Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 18.07.2012 10:46

Agrigento

Agrigento to miasto na południowym wybrzeżu Sycylii. Jest znane jako miejsce starożytnego miasta greckiego Akragas, jednego z głównych miast w Magna Graecia podczas złotej ery w starożytnej Grecji. Miasto zostało założone około 582-580 roku p.n.e. przez greckich kolonistów z Gela.

Dolina Świątyń (Valle dei Templi) obejmuje duży obszar w południowej części starożytnego miasta. Nazwa jest myląca, gdyż jest to w zasadzie grzbiet, a nie dolina. Przynajmniej od strony morza tak wygląda (patrz zdjęcie).

Obrazek

Na tym terenie w VI i V wieku p.n.e. zostało zbudowane siedem monumentalnych greckich świątyń w stylu doryckim (świątynie: Junony, Concordia, Herkulesa, Zeusa Olimpijskiego, Kastora i Polluksa, Wulkana i Asklepiosa) Teraz odkopane i częściowo odrestaurowane świątynie są jednymi z największych i najlepiej zachowanych starożytnych budowli greckich poza Grecją. Są one wpisane do rejestru Światowego Dziedzictwa UNESCO .

Najlepiej zachowane świątynie to dwa bardzo podobne budynki tradycyjnie przypisane bogini Junonie Lacinia (Herze) i Concordii (choć archeolodzy nie są co do tego zgodni).
Świątynia Junony została zbudowana w V wieku p.n.e., a zburzona w roku 406 p.n.e. przez Kartagińczyków. W niej zazwyczaj odbywały się ceremonie zaślubin.
Na zdjęciach widać co z niej zostało w dzisiejszych czasach, a rysunek pokazuje jak wyglądała w czasach swej świetności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dali widać następny cel zwiedzania - świątynię Concordia. Jest ona praktycznie nienaruszona. Zawdzięcza to między innymi temu, że została przekształcona w kościół chrześcijański w 597 r. W czasach obecnych rozebrano ściany między kolumnami i świątynia wygląda tak, jak w starożytności.
Po drodze mijamy 1000-letnie drzewo oliwne, często brane jako tło do pamiątkowych fotografii, a obok samej świątyni polski akcent - "Ikar upadły" (Ikaro caduto) - dzieło Igora Mitoraja z 2001 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałe świątynie są w znacznie gorszym stanie. Świątynia Heraklesa , który był jednym z najbardziej czczonych bóstw w starożytnym Akragas, jest najstarszą w dolinie. Zniszczona przez trzęsienie ziemi, składa się dzisiaj z zaledwie ośmiu kolumn.

Obrazek

Obrazek

Świątynia Zeusa Olimpijskiego , zbudowana została dla upamiętnienia bitwy pod Himerą w 480 r p.n.e.
Uważa się, że była to największa dorycka świątynia , jaką kiedykolwiek
zbudowano. Mimo że była używana, wydaje się, jej budowa nigdy nie została zakończona.
Budowa została porzucona po inwazji Kartaginy w 406 p.n.e.
Pozostałości świątyni były intensywnie wywożone w 18 wieku do budowy przystani w Porto Empedocle .

Obrazek

Obrazek

Świątynia mierzyła 112,70 x 56,30 m i miała wysokość około 20 metrów. Cała konstrukcja została wykonana z małych bloków kamiennych. Według Diodora Sycylijskiego, rowki kolumnach mogłyby łatwo pomieścić człowieka. Wysokość kolumn została określona na 14,5 do 19.2 metra. Pomiędzy kolumnami były kolosalne atlasy (zwane też Tolemonami), figury kamienne około 7,5 m wysokości. Przedstawiały serię na przemian brodatych i ogolonych męskich postaci, nagich i stojących plecami do ściany z rękami podtrzymującymi belki nad ich głowami. Jeden z Tolemonów jest wystawiony w Muzeum Archeologicznym w Agrigento.
Jest tam również makieta świątyni Zeusa (zdjęcie z Wikipedii).

Obrazek

Na terenie wykopalisk leżą trzy upadłe Tolemony. Pierwszemu brakuje tylko stopy, a pozostałym znacznie więcej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnie zdjęcie może częściowo wytłumaczyć, skąd wzięła się "dolina" w nazwie miejsca - samo miasto (starożytne i współczesne) leży znacznie wyżej i z niego świątynie były widziane jakby w dolinie.

