Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010
Spacerkiem po Wrocławiu

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.01.2016 11:25

Pomysł na ten wątek siedział mi w głowie od dawna. Brakowało tylko konkretnego kopa, żeby przejść do realizacji. Aż do słonecznej, białej i mroźnej soboty 02.01.2016 roku. Wypiliśmy popołudniową kawę, wstaliśmy z kanapy i pojechaliśmy na Ostrów Tumski. I znów zachwyciło mnie moje miasto :hearts: .

Ten mój Wrocław kocham niezmiennie :D . Tylko na codziennej trasie dom - praca, w starciu z nieudolną komunikacją, wśród absurdów drogowych i przy okazji doniesień o kolejnych poronionych pomysłach z Ratusza miłość ta nieco blednie :? . Wystarczy jednak jeden dłuższy spacer po ulubionych zakątkach i znowu wiem dlaczego na razie nie widzę się w żadnym innym miejscu. No może poza Przemyślem :lol: :wink: .


Takim właśnie spacerem zaczął się nam 2016 rok. I to był ten impuls, którego mi brakowało, żeby zacząć pisać. To samo zrodziło się w głowie mojego męża Pawła (który, jak to ma miejsce w każdej naszej forumowej relacji, będzie autorem 99,99% pojawiających się tu zdjęć). Skoro tak w tym Wrocławiu ładnie, to dlaczego nie pokazać go innym 8) .

Ten wątek będzie więc nieregularną relacją z naszych spacerów po Wrocławiu. Wiele miejsc odwiedzimy pewnie nie raz, nie dwa, o różnych porach dnia i w różnych porach roku. Postaram się wrzucać też jak najwięcej informacji praktycznych, ważnych z punktu widzenia turysty, żeby relacja w jakimś stopniu mogła też służyć za przewodnik. Będzie trochę faktów historycznych, będzie co nieco o architekturze, będą też legendy i podania, których Wrocław ma całe mnóstwo.

Obrazek



Mam tylko nadzieję, że nie zabraknie mi zapału :lol: .
Ostatnio edytowano 13.11.2018 07:40 przez marze_na, łącznie edytowano 3 razy
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15078
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.01.2016 11:33

Marzena, super pomysł!

Bardzo lubię Wasz Wrocław i staram się bywać przynajmniej raz w roku. Chętnie poczytam i popatrzę, co warto zobaczyć :)
Patroniusz
Croentuzjasta
Posty: 352
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 17.01.2016 11:40

Zasiadamy we Wrocławiu
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13022
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.01.2016 12:23

marze_na napisał(a):
Mam tylko nadzieję, że nie zabraknie mi zapału :lol: .


Też mam taką nadzieję :) , bo pomysł świetny, szczególnie w roku Europejskiej Stolicy Kultury. "Przebudzenie" już wkrótce 8) !

Obrazek

Obrazek Tak było wczoraj na Płonącej Wyspie
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 17.01.2016 12:47

Hura, hura, hura :!: :D
pzdr. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.01.2016 12:52

maslinka napisał(a):Chętnie poczytam i popatrzę, co warto zobaczyć :)

Patroniusz napisał(a):Zasiadamy we Wrocławiu

tiwa napisał(a):Hura, hura, hura :!: :D

Witam i zapraszam :D .


dangol napisał(a): "Przebudzenie" już wkrótce 8) !

Parę godzin, a my ciągle zastanawiamy się czy podążyć za Duchem Wielu Wyznań czy za Duchem Odbudowy :?:

dangol napisał(a):Tak było wczoraj na Płonącej Wyspie
.
Płonąca Wyspa baaaardzo nam się podobała :D . W odróżnieniu od Videomappingu na NFM :? .


Więcej o wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury na oficjalnie stronie. Temat siłą rzeczy nie raz będzie w tym wątku wypływał :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.01.2016 12:54

02.01 - Ostrów Tumski - kolegiata św. Krzyża

Wędrowanie po Wrocławiu zaczniemy na Ostrowie Tumskim, gdzie ponad 1000-letnia historia miasta ma swój początek.
A historia ta jest burzliwa i przebogata, bo był Wrocław piastowski, był w koronie czeskiej, był pod panowaniem Habsburgów, był w Królestwie Prus, był kwitnącym Breslau niemieckiej Rzeszy, aż ostatecznie w wyniku postanowień konferencji poczdamskiej stał się ponownie polski.


Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia zasiedlona już w VI w. przez słowiańskie plemię Ślężan. Prastary gród na Ostrowie Tumskim na początku X w. rozbudował i umocnił czeski księże Wratysław I. Jedna z hipotez wywodzi nazwę miasta od imienia tego właśnie czeskiego księcia.
Następnie ok. 985 roku gród wraz z całym Śląskiem przyłączony został przez Mieszka I do tworzącego się państwa Polan stając się siedzibą pierwszych Piastów. W 1000 r. na zjeździe gnieźnieńskim ustanowiono w mieście biskupstwo, a gród na Ostrowie Tumskim po raz pierwszy trafił do źródeł historycznych jako Wrotizla (Kronika biskupa Thietmara z Merseburga).

I choć miasto istniało już wcześniej to właśnie rok tysięczny traktuje się oficjalnie jako jego początek.


Zasadniczo nie jesteśmy zwolennikami pchania się do centrum autem, ale jeśli już nam się zdarzy zgrzeszyć ;) to udając się na Ostrów Tumski z reguły parkujemy na Mieszka I. W soboty po 14stej i w niedzielę za darmo :).

Obrazek


Ulica Świętokrzyska zaprowadzi nas prosto do kolegiaty św. Krzyża, która będzie głównym bohaterem tego odcinka 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Najpierw skręcimy jednak na moment w ul. Świętego Marcina.
Stoi tu niewielki gotycki kościółek pw św. Marcina, jedna z dwóch najstarszych budowli sakralnych Wrocławia. Kościół św. Marcina jest jednocześnie jedyną ocalałą budowlą dawnego zamku książąt piastowskich z XII i XIII wieku. Powstał około 1280 r. jako kaplica pogrzebowa jej fundatora, księcia Henryka IV Probusa zwanego również Prawym.

Obrazek

Obrazek



Wracamy w stronę kolegiaty św. Krzyża i św. Bartłomieja.

Obrazek

Obrazek



Kościół powstał z fundacji księcia Henryka IV Probusa. Dokument erekcyjny wystawiony został 11 stycznia 1288 r.
W latach 1288-1295 wzniesiono prezbiterium, w latach 1320-1350 korpus nawy i transept. Dwie wieże znajdujące się między halą a transeptem pochodzą prawdopodobnie z 1484 r. Jedynie południową w pełni ukończono. Wraz z iglicą mierzy 69 m i jest jedną z niewielu w mieście, która w całości przetrwała bombardowania Festung Breslau wiosną 1945 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Kościół św. Krzyża jest niezwykły z uwagi na fakt, że jest kościołem dwupoziomowym, jedynym takim w Polsce.

Legenda głosi, że Książe poprzysiągł wybudować na Ostrowie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, patrona rodziny książęcej Piastów Śląskich, aby w ten sposób prosić o wyzdrowienie ciężko chorych książąt. W trakcie budowy znaleziono jednak w ziemi korzeń o przedziwnym kształcie, przypominający dwie postacie zatopione w modlitwie u stóp ukrzyżowanego Chrystusa. Biskup uznał to za cudowny znak i zażądał, by kościół zbudować pod wezwaniem św. Krzyża. Nie chcąc złamać przyrzeczenia, książę kazał więc wybudować dwa kościoły jeden na drugim — najpierw św. Bartłomieja, a nad nim, na tym samym planie, kościół św. Krzyża.
(za http://spacerownik.wroclawski.eu)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wedle ostatniej woli Henryka Probusa kolegiata św. Krzyża miała być tymczasowym miejscem jego pochówku. Książę życzył sobie, aby jego doczesne szczątki zostały przeniesione do kaplicy św. Marcina, projektowanej jako rodowe mauzoleum Piastów Śląskich. Z uwagi na to, że budowy kościoła św. Marcina nie ukończono w planowanej formie, ciało księcia pozostało w prezbiterium kolegiaty św. Krzyża aż do czasu drugiej wojny światowej. Wówczas to naziści zlecili antropologom ekshumację i badanie szczątków Henryka IV Probusa w kierunku dowiedzenia jego aryjskości :roll: :!:

Wśród wojennej zawieruchy szczątki księcia zaginęły niestety bez wieści. Ocalał natomiast nagrobek. Odnaleziono go w 1946 r. w kościele w miejscowości Wierzbna koło Świdnicy. Jako jeden z najwspanialszych przykładów kompozycji nagrobnej z okresu średniowiecza jest wystawiony we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Obrazek
(źródło: źródło: dolny-slas.org.pl)


Nie znalazłam żadnych informacji dot. zwiedzania kościoła św. Krzyża. Ilekroć trafiamy na Ostrów krata prowadząca do schodów jest zamknięta :? . Górny kościół obejrzeć można podczas niedzielnych mszy świętych o 9.30 i 11.00. Dolny poziom natomiast chyba tylko przy okazji obchodów Nocy Muzeów i Nocy Kościołów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na placu Kościelnym przed kolegiatą stoi barokowy pomnik św. Jana Nepomucena, który powstał w latach 1730-1732.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Według kronik pomnik został odsłonięty w maju 1732 roku i kosztował 2049 florenów. Wikipedia podaje, że jest największym na świecie pomnikiem Jana Nepomucena. Nie to jest tu jednak najbardziej niezwykłe.
Jeśli przyjrzymy się uważnie aniołom otaczającym postać świętego Jana dostrzeżemy, że nie wszystkie główki zdobią loczki. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że są to jedyne na świecie łyse aniołki :lol: .

Obrazek

Obrazek


Legenda głosi, ze po wyrzeźbieniu figury Nepomucena zmęczony Jan Jerzy Urbański postanowił w pobliskiej karczmie piwem ugasić pragnienie, a jednemu ze swoich współpracowników, niejakiemu Godfrydowi, zlecił wykonanie aniołków. Godfryd, któremu kilka dni wcześniej urodził sie długo oczekiwany syn, wykorzystując nieobecność mistrza, wśród aniołów otaczających stopy świętego wyrzeźbił również główkę z rysami swojego pierworodnego. Na drugi dzień rano, kiedy Urbański zobaczył łysą pałę, wybuchnął wielkim gniewem. Cóż jednak miał począć, loczków przecież nie można było już dorobić. Początkowo chciał nawet Godfryda wyrzucić z pracy, ale gdy ten pokazał mu swojego synka, mistrzowi zmiękło serce i wnet zapomniał o gniewie. Dla zachowania symetrii całości mistrz Urbański nakazał po drugiej stronie umieścić jeszcze jednego łysego aniołka.
(źródło: Wojciecha Chądzyńskiego: "Wrocław jakiego nie znacie" (Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2005))



Obrazek


Na placu koło pomnika jest urocza kawiarenka Cafeteria Chic. Idealna na przerwę, jeśli tylko trafi się wolny stolik.


W następnym odcinku przejdziemy się ulicą Katedralną :papa: .
Ostatnio edytowano 01.02.2023 22:59 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 11423
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.01.2016 13:20

Zakotwiczam, będę tu często zaglądał, Wrocek jest moim ulubionym miastem PL, choć ostatnio bywam tam rzadko, kiedyś zdecydowanie częściej;
jest zamiar na wiosnę wybrać się na weekend, więc zapewne coś z Waszego spaceru nam się przyda
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.01.2016 17:20

Jestem i ja, bo ciekawość co nas rok temu ominęło jest ogromna.

marze_na napisał(a):Kościół św. Krzyża jest niezwykły z uwagi na fakt, że jest kościołem dwupoziomowym, jedynym takim w Polsce.Legenda głosi, że Książe poprzysiągł wybudować na Ostrowie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, patrona rodziny książęcej Piastów Śląskich, aby w ten sposób prosić o wyzdrowienie ciężko chorych książąt.[/size]

Całkiem inna historia niż ta, którą opowiadałanam przewodniczka...

marze_na napisał(a):Jako [i]jeden z najwspanialszych przykładów kompozycji nagrobnej z okresu średniowiecza jest wystawiony we wrocławskim Muzeum Narodowym.

W tej sali lepiej się do niczego nie zbliżać i lepiej na nic nie patrzeć, bo Panie z muzeum wzrokiem jakby mogły to by zabijały :lol:

A za mną chodzi taki spacer po Krakowie....
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15078
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.01.2016 20:24

marze_na napisał(a):Kościół św. Krzyża jest niezwykły z uwagi na fakt, że jest kościołem dwupoziomowym, jedynym takim w Polsce.

Osobiście znam jeszcze dwa kościoły dwupoziomowe - w Gliwicach i w Czechowicach-Dziedzicach ;)

Piękne zimowe zdjęcia Ostrowa Tumskiego :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.01.2016 22:16

te kiero napisał(a):Zakotwiczam, będę tu często zaglądał

Cieszę się. A ucieszę jeszcze bardziej, jak coś Ci się z tej pisaniny przyda :D .


piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):Kościół św. Krzyża jest niezwykły z uwagi na fakt, że jest kościołem dwupoziomowym, jedynym takim w Polsce.[i]Legenda głosi, że Książe poprzysiągł wybudować na Ostrowie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, patrona rodziny książęcej Piastów Śląskich, aby w ten sposób prosić o wyzdrowienie ciężko chorych książąt.[/size]

Całkiem inna historia niż ta, którą opowiadała nam przewodniczka...

Trochę mi się w przekazie pani przewodniczki nie zgadza :? . Raz rola Matyldy w rokowaniach, a dwa wspólna fundacja kościoła. Na dowód zakończenia sporu każda ze stron zgodziła się ufundować swój kościół - Henryk Probus kolegiatę św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, a biskup Tomasz kolegiatę w Raciborzu.
Ale więcej upierać się nie będę, bo to nie ja w końcu tytułuję się przewodnikiem :wink: .



maslinka napisał(a):
marze_na napisał(a):Kościół św. Krzyża jest niezwykły z uwagi na fakt, że jest kościołem dwupoziomowym, jedynym takim w Polsce.

Osobiście znam jeszcze dwa kościoły dwupoziomowe - w Gliwicach i w Czechowicach-Dziedzicach ;)

Jedynym takim, z naciskiem na takim :D .
Doprecyzowując jedynym gotyckim kościołem dwupoziomowym, gdzie dolny kościół do dziś opera się na oryginalnych sklepieniach krzyżowo-żebrowych z XIII/XIV w. Unikat na całym Śląsku.

Współcześnie dwupoziomowy kościół to faktycznie nic nadzwyczajnego.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15078
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.01.2016 22:40

marze_na napisał(a):Jedynym takim, z naciskiem na takim :D .
Doprecyzowując jedynym gotyckim kościołem dwupoziomowym, gdzie dolny kościół do dziś opera się na oryginalnych sklepieniach krzyżowo-żebrowych z XIII/XIV w. Unikat na całym Śląsku.

Aaa, to rozumiem :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13022
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.01.2016 17:39

***
Ostatnio edytowano 27.01.2016 21:48 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13022
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.01.2016 18:27

***
Ostatnio edytowano 27.01.2016 21:48 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Następna strona

Powrót do Polska

cron
Spacerkiem po Wrocławiu
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone