Jak studiować filologię chorwacką to na UJ!
Najważniejsze informacje ze stronki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Instytut Filologii Słowiańskiej
Rok akademicki: 2004/2005
Kierunek: filologia
Specjalność: filologia słowiańska
Specjalizacja: w zakresie filologii chorwackiej
Typ studiów: magisterskie
Tryb studiów: dzienne
Liczba semestrów: 10
Główny język wykładowy: polski
Kryteria przyjęcia: Stara matura: Egzamin pisemny z języka polskiego (gramatyka), egzamin ustny z języka polskiego (literatura), egzamin pisemny z języka obcego (do wyboru język rosyjski, niemiecki, włoski, angielski, francuski). Nowa matura: 1. Punkty za przedmioty na świadectwie maturalnym: - język obcy (poziom rozszerzony) - do wyboru: rosyjski, niemiecki, włoski, angielski, francuski - język polski (poziom rozszerzony) - drugi język obcy nowożytny lub klasyczny (poziom podstawowy). 2. Rozmowa kwalifikacyjna z zakresu: - motywacja wyboru studiów - orientacja w zakresie historii literatury i nauki o języku.
Limit przyjęć: 12
Termin i miejsce składania dokumentów: Od 16 maja do 15 czerwca 2005 roku - wszyscy kandydaci z wyjątkiem kandydatów zdających nową maturę, Do 1 lipca 2005 roku - kandydaci zdający nową maturę. IFS UJ, Al. Mickiewicza 9, pok. 103
Opis studiów: Studia magisterskie na filologii słowiańskiej trwają 5 lat i kształcą językoznawców oraz literaturoznawców następujących specjalizacji: bułgarskiej, chorwackiej, serbskiej, czeskiej, słowackiej. Oprócz języków kierunkowych istnieje możliwość uczenia się dalszych języków słowiańskich: słoweńskiego, macedońskiego i łużyckiego. Studenci znający ze szkoły język rosyjski mają możliwość kontynuacji nauki. Dla osób, które go nie znają, uruchamia się lektorat dla początkujących. Studenta obowiązuje zdanie w ciągu studiów egzaminu z języka zachodniego. Od IV roku studiów program przewiduje podział na 2 specjalizacje: językoznawczą i literaturoznawczą z możliwością dostosowania toku studiów do indywidualnych zainteresowań studentów. Studia zapewniają szeroką znajomość kultury, historii i innych zagadnień związanych z wiedzą o poszczególnych krajach słowiańskich. Obejmują również zajęcia ogólnohumanistyczne, jak np. filozofia, językoznawstwo ogólne, teoria literatury. Absolwenci filologii słowiańskiej mogą podejmować pracę naukową, translatorską, wydawniczą, a także w dziedzinie turystyki i współpracy euroregionalnej. Praktyczna nauka języków jest instrumentem do studiów w zakresie historii i literatury, języka i kultury poszczególnych krajów, porównawczych studiów językowych i literackich oraz teorii języka i literatury.
Dodatkowe uwagi: materiały dostępne w sekretariacie: przykładowe testy, zagadnienia, informatory,
Informacje ostatnio zmodyfikowano: 2005-01-31 19:29:54
Więcej na stronie Instytutu Filologii Słowiańskiej
http://www.filg.uj.edu.pl/ifs/ i stronach związanych.