Obrazek
loco1
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) loco1 » 18.07.2012 11:05

super zdjęcia
Jeszcze 7dni i melduję się tam. :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.07.2012 11:58

Prawda, zdjęcia bardzo fajnie :) (i nie tylko w tym odcinku)

Nie miałem pojęcia że na Sycylii jest tyle greckich zabytków... :?
Jak pozwiedzamy trochę lepiej Włochy kontynentalne, trzeba się będzie przejechać :roll: :D
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 20.07.2012 12:13

Syrakuzy

Osada na tym terenie została założona przez Greków z Koryntu w 733 r. p.n.e. W tym okresie (zwłaszcza w V i IV w. p.n.e.) Syrakuzy należały do najpotężniejszych państw-miast w basenie Morza Śródziemnego. W 212 r. p.n.e. (wojna punicka) miasto zajęli i złupili Rzymianie. W wyniku ataku śmierć poniósł żyjący w mieście słynny matematyk i fizyk Archimedes.

Ołtarz Zeusa - znajduje się na terenie nowej części miasta i jest jednym z najbardziej reprezentatywnych zabytków Syrakuz. Wybudowany został w III wieku p.n.e. przez Hierona II, wodza syrakuzańskiego. Do czasów współczesnych dotrwała jedynie podstawa ołtarza, w całości wykuta w skale, ma ona prawie 200 m długości i ponad 20 m szerokości.

Obrazek

Na tę i wiele innych budowli potrzeba było wiele kamienia. Na szczęście pokłady wapienia były w pobliżu. Nie był on wydobywany metodą odkrywkową, lecz drążono jaskinie, pozostawiając zabezpieczające sklepienie filary. Na przestrzeni wieków, głownie na skutek trzęsień ziemi, sklepienie zawaliło się. Pozostał tylko jeden nie naruszony filar.

Obrazek

Po dawnych kamieniołomach pozostało wiele jaskiń, wykutych ręką ludzką. Najsłynniejsza z nich to Ucho Dionizjusza. Jaskinia ma 65 m długości i 23 m wysokości, a wewnątrz niej panuje niezwykła akustyka, być może dlatego jaskinia nosi nazwę "Ucho Dionizjusza". O miejscu tym krąży legenda, że tyran Dionizjusz specjalnie wykuł w skale jaskinię żeby móc podsłuchiwać przetrzymywanych tam więźniów i w szybki sposób zapobiegać buntom.
Jaskinia jest często nazywana imieniem Dionizosa, co by sugerowało pochodzenie od boga wina, ale prawda jest bardziej przyziemna. Dionizjusz Starszy (ok. 430-367 p.n.e.) bynajmniej bogiem nie był, a tylko tyranem Syrakuz słynącym z podejrzliwości.
Na własnych uszach sprawdziliśmy, że jaskinia faktycznie wzmacnia nawet najcichsze dźwięki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teatr Grecki - jest największym przykładem teatru greckiego na Zachodzie. Historycy przyjmują, że obecna forma teatru pochodzi z rekonstrukcji, którą w III wieku p.n.e zarządził Hieron II, jednak pierwotna forma teatru pochodziła prawdopodobnie z VI wieku p.n.e. Teatr prawie w całości wykopany został w skale. W tym teatrze w roku 476 p.n.e., po raz pierwszy wystawiona została tragedia Ajschylosa pod tytułem „Persowie”.
Niestety, obecnie teatr rozczarowuje. Widok na morze zarośnięty drzewami, siedzenia nadbudowane drewnem, scena ma wspólczesne instalacje, nagłośnienie, oświetlenie.
Z jednej strony to dobrze, że starożytne budowle żyją, ale z zdrugiej strony żal, że nie zostało prawie nic ze starożytnej atmosfery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyżej teatru nisze w skałach to starożytne grobowce, a w jednej z nich znajduje się ujście akweduktu, który dalej pod ziemią biegnie do miasta. W dalszej części relacji zobaczymy jego koniec.

Obrazek

Obrazek

Amfiteatr Rzymski pochodzi z III - IV wieku n.e. i jest to jeden z największych obiektów tego typu. Kształtem przypomina elipsoidę, częściowo budowla wykopana została w skale Temenite. Arena otoczona jest wysokim podium, pod którym znajduje się korytarz, którym niegdyś prowadzono gladiatorów oraz dzikie zwierzęta, służył on bowiem do wystawiania walk gladiatorów. jako krawężnik przy ścieżce wiodącej do rzymskiej areny postawiono stare sarkofagi. Na szczęście puste.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z Parku Archeologicznego można się orzeźwić świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańcz - Spremuto.

Obrazek

Wyspa Ortigia była najdawniej zamieszkała częścią Syrakuz. Dopiero w VI wieku p.n.e. po zbudowaniu kamiennej grobli Syrakuzy zaczęły rozrastać się szybko na lądzie stałym.
W starej części Syrakuz, na Ortygii, z ufortyfikowaną akropolis, pałacem tyranów i źródłem Aretuzy, wzniesiono około 570-560 p.n.e. najstarszą na Sycylii dorycką świątynię poświęconą Apollinowi, i młodszą, z około 470 p.n.e. - Atenie. Świątynia Ateny liczyła 22 × 55 m Świątynia ta została adaptowana w VII wieku n.e. na trójnawową bazylikę chrześcijańską.
Byliśmy w środku i prawdę mówiąc, nie zauważyliśmy fragmentów z greckiej świątyni. Nie było też ogromnej figury św. Łucji, wykonanej ze srebra.

Obrazek

Obrazek

Figurę obejrzeliśmy w kościele pod jej wezwaniem po drugiej stronie placu.

Obrazek

Niestety, robienie zdjęć było zabronione.
Zainteresowanym polecam stronę.
Tam jest kilka zdjęć z procesji, w czasie której kilkudziesięciu mężczyzn (w zielonych czapkach) przenosi ciężki posąg z katedry do kościoła św. Łucji.


Źródło Aretuzy.
Według mitu nimfa Aretuza aby uciec przed miłością myśliwego Alfeo zamieniła się w źródło. On jednak zamienił się w rzekę i połączył się z nią na wieki. Źródło jest położone na zachodnim nabrzeżu wyspy Ortigia. Zasilane jest słodką wodą, o czym świadczą rosnące w nim papirusy. "Źródło Aretuzy" to tytuł jednego z bardziej znanych utworów Karola Szymanowskiego. Szymanowski w latach 1911-15 podróżował po Sycylii i ten utwór, a także najbardziej znana jego opera - "Król Roger" powstały po tej podróży.

Obrazek

Obrazek

Na koniec - koniec akweduktu widzianego przy Teatro Greco. Ujście akweduktu do morza jest ... w piwnicy jednej z restauracji, dwie kondygnacje pod poziomem ulicy. Goście przez szklaną podłogę mogą obserwować jak przepływa woda z dalekich wzgórz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa: P r z e r w a :papa: w a k a c y j n a :papa:
Ostatnio edytowano 13.09.2012 10:39 przez kw, łącznie edytowano 2 razy
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 12.09.2012 13:18

Taormina
Taormina położona jest w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, w przybliżeniu w połowie drogi między Mesyną a Katanią. Miasto rozpościera się na stromych zboczach okolicznych gór, od poziomu morza aż do ich szczytów. Założone zostało w IV wieku p.n.e. przez kolonistów z Naxos.

W ciągu jednego popołudnia niewiele można było zobaczyć. Na załączonej mapce niebieskimi kropkami zaznaczyłem miejsca, które odwiedziliśmy. Cały reportaż będzie z tych miejsc i drogi między nimi.

Obrazek

Jeszcze kilka słow komentarza do planu miasta.Od północy i południa miasto zamknięte jest bramami.Porta Messina (znana również jako Porta Ferdinandea, otwarta w 1808, przez Ferdynanda IV Burbona) stanowi północne wejście do miasta Taormina. Po przeciwnej stronie istnieje Porta Catania. Pomiędzy nimi wiedzie Corso Umberto I, ulica stanowiąca oś miasta. Mniej więcej w połowie długości Corso, przy Piazza 9 Aprile znajduje się trzecia brama - Porta di Mezzo, zwana również wieżą zegarową. Na zdjęciach kolejno: Porta Messina, Porta Catania i Porta di Mezzo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Corso Umberto I jest zamknięta dla samochodów, ale za to pełna sklepów, barów, kawiarni i restauracji, gdzie można przyjemnie spędzić czas, podziwiając wystawy, dekoracje, widoki na góry i na morze. Seria zdjęć poniżej została zrobiona w najbliższym otoczeniu tej ulicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teatro Greco
Do najważniejszych zabytków Taorminy zaliczyć można dobrze zachowany teatr grecki.Antyczny teatr w Taorminie jest drugim co do wielkości teatrem klasycznym na Sycylii, po teatrze greckim w Syrakuzach .Teatr został zbudowany przez Greków w III wieku p.n.e. przez kolonistów z Naxos. W czasach greckich grano tam tragedie. W pierwszym wieku naszej ery, kiedy Taormina było znaczącym miastem Rzymu, teatr po odpowiednich modyfikacjach, prawdopodobnie był używany jako arena do walk gladiatorów. Ślady przebudowy są wyraźnie widoczne. Rzymskie przeróbki są wykonane z czerwonej cegły. Obecnie teatr ma pojemność 18,900 miejsc. Od 1983 odbywa się tu Taormina Arte - pokazy, wydarzenia, które odbywają się co roku w okresie letnim.

Obrazek

Obrazek

Siedząc na widowni odczuwa się żal, że ceglane mury zasłaniają widok na zatokę, Etnę i góry. Widok przez okna i panorama sklecona przed teatrem to już nie to samo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park miejski.
Znany pod różnymi nazwami, w tym Villa Comunale, Giardino Trevelyan i Parco di Duchi Cesaro, publiczny park przy Via Bagnoli Croce jest miejscem wartym odwiedzenia. Angielski ogród został zaprojektowany przez Florence Trevelyan, kuzynkę królowej Wiktorii, która mieszkała w Taorminie pod koniec XIX wieku. Ogród położony jest na tarasie skalnym poniżej teatru greckiego, w centrum Taorminy. Przez spadkobierców Lady Trevelyan został ofiarowany dla miasta. W parku znajduje się gęsta roślinność śródziemnomorska, żywopłoty i rabaty kwiatowe, a ze ścieżek roztaczają się widoki na morze i góry.Wśród roślinności skryte są dziwne budowle - ni to wieże, ni to świątynie w stylu orientalnym - przejaw fantazji Angielki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Isola Bella.
To miejsce w kwórym nie byliśmy, ale o którym warto wspomnieć. To niewielka skalista wyspa, która też kiedyś należała do Florence Trevelyan. Angielka zbudowała tam mały dom i zasadziła egzotyczne rośliny. Po wielu przejściach, obecnie Isola Bella uzyskała status pomnika przyrody. W sezonie można tam dojechać kolejką linową (funivia) z Taorminy w dół do Mazzaro, natomiast autobusy między Taormina i plażami kursują przez cały rok.

Na ostatnim zdjęciu widok od Porta Messina na wybrzeże w okolicach Isola Bella.

Obrazek
lucy63
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) lucy63 » 19.09.2012 21:52

Czytałam wiele relacji z wypraw na Sycylię ale po Twojej Sycylii - Kw - zrozumiałam, że nie można jej się dłużej opierać :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.10.2012 08:04

Dobrze, że kontynuujesz.
Mam nadzieję, że wakacje się udały :)

To rzeczywiście prawda... greckie zabytki są najlepiej zachowane poza Grecją :roll: , teatr jest fantastyczny.

Piękne krajobrazy, wspaniała roślinność... piękna wyspa :)
Szkoda, że nie leży w naszym ulubionym południowym kraju :wink: , pewnie szybciej byśmy tam trafili :) .

Pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14086
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.10.2012 08:58

Taormina jak dla mnie zjawiskowa! :)

W ogóle cała ta Sycilia - niesamowita!


ps . O, Kulki? :)
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 02.10.2012 14:23

Szykuję jeszcze inną Sycylię - barokową.
Za kilka dni Noto pojawi się na sieci.

