Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spacerkiem po Wrocławiu

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kroj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 11.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kroj » 06.08.2016 12:19

marze_na napisał(a):Ten mój Wrocław kocham niezmiennie :D . Tylko na codziennej trasie dom - praca, w starciu z nieudolną komunikacją, wśród absurdów drogowych i przy okazji doniesień o kolejnych poronionych pomysłach z Ratusza miłość ta nieco blednie :? . Wystarczy jednak jeden dłuższy spacer po ulubionych zakątkach i znowu wiem dlaczego na razie nie widzę się w żadnym innym miejscu.


Hej, hej
podpisuję się pod tym zdaniem czym tylko mogę. Wiele jest pięknych miast w Polsce ale ten Wrocław...ma coś w sobie.
Pamiętam go dość dobrze od początku lat siedemdziesiątych, bo powiedzmy wcześniejsze obrazy trochę mi się rozmazują :lol: Zmiana jaką przeszło to miasto w ostatnich kilku - kilkunastu latach jest kolosalna; to zupełnie inne miasto. Generalnie jest piękniej, zwłaszcza odnowione starsze części, choć zdarzają się niestety cebule, np. koszmarki w kolorze grafitowym wstawiane na pl. Dominikańskim, czy zamykanie przestrzeni upiornymi plombami w stylu "nowoczesneniewiemcomiałemnamyśli". Ale dobrze tu się mieszka.

Dzięki za te wpisy, gdyby nie przyjazdy gości lub właśnie takie wątki jak Twój, nie pamiętałabym jak nam tu fajnie :papa:

Pozdrav
Ela
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2016 20:46

kroj napisał(a): Ale dobrze tu się mieszka.

Też nie narzekam 8) .

kroj napisał(a):Dzięki za te wpisy, gdyby nie przyjazdy gości lub właśnie takie wątki jak Twój, nie pamiętałabym jak nam tu fajnie :papa:

Zapraszam więc na następny odcinek :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.08.2016 20:53

Wzdłuż Fosy Miejskiej

Kolejne przyjemne miejsce na spacer to Promenada Staromiejska prowadząca wzdłuż Fosy Miejskiej, równolegle do ulicy Podwale.
My najczęściej przemierzamy odcinek między placem Jana Pawła II, a ulicą Świdnicką.

Fosa jest pozostałością dawnego systemu umocnień Wrocławia. W 1807 roku, po zdobyciu Wrocławia przez wojska napoleońskie, podjęto decyzję o likwidacji twierdzy i rozebraniu miejskich murów i bram.
Niewiele brakowało, żeby 150 lat później zlikwidowano również fosę :? . Po II wojnie światowej zrodził się bowiem pomysł, żeby fosę zasypać gruzem zalegającym ulice :roll: . Na szczęście nie doczekał się realizacji.

Obrazek


Nie sposób nie zwrócić uwagi na neogotycki budynek Sądu Okręgowego.
Gmach wybudowano w latach 1845-1852, a następnie dwukrotnie go powiększano w latach 1881-1887. Mieściło się tutaj najnowocześniejsze więzienie w Prusach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracamy na Promenadę Staromiejską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zatrzymujemy się na placu Wolności, który w czasach monarchii pruskiej nosił nazwę placu Zamkowego.

W styczniu 1742 r. król Fryderyk II Wielki z dynastii Hohenzollernów przyznał Wrocławiowi status miasta stołecznego i rezydencjonalnego, dzięki czemu stał się on trzecią - obok Berlina i Królewca - stolicą Prus.

Obrazek



Królewski pałac jest dzisiaj siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Obrazek

Obrazek



W 2014 roku na placu Wolności stanął kompleks Narodowego Forum Muzyki.

W gmachu znajdują się m.in.: cztery sale koncertowe, w tym główna z 1800 miejscami i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także studio nagrań, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza. Do obiektu należą także parking podziemny na 700 samochodów i plac pomyślany jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po sąsiedzku z NFM stoi neorenesansowy budynek z 1876 r. wzniesiony jako siedziba dla utworzonego rok wcześniej Banku Rzeszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Bryła NFM przylega bezpośrednio do ulicy Krupniczej. Zatrzymamy się tutaj na chwilę, żeby spojrzeć na dwa neogotyckie budynki.

Obrazek



Na skrzyżowaniu ul. Krupniczej z Włodkowica, pod nr 13, stoi kamienica z 1853 r., do dziś jedna z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych w mieście. Zaprojektował ją wybitny śląski architekt nieogotyku Alexis Langer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dwie figury na pierwszym piętrze narożnego wykusza przedstawiają św. Jana Chrzciciela - patrona Wrocławia i św. Jadwigę - patronkę Śląska.

Obrazek

Obrazek



Budynek na przeciwko to wzniesiony w latach 1864-1867 gmach Nowej Giełdy, który był siedzibą organizacji kupieckich. Główna sala giełdy wykorzystywana była również jako koncertowa.

Projekt budynku wybrano na pierwszym w dziejach miasta otwartym konkursie architektonicznym. Architekt Karl Lüdecke wysłał na konkurs dwa różne projekty, jeden w stylu neogotyckim, a drugi neorenesansowym. Jury nie mogąc wybrać tego lepszego, poprosiło architekta o połączenie obu projektów w jeden.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Umieszczone na fasadzie alegoryczne figury Rolnictwa, Pasterstwa, Handlu, Żeglugi, Górnictwa i Hutnictwa miały, zgodnie z założeniami konkursu, przekonywać przechodniów o dumie i potędze śląskiego kupiectwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Jeszcze tylko widok ogólny na Krupniczą i możemy ruszać na Włodkowica.

Obrazek

Obrazek


Ale ponieważ Wlodkowica to jedna z moich najulubieńszych wrocławskich ulic :hearts: należy jej się osobny odcinek :oczko_usmiech: .
Ostatnio edytowano 16.08.2021 20:19 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 09.08.2016 22:10

Bardzo ładny ten odcinek :) , a historia o połączeniu dwu projektów czyni budynek hali Gwardii jeszcze bardziej interesującym, choć jak wynika z tego artykułu nikt nie chce tego zabytku :( http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... ,id,t.html
pzdr. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.08.2016 20:14

tiwa napisał(a): jak wynika z tego artykułu nikt nie chce tego zabytku :(

Myślę, że skoro od tych 70ciu lat Nowa Giełda służy Gwardii to jak każdy inny obiekt sportowy we Wrocławiu powinna być utrzymywana przez miasto.

Taka ciekawostka. W ten weekend czeka Wrocław najazd turystów. Niemal wszystkie miejsca noclegowe w mieście zostały sprzedane 8O .
Zostały tylko pokoje w nowo otwartym Hiltonie :mrgreen: . I miejscówki poza miastem.

ww.jpg
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.08.2016 22:07

marze_na napisał(a):... to jak każdy inny obiekt sportowy we Wrocławiu powinna być utrzymywana przez miasto.

chyba masz rację, ale wiesz jak silny jest sprzeciw wielu mieszkańców Wrocławia przeciwko dotowaniu sportowców (np. koszykarski Śląsk nie zagra w nadchodzącym sezonie z powodu braku pieniędzy). Piszę to, żeby mieszkańcy innych dużych miast nie zazdrościli nam, że we Wrocławiu jest tak wspaniale :? .
marze_na napisał(a): W ten weekend czeka Wrocław najazd turystów. Niemal wszystkie miejsca noclegowe w mieście zostały sprzedane 8O .]

To chyba też z powodu niedzielnego wyścigu kolarskiego Skoda Wrocław Bike Challenge, który jednak został odwołany :!: .
Ja i tak realizuję hasło "w weekend nie ma nas w domu" i wyjeżdżam, a Wrocek zostawiam turystom :D .
pzdr. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.09.2016 18:13

ul.Włodkowica, Synagoga po Białym Bocianem

Startujemy od strony placu Jana Pawła II. Stoi tu Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa z 1905 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po lewej Walka

Obrazek

Obrazek


a po prawej Zwycięstwo

Obrazek

Obrazek


Spacerujemy chwilę wzdłuż fosy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kładka św. Antoniego

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przechodzimy na ulicę Włodkowica, przed wojną Wallstrasse. Niegdyś była ona sercem żydowskiej dzielnicy. Swoją siedzibę miały tu m.in. szpital oraz najsłynniejsza szkoła rabinacka w Europie ufundowana w 1853 r. przez bogatego wrocławskiego kupca Jonasa Franckla.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Nr 15 to dawny klasztor Frańciszkanów z XVII w.. Dziś opuszczone budynki stoją puste i czekają na inwestora.

Obrazek


Pewnie się w końcu doczekają, tak jak stojąca po sąsiedzku kamienica pod nr 13. Jeszcze 10 lat temu wyglądała tak :?

Obrazek
(źródło: dolny-slask.org.pl)


A dzisiaj tak 8) .

Obrazek


Obrazek

Obrazek


(...)
Ostatnio edytowano 16.08.2021 20:48 przez marze_na, łącznie edytowano 3 razy
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.09.2016 18:14

Pod numerami 5-9 stoi budynek zarządu gminy żydowskiej z 1899 r. Oprócz zarządu gminy i sali posiedzeń mieściły się tu też archiwum i biblioteka oraz mieszkania rabina i kantora. Całe jedno skrzydło zajmowała szkoła religijna.
Gmach pełnił swoje funkcje do 10 czerwca 1943 r, kiedy to gmina została zlikwidowana a jej zarząd wywieziony do obozu koncentracyjnego w czeskim Terezinie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek



Po wojnie Żydzi wrócili na ul.Włodkowica. Dzisiaj nadal mieści się tu Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Centrum Informacji Żydowskiej. Działa też koszerna kawiarnia. W zasadzie kawiarnie i restauracje zajmują cały parter kamienicy 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Przez bramę przechodzimy na dziedziniec. Już od progu widać Synagogę Pod Białym Bocianem. Trwająca dwa lata budowa bożnicy rozpoczęła się w 1827 roku.

Obrazek

Obrazek


To jedyna synagoga jaka zachowała się we Wrocławiu. Kiedy w czasie nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech zaczęły płonąć synagogi Biały Bocian ocalał tylko dlatego, że stał w zwartej zabudowie i obawiano się rozprzestrzenienia ognia na sąsiednie budynki.
W 1943 roku hitlerowcy przerobili wnętrze synagogi na warsztat samochodowy oraz magazyny zrabowanego mienia żydowskiego. Po wojnie synagoga popadała w coraz większą ruinę. Systematycznie grabiona i dewastowana nie miła też szczęścia do właścicieli. Dopiero w 1996 roku bożnicę przekazano wrocławskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej i rozpoczęto odrestaurowywanie budynku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na dziedzińcu funkcjonują letnie ogródki paru kawiarni i restauracji :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zajrzyjmy w końcu do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oprócz pełnienia funkcji religijnej Synagoga pod Białym Bocianem jest także prężnym ośrodkiem kultury żydowskiej. Organizuje się tu wystawy, koncerty, wernisaże, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. Na emporach natomiast prezentowana jest stała, obszerna wystawa poświęcona historii wrocławskich i śląskich Żydów. Dla kontrastu z ponurą historią całą jedną ścianę zajmowały prace plastyczne na temat tolerancji stworzone przez dzieci z izraelskich szkół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Co jeszcze jest warte uwagi na Włodkowica?
Pod nr 4 stoi najprawdziwszy pałac :D . To rezydencja hrabiów Ballestremów, górnośląskiej rodziny magnackiej, właścicieli Pałacu w Pławniowicach.
Pałac przy Wallstrasse zlecił wbudować, a właściwie przebudować, hrabia Franz Xaver von Ballestrem, przewodniczący Reichstagu. Prace zakończono w 1898 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na fasadzie budynku zachował się herb rodziny Ballestremów.

Obrazek

Obrazek


Uwielbiam klimat tej ulicy. Na Włodkowica i Promenadę Staromiejską zaglądamy nawet częściej niż na wrocławski Rynek :).

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.11.2016 20:22

Marzena, a nie masz ochoty pokazać nam jesiennego Wrocławia?
Tu ciekawy link: http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaski ... =onetsg_fb
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.11.2016 20:40

piekara114 napisał(a):Marzena, a nie masz ochoty pokazać nam jesiennego Wrocławia?

Kiedy Kochana, kiedy :?: :smo:

Mamy jeszcze trochę niewykorzystanych wrocławskich zdjęć z lata. Do napisania są dwie zaległe relacje z tegorocznych urlopów. Już boję się zaglądać na forum, bo Mysza ściga mnie za Sycylię prawie w każdym wątku, w którym się pojawię :roll: :lol: . (Pozdrawiam Cię Agnieszka :smo: ). Spróbuję pisać dwie relacje na raz, ale trzech tematów na pewno nie udźwignę :( .

piekara114 napisał(a):Tu ciekawy link: http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaski ... =onetsg_fb

Jesiennych kolorów już raczej nie damy rady złapać. Dzień krótki, po pracy nie ma szans na zdjęcia. A najbliższe weekendy zajęte. Za to może coś w Kotlinie Kłodzkiej ustrzelimy :hut: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.11.2016 21:25

Ja teram mam trochę wolnego, ale kolorów już nie złapię na spacerze... Sorryy, złapię....szary i poranny biały.....
ewula91
Cromaniak
Posty: 629
Dołączył(a): 06.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewula91 » 04.12.2016 19:35

Zostawiam sobie tutaj ślad, co by szybko wrócić do początku relacji w wolnej chwili :) We Wrocławiu byłam aż raz, na wycieczce szkolnej z liceum, której plan sami sobie opracowywaliśmy więc przez 3 dni trochę biegaliśmy po tym mieście. Od razu się zakochałam i myślimy teraz wybrać się kiedyś z mężem na parę dni. Także na pewno przeczytam i pooglądam Wrocław u Ciebie :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8836
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.01.2018 17:39

Czas nieco odkurzyć wątek :D .


Pozostaniemy jeszcze chwilę na Staromiejskiej Promenadzie, gdzie w okolicy wejścia do Narodowego Forum Muzyki zebrało się bardzo zacne towarzystwo 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wrocławskie krasnale to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Czas najwyższy, by zagościły również w tym wątku :hut: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam noworocznie :!:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5790
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.01.2018 19:20

Nie ma to jak koncert noworoczny, tylko tym razem z Wrocławia :) .

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 16236
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.01.2018 19:52

Nefer napisał(a):Nie ma to jak koncert noworoczny, tylko tym razem z Wrocławia :)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Spacerkiem po Wrocławiu - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone