Agrigento
Agrigento to miasto na południowym wybrzeżu Sycylii. Jest znane jako miejsce starożytnego miasta greckiego Akragas, jednego z głównych miast w Magna Graecia podczas złotej ery w starożytnej Grecji. Miasto zostało założone około 582-580 roku p.n.e. przez greckich kolonistów z Gela.
Dolina Świątyń (Valle dei Templi) obejmuje duży obszar w południowej części starożytnego miasta. Nazwa jest myląca, gdyż jest to w zasadzie grzbiet, a nie dolina. Przynajmniej od strony morza tak wygląda (patrz zdjęcie).
Na tym terenie w VI i V wieku p.n.e. zostało zbudowane siedem monumentalnych greckich świątyń w stylu doryckim (świątynie: Junony, Concordia, Herkulesa, Zeusa Olimpijskiego, Kastora i Polluksa, Wulkana i Asklepiosa) Teraz odkopane i częściowo odrestaurowane świątynie są jednymi z największych i najlepiej zachowanych starożytnych budowli greckich poza Grecją. Są one wpisane do rejestru Światowego Dziedzictwa UNESCO .
Najlepiej zachowane świątynie to dwa bardzo podobne budynki tradycyjnie przypisane bogini Junonie Lacinia (Herze) i Concordii (choć archeolodzy nie są co do tego zgodni).
Świątynia Junony została zbudowana w V wieku p.n.e., a zburzona w roku 406 p.n.e. przez Kartagińczyków. W niej zazwyczaj odbywały się ceremonie zaślubin.
Na zdjęciach widać co z niej zostało w dzisiejszych czasach, a rysunek pokazuje jak wyglądała w czasach swej świetności.
W dali widać następny cel zwiedzania - świątynię Concordia. Jest ona praktycznie nienaruszona. Zawdzięcza to między innymi temu, że została przekształcona w kościół chrześcijański w 597 r. W czasach obecnych rozebrano ściany między kolumnami i świątynia wygląda tak, jak w starożytności.
Po drodze mijamy 1000-letnie drzewo oliwne, często brane jako tło do pamiątkowych fotografii, a obok samej świątyni polski akcent - "Ikar upadły" (Ikaro caduto) - dzieło Igora Mitoraja z 2001 roku.
Pozostałe świątynie są w znacznie gorszym stanie. Świątynia Heraklesa , który był jednym z najbardziej czczonych bóstw w starożytnym Akragas, jest najstarszą w dolinie. Zniszczona przez trzęsienie ziemi, składa się dzisiaj z zaledwie ośmiu kolumn.
Świątynia Zeusa Olimpijskiego , zbudowana została dla upamiętnienia bitwy pod Himerą w 480 r p.n.e.
Uważa się, że była to największa dorycka świątynia , jaką kiedykolwiek
zbudowano. Mimo że była używana, wydaje się, jej budowa nigdy nie została zakończona.
Budowa została porzucona po inwazji Kartaginy w 406 p.n.e.
Pozostałości świątyni były intensywnie wywożone w 18 wieku do budowy przystani w Porto Empedocle .
Świątynia mierzyła 112,70 x 56,30 m i miała wysokość około 20 metrów. Cała konstrukcja została wykonana z małych bloków kamiennych. Według Diodora Sycylijskiego, rowki kolumnach mogłyby łatwo pomieścić człowieka. Wysokość kolumn została określona na 14,5 do 19.2 metra. Pomiędzy kolumnami były kolosalne atlasy (zwane też Tolemonami), figury kamienne około 7,5 m wysokości. Przedstawiały serię na przemian brodatych i ogolonych męskich postaci, nagich i stojących plecami do ściany z rękami podtrzymującymi belki nad ich głowami. Jeden z Tolemonów jest wystawiony w Muzeum Archeologicznym w Agrigento.
Jest tam również makieta świątyni Zeusa (zdjęcie z Wikipedii).
Na terenie wykopalisk leżą trzy upadłe Tolemony. Pierwszemu brakuje tylko stopy, a pozostałym znacznie więcej.
Ostatnie zdjęcie może częściowo wytłumaczyć, skąd wzięła się "dolina" w nazwie miejsca - samo miasto (starożytne i współczesne) leży znacznie wyżej i z niego świątynie były widziane jakby w dolinie.