Krzysztof
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 05.10.2012 12:24

Noto
Antyczne Netum zostało zbudowane przez Rzymian i szczęśliwie rozwijało się aż do XVII wieku.
Niestety, w 1693 roku zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi.
Odbudowano je w nowym miejscu. Giovanni Battista Landolina zaprojektował je na planie siatki, a w projektowaniu uczestniczyło wielu znamienitych ówczesnych architektów, takich jak Rosario Gagliardi , Francesco Sortino, Vincenzo Sinatra. Tak powstało arcydzieło baroku sycylijskiego. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Odbędziemy krótki spacer wzdłuż głównej ulicy miasta. Ze względu na brak czasu, tym razem wnętrz nie będziemy zwiedzać.
Jeśli ktoś potrzebuje dłuższej relacji, to proszę przeczytać bardziej gadatliwego autora:
http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,1141 ... _Noto.html

My zaczęliśmy zwiedzanie od Porta Reale - głównej bramy.
Obrazek

Za nią ciągnie się Corso Vittorio Emanuele - stanowiąca główną oś miasta. Ponieważ miasto położone jest na zboczu, odchodzące od osi uliczki z jednej strony pną się w górę, a z drugiej - spadają w dół.
Po lewej mijamy kolejno:

Kościół Karola Boromeusza
Obrazek

Teatr miejski
Obrazek

A po prawej
Klasztor Benedyktynów i kościół św Franciszka.
Obrazek

Zachwycają zdobienia balkonów (ale to jeszcze nic...)
Obrazek

Kolejną mijaną budowlą jest katedra - obecnie w remoncie po trzęsieniu ziemi sprzed kilkunastu lat.
Obrazek

Obrazek

Przy końcu Corso znajduje się kościół św. Dominika
Obrazek

Teraz trzeba poznać jeszcze boczne uliczki. Chyba najbardziej godna uwagi jest Via Nicolaci, przy której znajduje się pałac Villadorata , a zamyka ją kościół Montevergini.
Obrazek

Tu jest co oglądać z przodu, na bokach, a także na dole i w górze.
Na ulicy widać ślady kredy. Te linie pozostały po święcie Infiorata - układania dywanu z kwiatów.
Święto to ma wielowiekową tradycję, a odbywa się zazwyczaj w trzecią niedzielę maja.
Obrazek

Obrazek

Patrząc w górę widzimy przepiękne zdobienia balkonów pałacu Villadorata .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten barok trochę nas przytłoczył i zaczęliśmy patrzeć na obiekty trochę mniej zdobne.
Ratusz miejski
Obrazek

Stoisko AGD przed jednym ze sklepów. To coś to nie futerały na penisy. To szpryce do nadziewania rurek serem
Obrazek

A do czego służy to "cóś"? Do zbierania owoców opuncji
Obrazek

Sprzedawca był średnio zadowolony (pooglądali, nie kupili).
Obrazek

Za to rzucili się na degustację i kupno różnych miejscowych przypraw i specjałów.
Obrazek

Kilka obrazków z ulicy - w tym typowe zajęcia miejscowej ludności męskiej ;-)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59670
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.10.2012 13:05

kw napisał(a):Noto

Mnie Noto zostało w pamięci, jako miniatura San Francisco. ;)
Pamiętam, że jeździło się tam po stromo biegnących ulicach.

Pozdrawiam,
Wojtek
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 05.10.2012 13:13

Tylko Vittorio Emanuele i kilka do niej równoległych są prawie poziome.
Im bardziej prostopadle do nich, tym bardziej stromo.

Pozdrawiam,
Krzysztof
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 21.03.2013 14:31

Villa Romana del Casale znajduje się około 3 km od miasta Piazza Armerina w środkowej Sycylii. Jest w niej najbogatszy i największy na świecie zbiór rzymskich mozaik. Willa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Willa została zbudowana (na pozostałościach starszej willi) w pierwszej ćwierci IV w, prawdopodobnie w centrum ogromnego latyfundium, obejmującego okolicę. Nie wiadomo jak długo willa pełniła swoją rolę, prawdopodobnie około 150 lat. Willa została zniszczona prawdopodobnie podczas najazdu Wandalów i Wizygotów, ale część oficyn pozostała w użyciu w okresie bizantyjskim i arabskim. Miejsce to zostało definitywnie opuszczone w XIIw, kiedy osuwisko pogrzebało resztki willi. Przez wiele wieków było niemal całkowicie zapomniane, chociaż niektóre z najwyższych części ruin były zawsze nad ziemią.
Pierwsze oficjalne archeologiczne wykopaliska w tym rejonie zostały przeprowadzone w XIX wieku. Profesjonalne wykopaliska rozpoczęły się w latach 30-tych XX wieku i trwają do tej pory. Największe odkrycia poczyniono w latach 50 i 60-tych XX wieku, wtedy też zadaszono teren wykopalisk.

Obrazek

Rozmiar willi wskazuje, że było to centrum olbrzymiej posiadłości wiejskiej. Właściciel był prawdopodobnie członkiem klasy senatorskiej lub cesarskiej rodziny. Rozkład pomieszczeń świadczy o tym, że willa spełniała kilka funkcji. Zawierała ona kilka pokoi, które były na pewno mieszkalnymi, inne bez wątpienia miały przeznaczenie
urzędowe. Szereg pomieszczeń jest o jeszcze nieznanym przeznaczeniu. Jedno jest pewne, że nie były budowane z myślą o zastosowaniach komercyjnych lub produkcji. Willa była prawdopodobnie stałą lub czasową rezydencją właściciela, szczególnie gdy spotykał się z dzierżawcami uprawiającymi żyzne ziemie i była też centrum administracyjnym latyfundium.

Obrazek

Willa swą sławę zawdzięcza mozaikom posadzkowym. Barwne obrazy pokrywają posadzki we wszystkich pomieszczeniach i zapełniają powierzchnię ponad 3500 m2. Mozaiki przedstawiają sceny z życia codziennego, sceny chwytania dzikich zwierząt afrykańskich dla potrzeb igrzysk, sceny z polowań oraz motywy mitologiczne.
Ponieważ prace archeologiczne trwają non stop, za każdym razem inne części ekspozycji są dostępne dla zwiedzających. Nam udało się zobaczyć prawie wszystkie najbardziej znane, może poza "dziewczętami w bikini".
Mozaiki zachowały się w różnym stanie - niektóre są cały czas w konserwacji.

Obrazek

Obrazek

Trasa zwiedzania wiedzie od łaźni (na planie - lewa górna część zabudowań) poprzez pokoje prywatne i gościnne aż do bazyliki. Posadzka w części łaźni zwanej frigidario...

Obrazek

...i palestra - gdzie przedstawiony jest wyścig kwadryg w Circus Maximus w Rzymie.

Obrazek

Niektóre posadzki w bardzo marnym stanie...

Obrazek

... a inne w trochę lepszym.

Obrazek

Obrazek

W jednej z sypialni odkrytą jedyną w willi "scenę erotyczną"

Obrazek

Obrazek

W górnej części tej mozaiki - ludzie i jakieś dziwne przedmioty. Narty? Kije hokejowe?

Obrazek

Przy wejściu do łaźni scena rodzinna - pani i dwoje dzieci udaje się do kąpieli. Służące dźwigają ręczniki i przybory toaletowe.

Obrazek

W jednym z pokoi gościnnych amorki łowią ryby.

Obrazek

Ciekawe są sceny z polowania, a z nich "atak dzika" to szczyt dramatyzmu - dzik dźgany włócznią, kąsany psami, kamieniami obrzucany, broni się dzielnie. Najmniej wrażenia to wszystko robi na rannym myśliwym.

Obrazek

Obrazek

W innym pomieszczeniu scena mitologiczna - Odyseusz usypia Polifema.

Obrazek

Przez dziury w osłonach widzimy postęp prac w nieudostępnionych pomieszczeniach.

Obrazek

Jeżeli większość podłóg po odkryciu wyglądała tak, jak posadzka w "bazylice", to należy podziwiać kunszt konserwatorów.

Obrazek

Niestety, "sala dziesięciu dziewcząt" nie była udostępniona i panienki mogliśmy obejrzeć tylko w książce.

Obrazek

Ciekawa jest zbieżność dwóch faktów - salę tę odkryto w latach 1960-tych i wtedy też narodziła się moda bikini. Przypadek?
loco1
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 02.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) loco1 » 21.03.2013 14:48

Dzieki za wspomnienia pokazujesz wspaniałe miejsca . Byłem w tamtym roku i byłem w niektórych stronach co i Ty są wspaniałe .Od siebie dodam że równie wspaniali sa ludzie.
pozdr.

ps nie przerywaj relacji bo dzieki niej duzo sie dowiedziałem o sycylii jeszcze przed wyjazdem.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 21.03.2013 14:49

Z tego co pamiętam, to było tam bardzo gorąco pod tym dachem :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Sycylia - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone