są wykluczenia typu szyby, lusterka, podwozie, opony, włamanie - to takie najczęstsze. Do tego mimo full ubezpieczenia we Włoszech i tak w zdecydowanej większości jest wkład własny (czyli ile Ty płacisz przy wyrządzeniu szkody), dlatego trzeba czytać warunki, bo nawet dopytując się o to twierdzą, że full, a w warunkach co innego jest napisane.... Znaleźć wypożyczalnię z prawdziwym 0excces i w rozsądnej cenie na Sycylii to chyba prawie niemożliwe... Ja się poddałam, wybieram na Sycylii zbiorkom...

A Ty z jakiej wypożyczalni masz autko i jaki koszt?
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1823
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 04.04.2024 17:58

Z tego co Mysza, Eurorentcar. 35E/doba z full. Wziąłem ciut lepsze, bo nie chciałem Pandy. Powiem szczerze, że jakbym coś przytarł albo ktoś mnie, to nie wiem co wtedy. Na Krecie i Korfu był ten luz, że bez depozytu i nikt nic nie sprawdzał, tylko kluczyk do skrzynki wrzuciłem i finito ;)
Tera czekam na zwrot na karcie kredytowej, chyba 750e.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5023
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2024 20:08

piekara114 napisał(a):Ja zawsze wynajmuję z full ubezpieczeniem ( aby jeździć i się nie martwić), ale one nie zawsze są tak naprawdę full. Często są wykluczenia typu szyby, lusterka, podwozie, opony, włamanie - to takie najczęstsze. Do tego mimo full ubezpieczenia we Włoszech i tak w zdecydowanej większości jest wkład własny (czyli ile Ty płacisz przy wyrządzeniu szkody), dlatego trzeba czytać warunki, bo nawet dopytując się o to twierdzą, że full, a w warunkach co innego jest napisane.... Znaleźć wypożyczalnię z prawdziwym 0excces i w rozsądnej cenie na Sycylii to chyba prawie niemożliwe... Ja się poddałam, wybieram na Sycylii zbiorkom...

Też wolę korzystać z komunikacji zbiorowej. Przy wypożyczaniu auta za każdym razem odczuwam stres. Przerażają mnie te warunki, których przeczytanie i tak nic nie daje, bo się ich nie zmieni. Tyle tylko że się wie, czego się spodziewać.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2024 20:30

Trajgul napisał(a):Z tego co Mysza, Eurorentcar. (...) Tera czekam na zwrot na karcie kredytowej, chyba 750e.
To już wszystko wiem... Pośrednik (też tego unikam). I to full to może być też różne... Depozyt na kk wskazuje na dwie opcje:
1. wykupiłeś full ubezpieczenie w Eurorentcar u pośrednika (czyli ubezpieczenie zewnętrzne) i masz depozyt w wypożyczalni - czyli coś się stanie to wypożyczalnia zabiera depozyt, Ty zdobywasz po naprawie od wypożyczalni wszelkie dokumenty naprawy (nie masz wpływu na koszt naprawy, ewentualnie dostajesz zwrot kasy która została) i wnioskujesz o zwrot kasy u ubezpieczyciela zewnętrznego - trochę to trwa....
2. Ubezpieczenie jest w wypożyczalni, a depozyt na kk wskazuje na Twój udział własny w szkodzie do wysokości 750 eur (czyli do naprawy do tego poziomu Ty płacisz, nadwyżkę pokrywa wypożyczalnia).

megidh napisał(a):Też wolę korzystać z komunikacji zbiorowej. Przy wypożyczaniu auta za każdym razem odczuwam stres. Przerażają mnie te warunki, których przeczytanie i tak nic nie daje, bo się ich nie zmieni. Tyle tylko że się wie, czego się spodziewać.
Ja zdecydowanie wolę samochód, ale wtedy kiedy warunki wynajmu są w pełni uczciwe i czytelne i dla mnie akceptowalne, no i cena jest normalna. Na Sycylii nie znalazłam takiej wypożyczalni, więc tu wybieram zbiorkom, na szczęście na Sycylii działa fajnie :proszedzieki:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16088
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.04.2024 09:36

05/05/2023, piątek, dzień 2 c.d.

Jesteśmy na terenie miasta założonego w VII w. p.n.e. przez greckich kolonistów pochodzących z greckiej kolonii Megera Hyblaea położonej w pobliżu jońskiego wybrzeża Sycylii. Przed powstaniem miasta miejsce to było wolne od wszelkich wpływów i bez osadników. Port Selinunte, który tu powstał, był idealny, bo ukierunkowany na Afrykę i na świat punicki. Dodatkowo miasto położone było na wzgórzu między 2 rzekami. To strategiczne położenie pozwoliło miastu w ciągu nieco ponad dwóch stuleci osiągnąć dobrobyt gospodarczy, o czym świadczą liczne budynki kultu oraz użyteczności publicznej. Niestety, miasto wplątało się w walki między Grekami i Punicjanami, które spowodowały zniszczenie miasta…. Potem wiatr i przyroda zrobiły swoje… a o samym mieście szybko zapomniano…

Teren Parku Archeologicznego jest rozległy, zajmuje 377 ha (za 2 eur można w kasie dokupić usługę transportu meleksami, aby móc szybko się przemieścić między punktami lub wypożyczyć wózek golfowy - ceny nie znam). Ja wytypowałam kilka miejsc, które chcę zobaczyć, a reszta wyjdzie w praniu. Poniżej mapka poglądowa, aby łatwiej było orientować się w terenie:
Obrazek

Mapę Parku w pdf można pobrać tu.


Zaraz po wyjściu z budynku kas mamy przed sobą widok na Akropol…
Obrazek

Ale my tam na razie nie pójdziemy, kierujemy się w prawo ku wzgórzu wschodniemu i ku kompleksowi świątyń, czyli trzech monumentalnych świątyń oznaczonych literami E, F, G. Jest to obszar, który był zamieszkany zaraz po założeniu miasta.

Na pierwszym planie mamy świątynię E - to ona dominuje w pejzażu Selinunte.
Obrazek

Wg archeologów to co widzimy to jej stan ostateczny, a powstała na dwóch innych świątyniach… Świątynia została poświęcona Herze - opiekunce małżeństw i rodzin. Jej powstanie datowane jest na połowę V wieku p.n.e. Wymiary świątyni to 70,2*27,05 m i z układem kolumn 6 i 15:
Obrazek

Do wnętrza świątyni można wejść, co bardzo rzadko się zdarza… Na razie jest bardzo mało turystów, jedyna grupa szkolna poszła dalej, więc na spokojnie można sobie pooglądać miejsce…
Obrazek

To pochodzimy sobie po cella najważniejszym pomieszczeniu starożytnej świątyni, w którym umieszczano posąg bóstwa. Zwykle było to pomieszczenia prostokątne i zamknięte, dostępne tylko dla najbardziej wtajemniczonych kapłanów… Bardzo fajnie jest to wyjaśnione na tej grafice źródło
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Świątynia robi ogromne wrażenie, które potęgowane jest tym, że można chodzić między kolumnami, zajrzeć w prawie każde miejsce, jedynie na fragment adytonu nie da się wejść…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę czasu się tu plątamy i podziwiamy dalsze widoki… Między kolumnami widać Akropol …
Obrazek

Opuszczamy świątynię…
Obrazek

…ale daleko nie idziemy…

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone