napisał(a) Użytkownik usunięty » 23.02.2005 10:04
Wciskając i trzymając lewy przycisk myszki obracasz dowolnie kulą ziemską. Przy wciśnietym prawym przycisku pochylasz ją w różne strony (przy wykonanym powiększeniu uzyskujesz widok z perspektywy. Żeby znaleźć konkretne miejsce w zakładce "View" odznaczasz "Show Cross Hairs" i pojawia się krzyżyk na ekranie, otwierasz zakładkę z lupą i wpisujesz szukane miejsce, potem "search" i u góry pojawiają się znalezione nazwy. Potem wybierasz tą konkretną i wciskasz "Go" - krzyżyk namierzy miejsce na ekranie. Jeśli pojawia się czerwona ramka na ekranie to aktualnie trwa ściąganie danych z serwerów. Rolką na myszce przybliżasz lub oddalasz odległość z jakiej patrzysz na dane miejsce.
Jeśli wciśniesz drugą zakładkę od lewej ("Show Current Position") w lewym górnym rogu pojawi się pozycja i dane (w metrach) o wysokości z jakiej patrzysz na świat.
Na terenie Europy można oglądać z satelity Landsat 7(visible) - 10 zakładka od lewej, lub LandSat 7 (pseudo) - w innych kolorach łatwiej podkreślających np. cieki wodne itp. (11 zakładka od lewej). Rozdzielczość to ok. 25 m/piksel.
Na terenie USA jest dostępna rozdzielczość 1 m/piksel (zakładka USGS-1 m) - bez koloru , wraz z mapą konkretnego terenu i nazwami ulic w miastach) (zakładka USGS-Topo). Dla terenów zurbanizowanych (duże miasta Los Angeles, Cicago...itp.) jest możliwe oglądanie w rozdzielczośći ok. 25 cm/piksel. Tu już z wysokości 200-300 m widać samochody, ich kolory itp. Aby to osiągnąć obraz trzeba pobierać po odznaczeniu kolejno: "Layer manager" (4 zakładka od lewej), "Images", rozwiń,odznacz "High-Resolution Terrain Mapped Imagery", rozwiń, odznacz na końcu "USGS Urban Area Ortho-Imagery". Uwaga: aby grafika dobrze działała w tym rozwinięciu może być odznaczona max. 1 pozycja !!
Inne informacje.
W 7 zakładce od lewej "Rapid Fire Modis" można znaleźć info o sztormach ogniu itp. (daty aktualne).
3 zakładka od lewej nanosi na mapę siatkę geograficzną, a 9 ("Borders") granice państw (w USA granice stanów) - wtedy łatwiej szukać interesujący nas teren.
2 zakładka od prawej ("Key Chart") to ściąga z poruszania się po klawiaturze, a ostatnia po prawej łączy ze stroną NASA z wieloma info o programie i nie tylko. Są zapowiedzi, że program będzie sie rozwijał.
Przyjemnej zabawy życzę i pozdrawiam
slapol.