Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia ... tak po prostu (sierpień 2024 od str 39)

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2024 13:00

tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):
tony montana napisał(a): i ten ich chamski styl jazdy samochodami.
Opisze dokładniej moje wrażenia po przejechaniu kilku tysięcy km po Sycylii
. Ja miłośnik podróżowania samochodem, na Sycylii wybieram auto w ostateczności... Czekam na relację


Straszne.
Gorzej jest tylko w Gruzji.

Spotkałem na drodze wielu bezmózgów.

Na Sycylii ryzykujesz życiem/zdrowiem

Ja jednak wolę spokojny styl jazdy we Francji, na Wyspach Brytyjskich czy w takiej Hiszpanii (większości)
Ja nie wiem gdzie Ty jeździłeś :bojesie:
Dla mnie wszystko było ok.
Ale ja nie jestem kierowcą więc zapytałam GK i też twierdzi że nie ma złych wspomnień odnośnie jazdy Sycylijczyków ... więc nie strasz ludzi :bojesie:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.10.2024 13:16

mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):
tony montana napisał(a): i ten ich chamski styl jazdy samochodami.
Opisze dokładniej moje wrażenia po przejechaniu kilku tysięcy km po Sycylii
. Ja miłośnik podróżowania samochodem, na Sycylii wybieram auto w ostateczności... Czekam na relację


Straszne.
Gorzej jest tylko w Gruzji.

Spotkałem na drodze wielu bezmózgów.

Na Sycylii ryzykujesz życiem/zdrowiem

Ja jednak wolę spokojny styl jazdy we Francji, na Wyspach Brytyjskich czy w takiej Hiszpanii (większości)
Ja nie wiem gdzie Ty jeździłeś :bojesie:
Dla mnie wszystko było ok.
Ale ja nie jestem kierowcą więc zapytałam GK i też twierdzi że nie ma złych wspomnień odnośnie jazdy Sycylijczyków ... więc nie strasz ludzi :bojesie:


No ja nie wiem ile km zrobiliście, może tylko po górach Madonie jeździliscie ;)
Atakowanie i trąbienie na pieszych na przejściach
Jazdy po stopach niemalże
Chamskie siadanie na bagażniku przy prędkości 110-120
Wyprzedzanie a potem od razu na prawy pas że Ty musisz hamować.
Jazda 1 metr za Tobą na wąskiej pustej drodze, gdy nie ma szans na wyprzedzenie... PO CO?
NIE BEZMÓZGI tak robią?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2024 13:34

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):
tony montana napisał(a): i ten ich chamski styl jazdy samochodami.
Opisze dokładniej moje wrażenia po przejechaniu kilku tysięcy km po Sycylii
. Ja miłośnik podróżowania samochodem, na Sycylii wybieram auto w ostateczności... Czekam na relację


Straszne.
Gorzej jest tylko w Gruzji.

Spotkałem na drodze wielu bezmózgów.

Na Sycylii ryzykujesz życiem/zdrowiem

Ja jednak wolę spokojny styl jazdy we Francji, na Wyspach Brytyjskich czy w takiej Hiszpanii (większości)
Ja nie wiem gdzie Ty jeździłeś :bojesie:
Dla mnie wszystko było ok.
Ale ja nie jestem kierowcą więc zapytałam GK i też twierdzi że nie ma złych wspomnień odnośnie jazdy Sycylijczyków ... więc nie strasz ludzi :bojesie:


No ja nie wiem ile km zrobiliście, może tylko po górach Madonie jeździliscie ;)
Atakowanie i trąbienie na pieszych na przejściach
Jazdy po stopach niemalże
Chamskie siadanie na bagażniku przy prędkości 110-120
Wyprzedzanie a potem od razu na prawy pas że Ty musisz hamować.
Jazda 1 metr za Tobą na wąskiej pustej drodze, gdy nie ma szans na wyprzedzenie... PO CO?
NIE BEZMÓZGI tak robią?

Przez 5 wyjazdów kilometrów mamy już sporo przejechanych, w różnych rejonach wyspy.
A takich bezmózgów to można spotkać wszędzie, myślę że w Polsce nawet więcej.
No na tych przejściach i ogólnie piesi nie mają lekko, to fakt :roll:
Ale to ogólnie na południu Italii chyba tak jest :roll:
Mnie kilka razy we Rzymie na przejściu strąbili ... a na zielonych szłam :ciska:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.10.2024 13:58

No wiem wiem że jeździliscie, ale ja podczas tego wyjazdu tylu niebezpiecznych kierowców spotkałem więcej tylko w Gruzji.

Od zdezelowanych fiatów wyprzedzających na zakrętach, jadących wcześniej dwa kilometry za Tobą tak blisko, że widzisz jak kolo grzebie w nosie, gdy droga jest pusta i przede mną i za mną !! Przez nie zatrzymywanie się kompletnie na stopach o trąbienie na Ciebie i wymachiwanie łapami jak Ty się zatrzymasz albo choćby zwolnisz ... No sorry

Nie podoba mi się taki kult auta i bezczelność względem pieszych, wręcz chamstwo, jeden koleś na babcie trąbił na przejściu i tak podjeżdżał co chwilę udając że ją potrąci, a inny z naprzeciwka uznał to za dobrą zabawę i się śmiał.

Może jestem starej daty, ale wyrzucanie przez okno worków że śmieciami i puszek, podjeżdżanie w zatoczki i wyrzucanie tam kanap krzeseł i luster to nie moja mentalność.

W życiu nie chciałbym mieszkać na Sycylii. Mają tak piękny kraj, a tak go nie szanują, i siebie na drogach tez.
Jazda trzy auta po metr za sobą 120-130 na autostradzie i trąbienie na poprzedzającego to już nawet nie wspominam ....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2024 14:26

tony montana napisał(a):No wiem wiem że jeździliscie, ale ja podczas tego wyjazdu tylu niebezpiecznych kierowców spotkałem więcej tylko w Gruzji.

Od zdezelowanych fiatów wyprzedzających na zakrętach, jadących wcześniej dwa kilometry za Tobą tak blisko, że widzisz jak kolo grzebie w nosie, gdy droga jest pusta i przede mną i za mną !! Przez nie zatrzymywanie się kompletnie na stopach o trąbienie na Ciebie i wymachiwanie łapami jak Ty się zatrzymasz albo choćby zwolnisz ... No sorry

Nie podoba mi się taki kult auta i bezczelność względem pieszych, wręcz chamstwo, jeden koleś na babcie trąbił na przejściu i tak podjeżdżał co chwilę udając że ją potrąci, a inny z naprzeciwka uznał to za dobrą zabawę i się śmiał.

Może jestem starej daty, ale wyrzucanie przez okno worków że śmieciami i puszek, podjeżdżanie w zatoczki i wyrzucanie tam kanap krzeseł i luster to nie moja mentalność.

W życiu nie chciałbym mieszkać na Sycylii. Mają tak piękny kraj, a tak go nie szanują, i siebie na drogach tez.
Jazda trzy auta po metr za sobą 120-130 na autostradzie i trąbienie na poprzedzającego to już nawet nie wspominam ....

My nie mamy takich traumatycznych doświadczeń ... :bojesie:






Tony, ale czy ja Ci już mówiłam, że każdy ma taką Sycylię na jaką zasłużył? :glaszcze: :smo:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.10.2024 14:41

mysza73 napisał(a):My nie mamy takich traumatycznych doświadczeń ... :bojesie:


Poczekaj, poczekaj.... :psikus:






mysza73 napisał(a):Tony, ale czy ja Ci już mówiłam, że każdy ma taką Sycylię na jaką zasłużył? :glaszcze: :smo:


Tak jest, ja zasłużyłem na SŁABĄ :) Zapraszam do zajawki za chwilę :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2024 15:09

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tony, ale czy ja Ci już mówiłam, że każdy ma taką Sycylię na jaką zasłużył? :glaszcze: :smo:


Tak jest, ja zasłużyłem na SŁABĄ :) Zapraszam do zajawki za chwilę :)
Zajrzę ofkors, ale chyba nie zobaczę tam nic czego bym nie widziała :jezykprosto:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.10.2024 15:15

mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tony, ale czy ja Ci już mówiłam, że każdy ma taką Sycylię na jaką zasłużył? :glaszcze: :smo:


Tak jest, ja zasłużyłem na SŁABĄ :) Zapraszam do zajawki za chwilę :)
Zajrzę ofkors, ale chyba nie zobaczę tam nic czego bym nie widziała :jezykprosto:


No nie wiem.... nie przypominam sobie abyś była na Etnie, w Adrano, Zafferana, Caltanisetta...
W PRAWDZIWYM Sampieri (a nie gdzieś koło cegielni) :verryhappy:
Pozzallo?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2024 16:00

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tony, ale czy ja Ci już mówiłam, że każdy ma taką Sycylię na jaką zasłużył? :glaszcze: :smo:


Tak jest, ja zasłużyłem na SŁABĄ :) Zapraszam do zajawki za chwilę :)
Zajrzę ofkors, ale chyba nie zobaczę tam nic czego bym nie widziała :jezykprosto:


No nie wiem.... nie przypominam sobie abyś była na Etnie, w Adrano, Zafferana, Caltanisetta...
W PRAWDZIWYM Sampieri (a nie gdzieś koło cegielni) :verryhappy:
Pozzallo?
No fakt, na Etnie nie byłam ... ale BENDEM :!:
A co ciekawego jest Sampieri, bo przjeżdżałam codzienie i nie zauważyłam :lezekwicze:
A cegielni żałuj :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.10.2024 13:15

tony montana napisał(a):Na Sycylii ryzykujesz życiem/zdrowiem

tony montana napisał(a):Atakowanie i trąbienie na pieszych na przejściach
Jazdy po stopach niemalże
Chamskie siadanie na bagażniku przy prędkości 110-120
Wyprzedzanie a potem od razu na prawy pas że Ty musisz hamować.
Jazda 1 metr za Tobą na wąskiej pustej drodze, gdy nie ma szans na wyprzedzenie... PO CO?

Chyba trochę przesada....
Dużo autem nie jeździłam po Sycylii, ale takich ekstremalnych sytuacji nie stwierdziłam...
W Katanii w mieście bardzo kulturalnie, bez trąbienia, aż podziwialiśmy (a kilka dni tam mieszkaliśmy, więc trochę w tym ruchu braliśmy udział), że to tak płynnie i miło się układało kierowca-pieszy i wręcz byliśmy pozytywnie zaskoczeni...
Gorzej już poza miastem i na zachodzie, bo tam jakoś tak nerwowo było i to siedzenie na zderzaku było odczuwalne...

tony montana napisał(a):Może jestem starej daty, ale wyrzucanie przez okno worków że śmieciami i puszek, podjeżdżanie w zatoczki i wyrzucanie tam kanap krzeseł i luster to nie moja mentalność.
I jeszcze brak kultury w użytkowaniu koszy na śmieci, nawet w miastach.... Dla mnie to totalna porażka Sycylii i mieszkańców wyspy...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.10.2024 13:27

No ale dlaczego miałbym przesadzać?

Po prostu to widziałem jak jedni traktują innych na drodze + sam to odczuwałem.
Niekulturalni kierowcy stanowili spory procent.

Przejechałem teraz 2000 km, w 2017 - podobną ilość i miałem podobne odczucia.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13181
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.10.2024 14:38

Sycylia ... tak po prostu 8)
wskazany jest podtytuł ,,Sycylia - inny stan umysłu" :hearts:


Dzisiejszy ranek i przedpołudnie spędzam na naszym tarasiku 8O :oczko_usmiech:
Obrazek


Obrazek

A wszystko dlatego, że trzeba nabrać sił na wycieczkę ... na plażę ;)
Bo tak jak wspominałam, dziś będą schody ... tureckie - Scala dei Turchi
Z miejsc, które miałam zaplanowane zostały już tylko właśnie te schody i Agrigento.
A że oba miejsca są blisko siebie ... ale dość daleko od nas, to postanowiłam je połączyć.

Zaczniemy od schodów ...
Mamy trochę szczęścia, a nawet całkiem sporo :lool: , bo na upatrzonym parkingu było jedno wolne miesce - 37°17'34.2"N 13°28'18.1"E

Ale dlaczego właściwie te schody są tureckie, a nie włoskie albo sycylijskie?
Według legendy nazwa Scala dei Turchi pochodzi od arabskich piratów, którzy cumowali swoje okręty w pobliżu tego miejsca i mogli łatwo, bo po wapiennych "schodach", wejść na górę i napadać na okoliczne wioski. Arabowie ci byli nazywani przez miejscową ludność Turkami ... no i dlatego schody są tureckie :mg:


Idziemy na punkt widokowy Belvedere Scala dei Turchi
Najpierw popatrzymy na schody z góry ...
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek


Widzicie ilu "Turków" czai się żeby pod osłoną nocy wejść po schodach i napadać :bojesie: :smo:
Obrazek


Obrazek


Jak widać teren jest mocno "osiatkowany", co oznacza, że wejście na schody jest zabronione ...
Obrazek


Jak już napatrzyliśmy się na te niewąpliwe piękne klify z góry, idziemy przyjrzeć się im od dołu :mg:
Idziemy więc w kierunku wioski Punta Grande i schodzimy na plażę ...
A na plaży ... ludziów jak mrówków :bojesie:
Obrazek


Od tego bardzo miłego kolegi nabyłam "prześcieradło plażowe" :mg:
Początkowo chciał 20 euro :roll: ... sprzedał za 10 :lol:
Obrazek


Na klify wchodzić nie można, teoretycznie ... bo sporo osób nic nie robi sobie z pani, która stoi i pilnuje tego miejsca i głośno gwiżdże na wchodzących ...
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


My stosujemy się do zakazu wchodzenia ... wracamy do auta i jedziemy do Agrigento ...
ALLORA :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13969
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.10.2024 14:46

No ładne kolorki ładne, na dole nigdy nie byłem, no i chyba już nie będę :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16173
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.10.2024 14:56

Nie byłam i nie wiem czy będę....

Coś podobnego, ale w mniejszej skali oglądałam na Cyprze.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8823
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 15.10.2024 15:46

My jeszcze nie mieliśmy zakazu wejścia, a ludzi na schodach nie było wiele więcej :oczko_usmiech:.
Świetne miejsce, a plaża pod klifem jedna z fajniejszych, o jakie w ogóle zahaczyliśmy we Włoszech 8).

048.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia ... tak po prostu (sierpień 2024 od str 39) - strona 48
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone