Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Środki do obrony własnej

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 25.01.2021 13:18

Generalnie to radzę to wozić w bagażniku i to tak żeby nie było tego widać.
Niby przewożenie tego w "kabinie" to żadne przestępstwo, ale po co się masz tłumaczyć?
Zwłaszcza węgierskiemu gliniarzowi ( tu życzę powodzenia :wink: ).
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 25.01.2021 20:06

anakin napisał(a):Generalnie to radzę to wozić w bagażniku i to tak żeby nie było tego widać.
Niby przewożenie tego w "kabinie" to żadne przestępstwo, ale po co się masz tłumaczyć?
Zwłaszcza węgierskiemu gliniarzowi ( tu życzę powodzenia :wink: ).


Hmm, to nie tak do końca.
Chciałbym mieć realną wiedzę w tym zakresie a nie na zasadzie - lepiej głęboko schować do bagażnika.
Wychodząc z tej opcji to można dojść do przekonania, że może samemu się do bagażnika schować aby się nie tłumaczyć.

Gliniarz, czy to polski, węgierski czy chorwacki nie powinien zadawać pytań o rzeczy, które są legalne i nie naruszają obowiązującego prawa.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108003
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.01.2021 20:26

cropag napisał(a):
Ural napisał(a): "Nie ze mną te numery Brunner powiedział w filmie "Czterej pancerni i pies" Hans Kloss".

Serdecznie pozdrawiam Ural

Ale to nie jest z "Czterech pancernych" tylko ze "Stawki większej niż życie". :D :D

Dawno w TV nie było powtórek i Uralowi pomieszały się seriale :wink:
yanek37
zbanowany
Posty: 701
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 25.01.2021 20:34

Janusz Bajcer napisał(a):
cropag napisał(a):
Ural napisał(a): "Nie ze mną te numery Brunner powiedział w filmie "Czterej pancerni i pies" Hans Kloss".

Serdecznie pozdrawiam Ural

Ale to nie jest z "Czterech pancernych" tylko ze "Stawki większej niż życie". :D :D

Dawno w TV nie było powtórek i Uralowi pomieszały się seriale :wink:

Powtórki "lecą" nabierząco..
Trzeba tylko "trafić" odpowiedni program i oglądać... :wink:
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 25.01.2021 20:57

Skimir napisał(a):
Gliniarz, czy to polski, węgierski czy chorwacki nie powinien zadawać pytań o rzeczy, które są legalne i nie naruszają obowiązującego prawa.

Masz rację.
Nie powinien.
ravik3
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 02.09.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) ravik3 » 02.09.2024 16:19

Przestrzegam przed posiadaniem jakichkolwiek noży w Cro. Naciągają ten przepis jak tylko mogą. W piątek wracałem z Bośni przez Slavoński Brod (kamperem). Na pytanie policji granicznej czy posiadam jakieś materiały niebezpieczne, broń, noże, otworzyłem szafkę i pokazałem dwa noże kuchenne (w tym do chleba) i harecerską finkę. Podkreślam - pokazałem sam co mam a nie było jakiegokolwiek przeszukania. Policjantka powiedziała, że ta ostatnia jest nielegalna. Nóż został zatrzymany a ja dostałem mandat 660€ plus 65€ kosztów. Ponieważ płaciłem na miejscu to mi zredukowali mandat do 2/3 (440€).
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 02.09.2024 17:22

ravik3 napisał(a):Przestrzegam przed posiadaniem jakichkolwiek noży w Cro. Naciągają ten przepis jak tylko mogą. W piątek wracałem z Bośni przez Slavoński Brod (kamperem). Na pytanie policji granicznej czy posiadam jakieś materiały niebezpieczne, broń, noże, otworzyłem szafkę i pokazałem dwa noże kuchenne (w tym do chleba) i harecerską finkę. Podkreślam - pokazałem sam co mam a nie było jakiegokolwiek przeszukania. Policjantka powiedziała, że ta ostatnia jest nielegalna. Nóż został zatrzymany a ja dostałem mandat 660€ plus 65€ kosztów. Ponieważ płaciłem na miejscu to mi zredukowali mandat do 2/3 (440€).

Jaki przepis?
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 227
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 02.09.2024 19:52

https://www.gov.pl/web/chorwacja/inform ... rozujacych

cyt. Nie wolno wwozić materiałów pirotechnicznych ani broni. Zgodnie z chorwackimi przepisami za broń może być uznany także nóż kuchenny czy scyzoryk.
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5048
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 02.09.2024 20:43

zablo napisał(a):(...) Zgodnie z chorwackimi przepisami za broń może być uznany także nóż kuchenny czy scyzoryk.
Śrubokręt i ręce Bruce'a Lee też.

Wszystko zależy od okoliczności i sposobu ich użycia.
Taki nóż kuchenny czy scyzoryk w chorwackiej UoBiA* nie jest bronią, dopóki nie zamierza się go użyć jako broni (choć bardziej pasowałoby słowo "napadnik", a nie "broń").
Leżąca w przyczepie kampingowej czy też bagażniku finka nie jest bronią (według chorwackiej UoBiA).

Dla dociekliwych polecam lekturę wspomnianej ustawy.


* Ustawa o Broni i Amunicji
leswac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1016
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) leswac » 02.09.2024 22:02

Czy ktoś mi wytłumaczy na hu.....w Chorwacji pałka teleskopowa albo nóż......jedziemy na wakacje czy na wojnę????
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 02.09.2024 22:59

boboo napisał(a):Śrubokręt i ręce Bruce'a Lee

A także Wściekłe pięści Węża ;) :lol:
Masz może linka do ich ustawy?
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 02.09.2024 23:01

leswac napisał(a):Czy ktoś mi wytłumaczy na hu.....w Chorwacji pałka teleskopowa albo nóż......jedziemy na wakacje czy na wojnę????

Si vis pacem, para bellum.
:cfaniak:
boboo
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5048
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.09.2024 06:12

leswac napisał(a):Czy ktoś mi wytłumaczy na hu.....w Chorwacji pałka teleskopowa albo nóż......jedziemy na wakacje czy na wojnę????
Po co komuś pałka, nie wiem. Odniosłem się tylko do postu usera ravik3 o harcerskiej fince.
Ale nóż na plaży to czasem ważna rzecz...
... po dodze na plażę kupiłeś całego arbuza. Już po godzinie dzieciaki nie dają spokoju.
I co? *ebniesz arbuzowi z karata?
Są też tacy, którzy przyjechali na urlop z wędką i los chciał, że co nieco wyłowili.
Będą to patroszyć tipsami żony?
A jak sądzisz, ilu z tych, którzy przywożą ze sobą ziemniaki ufnie zdaje się na wyposażenie apartamentu, a ilu zabiera swój nożyk do obierania tychże?
Pakując to ostrze myśleli o wojnie/samoobronie czy o kuchni?


@Marlowe1994,
https://www.zakon.hr/z/1161/Zakon-o-nab ... a%C4%91ana
Marlowe1994
Cromaniak
Posty: 508
Dołączył(a): 21.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marlowe1994 » 03.09.2024 06:59

Hvala lipa boboo.
Poprzednia strona

Powrót do Chorwackie ABC

cron
Środki do obrony własnej - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone