napisał(a) adamk3 » 24.11.2010 10:52
weldon napisał(a):adamk3 napisał(a):np. historia z największym w tych czasach akwarium na świecie
Dodaj: w suficie sali balowej
Marmurowe żłoby, kryształowe lustra nad żłobami, tunel,
którym karety pomykały do tego pobliskiego zamku, którego nazwy nie pomnę ...
Wiesz, znam historię warszawskich Powązek, więc nie jest mi trudno uwierzyć w te cuda.
W końcu opowieści o złotych podkowach polskich poselstw też przestały być legendą
zaiste
"Systemy wentylacyjne i grzewcze były tak dopracowane, że kominki znajdujące się tylko w niektórych komnatach pałacu, były w stanie ogrzać większość budynku.
I oczywiście słynne akwarium. Według krążącej legendy, sufit w sali balowej, miał wyglądać jak wielkie, szklane akwarium z egzotycznymi rybami. Okazuje się, że istnienie akwarium było jak najbardziej możliwe. Prawdopodobnie nie zajmowało całego sufitu, może nawet mieściło się w innej części zamku. Jednak ówczesne rozwiązania techniczne pozwalały na tak egzotyczną ekstrawagancję."
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... 2/70810054
"W celach gospodarczych w specjalnych sztolniach zainstalowano szereg różnych wind. W północno - wschodnim skrzydle ulokowano stajnie. Podobno wyposażono je w marmurowe żłoby oraz dla rozświetlenia pomieszczenia na ścianach rozwieszono kryształowe lustra. Odbijały one wpadające do stajni promienie słoneczne, dzięki temu konie szlachetnej krwi nie odpoczywały w ciemnościach.
Celem połączenia zamku Krzyżtopór
z zamkiem w Ossolinie wybudowano podziemny korytarz.
Kursowały tamtędy karoce, a nawet okazjonalnie sanie, dla których wykładano specjalny tor przypominającym śnieg cukrem klonowym. Gdy w 1655 roku twierdzę napadli Szwedzi, rodzina Ossolińskich przekuła koniom podkowy w odwrotnym kierunku i owym podziemnym lochem uciekła - „ujechała” ratując życie. Korytarza niestety jeszcze nie odkryto, zapewne wejście do niego jest świetnie ukryte lub zasypane. Do naszych czasów nie zachowały się niestety elementy pięknego pałacowego ogrodu. Rosły tam podobno sprowadzone z Włoch drzewa i ozdobne rośliny. Świetność zamku trwała tak naprawdę jedynie 11 lat."
http://www.libertas.pl/krzyz_topor_zame ... topor.html
pozdrav.