tur69 napisał(a):To o czym Niektórzy piszecie (kontrole oprogramowania z łapanki) śmierdzi mi bezprawiem. Poza tym Prawo autorskie wszystkie "utwory" traktuje tak samo. Nieważne czy to programy komputerowe, fotki, wzornictwo przemysłowe, projekty architektoniczne, utwory audiowizualne,ect. Ich kopiowanie, rozpowszechnianie i nabywanie jest ścigane, ale na wniosek(!) właściciela praw autorskich (chyba, że ktoś uczynił sobie z tego żródło stałego dochodu!)
Coś nie tak...
Po pierwsze programy komputerowe - zagrożenie pozbawieniem wolności do 5 lat, w przypadku innych utworów do 2 lat o ile się nie mylę ( Wielki brat czuwał nad ustawą ?
Po drugie - wcale nie musi to być ściganie na wniosek poszkodowanego. Popełnienie przestepstwa pociąga za sobą wszczęcie postępowania.
Proszę , żeby nie być gołosłownym:
Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 293. § 1. Przepisy Art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.
§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w Art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.