Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja - kraina Euroraju!

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007
Słowacja - kraina Euroraju!

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 05.06.2009 20:28

No i klops.. :(

Zapragnąłem wybrać się na kilka dni gdzieś na gorące termale.
Mezokovezd, mój ulubiony, trochę dalekowato, więc zrobiłem rozeznanie w basenach słowackich.
Wybór padł na 2 najbliższe thermale: Oravica i Besenova.

W zeszłym roku byłem w którąś sobotę w Oravicy. Fajnie było. Blisko, nie drogo, gorąca woda, miły klimacik itp

Więc ot tak od niechcenia sprawdziłem ceny i... OSŁUPIAŁEM!!!

Całodzienny pobyt dla os. dorosłej w:
Oravicy = 14 ojro! (ok. 64 zł)
Besenova = 15 ojro! (ok. 68 zł)

A wiem, że średnia pensja w Słowacji jest podobna do naszej (nie mam na myśli żadnych tzw. "średnich krajowych")

I tak sobie pomyślałem.. co my się tak spieszymy do tego euro?!

W Mezo za całodzienny pobyt na ogromnym (5 razy większym) basenie zapłacę 1500 forint (ok. 23 zł)!

Więc chyba wstanę wcześniej o 3 godz., wykosztuję się na paliwo i zasiądziemy z rozkoszą w węgierskim basenie, a unijnym euro-Słowakom pozostawimy ich rozkoszne baseny do własnego użytku!

Nich żyje Eurostrefa!!!!!

oczywiście - do psiej jasnej dupy!!!! :twisted: :twisted: :twisted:
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 05.06.2009 21:20

Janniko dla Słowaków cena się nie zmieniła. Po prostu przeliczyli jedna walutę na drugą (co ważne: ceny i pensje po takim samym kursie)

Przeliczyłem te ceny z ich cennika na złotówki wg ubiegłogorcznego kursu korony. I tak:
14 EUR czyli 421,76 SKK.
W zeszłym roku 421,76 SKK to było ok 46-47 PLN
Teraz jak piszesz 63 PLN

Jakbyśmy weszli do EUR rok temu to 14 EUR byłoby, no zgadnij ile ? :-)
47 PLN (kurs 3,38)
Dlatego teraz oni do nas jeżdżą. To nie u nich zdrożało, tylko nasza waluta spadła na wartości do tej, którą oni przyjęli.

PS Ciekaw jestem jakie teraz obroty maja te sklepiki z gorzałą po słowackiej stronie. Może ktoś wie ?
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13.01.2014 00:11 przez Mosqito, łącznie edytowano 1 raz
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 05.06.2009 21:30

janniko napisał(a):No i klops.. :(


Wybór padł na 2 najbliższe thermale: Oravica i Besenova.

Zawsze były drogie jak fix , nie warte tych pieniędzy , sporo osób poleca Stare Oravice.
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 05.06.2009 21:58


przypuszczam, że w Bożecielesny łykend do starego Oravicovskiego moczydła to nawet nadzwyczaj wyszczuplony Janniko się nie wciśniie...
byłem tam w upalny łykend września 2008, ledwośmy potrafili zdzierżyć hałas, tak hałas...
eh, gdzie te czasy kameralności "psia jasna dupa"...


:wink: :wink: :P :P
atolek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 12.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) atolek » 05.06.2009 22:23

no ale niektórzy mają spore problemy z przeliczaniem...

wiecznie...

i wiecznie WSZYSTKO za drogo...

...
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 06.06.2009 06:20

A pamiętam jeszcze Besenovą za 1/4 obecnej ceny. I też było fajnie. :D
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 06.06.2009 07:12

Gadałem ostatnio ze znajomym Słowakiem z Presova.
I zeznał mi, że dopiero teraz, po wprowadzeniu euro, zaczął na poważnie zastanawiać się nad wyemigrowaniem z ojczyzny.. mówił to ze łzami w oczach.
Z zawodu i wykszt. jest inżynierem i mówi, że teraz zupełnie nie jest w stanie się utrzymać. Jeszcze w Bratysławie ponoć jako-tako da się przeżyć, ale u nich w Presovie - makabra!
Ceny w stosunku do zarobków poszły w górę, opłaty za energię, czynsze itp.. dziki zachód!

Witajcie w Euroraju!

Polacy tak bardzo tęsknią za normalnym dostatnim życiem (po latach "wolności" i demokracji), że nie są w stanie obiektywnie ocenić brutalnej rzeczywistości. A rzeczywistość jest taka, że w tej "lepszej" Europie ludzie średnio zarabiają po 2000-3000 euro, a w Słowacji 500-600 euro. A ceny żywności i energii są bardzo podobne.
Kadi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 03.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kadi » 06.06.2009 08:47

Dwa tygodnie temu byłem w okolicach Podbanskiej w wysokich Tatrach. Ludzi zero. Wszystkie bary pozamykane. Będąc w Strbske Pleso żeby coś zjeść musieliśmy pojechać do Starego Smokovca, gdzie była otwarta jedna restauracja. Wszędzie parkingi płatne około 1,66 euro za godzinę. W jadłodajni danie około 13 euro, ale tak pyszne, że prosiliśmy podziękować kucharzowi, jest mistrzem w swoim fachu, wafelek, który kosztuje u nas 0,90zł tam 0,5 euro. Przygraniczne sklepy kidyś tętniące życiem - pozamykane .
Odnośnie cen i ich zarobków to tak źle u nich nie jest. Fakt w sklepach dużo drożej niż u nas, ale wypłaty wzrosły wraz z zmianą waluty i cen. Ich problemem jest jedynie to, że weszli w strefę euro beż sąsiadów. Mają ogromny problem z turystyką. Polacy i Czesi, którzy odwiedzali ten kraj wolą pojechać np. w Alpy, gdzie ceny są podobne.
Władze w mojej firmie to właśnie Słowacy. Twierdzą, że ogólnie teraz jest dla nich lepiej. Wewnątrz kraju prawie nic się dla nich nie zmieniło, ale wokół nich to już same plusy. W Polsce dużo taniej, wakacje w Chorwacji w tym roku (a jeżdżą tam od wielu lat :D) będą dla nich tańsze o jakieś 30%.
Czy mają problem? Jedynie taki, że weszli sami. My będziemy mieli większy. Słabnąca złotówka nie jest dla nas dobrą sprawą. Uważam, że to Słowacy weszli do strefy euro w najlepszym z możliwych momencie. I hvala im za to.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 06.06.2009 09:13

Kadi napisał(a): ... Słowacy weszli do strefy euro w najlepszym z możliwych momencie. I hvala im za to.

I daj im Boże!
Ale jak mawiają przyjaciele Moskale "pożyviom - uvidim", czyli "pożyjemy - zobaczymy".
Oby tak było... i żeby u nas jeśli już musi to wspaniałe euro być, to żeby przynajmniej nie stało się tak jak w Grecji.
U Greków też przez pierwsze miesiące wydawało się, że jest super, a będzie jeszcze lepiej.. ale to trwało króciutko.
Kto jeździ do Grecji niech spyta przeciętnego Greka co sadzi po tych kilku latach Euro-raju o walucie euro i ogólnie o całej Unii..

A uważam, że bliżej nam mentalnie (z temperamentu i sposobu postrzegania rzeczywistości) do Greków czy Hiszpanów, niż do "przodujących" krajów zachodniej Europy.
Kynio
Odkrywca
Posty: 93
Dołączył(a): 15.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kynio » 06.06.2009 09:36

Kadi napisał(a): W Polsce dużo taniej, wakacje w Chorwacji w tym roku (a jeżdżą tam od wielu lat :D) będą dla nich tańsze o jakieś 30%.
Czy mają problem? Jedynie taki, że weszli sami. My będziemy mieli większy. Słabnąca złotówka nie jest dla nas dobrą sprawą. Uważam, że to Słowacy weszli do strefy euro w najlepszym z możliwych momencie. I hvala im za to.


Geniusz Karpat - jakbys nie wiedzial chorwacka kuna ma tzw. sztywny kurs wobec euro wiec nie wiem jakim cudem Slowacy zaplaca za wakacje w CRO 30 % mniej, niz w ubieglym roku. Przez 1,5 roku przed w wprowadzeniem euro byli w tzw mechanizmie ERM2 wiec sila nabywcza SKK wobec euro byla caly czas identyczna.
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 06.06.2009 09:43

janniko napisał(a):No i klops.. :(


Fakt, klops. Słowacja padła ofiarą własnego "sukcesu".
Od dłuższego czasu, tj. od chwili ustalenia sztywnego kursu SKK-EUR wszyscy zaczęli dźwigać ceny w górę, tak aby po wprowadzeniu euro ceny były ładnie okrągłe. Przelicznik po jakim przyjęli nową walutę wyniósł 30,02 SKK za 1 EUR. W kartach restauracji JEDEN RAZ (!!!) spotkałem się z ceną podaną w SKK, która była ładnie okrągła (przykładowo 60 koron i obok przelicznik w euro 1,98 czy cos takiego). Cała reszta cen idealnie pozaokrąglane do pełnej wartości w euro.
Za wartość puszki Velkopopickiego Kozla w Czechach miałem prawie dwie puszki. Olej napędowy 1,08 EUR (ceny z połowy maja) - w Czechach niecałe euro, a u nas taniocha. Poza regionami turystycznymi kraj ten, niestety leży i wegetuje. Momentami miałem wrażenie, jakbym cofnął się 15 lat wstecz i znalazł na jakiejś wschodniomazowieckiej wsi.
Teraz zaraz dojdą problemy z załamaniem gospodarczym (kapitał produkcyjny Słowacji opiera się tylk o i wyłącznie na inwestycjach azjatyckich. Rodzime produkty są pieruńsko drogie - przykładowo wagony kolejowe, produkowane w ZOS Vrutky, pomimo gorszej jakości i stosowanej technologii z lat 80-tych, są droższe (!!!) od najnowocześniejszych pojazdów Siemensa, zwanych RailJet, o kilkanaście procent!
Gdzie sens, gdzie logika?
Obecnie Czechy przy Słowacji wydają się tanie. I tak jest w rzeczywistości. Za mniej mamy więcej, bowiem w Czechach infrastruktura, zaplecze turystyczne, poziom i jakość usług jest o niebo wyższa. Z czego zamierzam aktywnie korzystać, póki Czesi nie wprowadzą wspólnej waluty... :)
No i mają najlepsze piwo na świecie ;)

Pozdrawiam
Rafał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.06.2009 09:49

janniko napisał(a):Ceny w stosunku do zarobków poszły w górę, opłaty za energię, czynsze itp.. dziki zachód!.

A w Polsce dzięki zachowaniu złotówki opłaty za energię ,czynsze w stosunku do zarobków poleciały radykalnie w
dół :wink:
Już wyżej argumenty padły-dla Słowaków w relacji euro-korona nic się nie zmieniło.
Jeśłi Słowak (dla uproszczenia ) zarabiał 30 koron na godzinę i za to mógł kupić 3 piwa,to teraz zarabia 1 euro,za które kupuje nadal 3 piwa.

Inna sprawa,że kraj żyjący m.in. z turystyki dostaje w d...ę,bo z 70 % tych turystów było z Polski.
Reszta to Niemcy,Holendrzy ,Węgrzy którzy maja swoje kryzysy.
Doatkowy minus -30 % ich eksportu jest związane z przemysłem samochodowym.(kiedyś płakaliśmy,że koncerny zachodnie lokowały swoje zakłady tam a nie u nas)
A w samochodach też kicha...choć ta całkiem prawdziwa może się zacząc ,kiedy Niemcy przestana dopłacac do złomowania swoich staroci.

jakim cudem Slowacy zaplaca za wakacje w CRO 30 % mniej, niz w ubieglym roku.


Raczej nie zapłacą o 30 % więcej ,tak jak my.
Zostaliby przy koronie ,to spadek do euro mieliby taki sam jak u nas i w
okolicy.
I to miał raczej poeta na myśłi :wink:

Aaa,i nie płaczmy w imieniu Słowaków i nie wciskajmy im polskiego malkontenctwa. :wink:
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 06.06.2009 10:02

hepik napisał(a):Inna sprawa,że kraj żyjący m.in. z turystyki dostaje w d...ę,bo z 70 % tych turystów było z Polski.


Turystyka sensu stricte to raz. Dwa to kwestia turystyki zakupowej. Z handlu przygranicznego żyli dokonale. Przyjeżdżali tutaj nasi rodacy ze Śląska i Małopolski, przyjeżdżali Czesi, Węgrzy. Teraz z całych sił starają się utrzymywać własną konsumpcję. Przykładowo, w ichniejszej telewizji leca reklamy Hypernovej lub innego Alberta (w każdym razie jednej z dużych sieci handlowych), gdzie porónuja ceny ichniejsze z cenami obowiązującymi w polskim Tesco. I tak jak trafiłerm na reklamę, gdzie w ramach hiperpromocji jakieś mięcho w ich sklepie kosztowało 0,77 euro za 100 gram, zaś w Tesco w Gliwicach 0,80...
Słusznie ktoś zauważył, że największą bolączką słowaków jest to, że euro przyjęli w osamotnieniu. Czesi się nie spieszą i chyba w ogóle przyjmą euro jako ostatni z nowych krajów UE, my mamy swoje problemy, Węgrzy również. Może do tej pory sytuacja się na tyle unormuje, że róznice (byc to będą na pewno) nie będa aż tak dotkliwe - czego gorąco Słowacji życzę.

Pozdrawiam
Rafał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.06.2009 11:14

Przyjeżdżali tutaj nasi rodacy ze Śląska i Małopolski


Eee nooo,bazarki przyszlabanowe padły na dużo wcześniej niż wprowadzili euro,w momencie kiedy u nas obniżono akcyzę na gorzałę a ceny piwa też spadły .
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 06.06.2009 11:51

hepik napisał(a):
Przyjeżdżali tutaj nasi rodacy ze Śląska i Małopolski


Eee nooo,bazarki przyszlabanowe padły na dużo wcześniej niż wprowadzili euro,w momencie kiedy u nas obniżono akcyzę na gorzałę a ceny piwa też spadły .



Nie mówię tylko o targowiskach, ale w ogóle o zakupach na Słowacji. Mój znajmy podczas pobytu w rodzinnych Katowicach np. dygał średnio dwa - trzy razy w miesiącu po bryndzę i piwo do tamtejszych marketów. Jak mówił, od co najmniej 1,5 roku przed wprowadzeniem euro ceny powoli, wręcz niezauważalnie zaczęły się windować w górę. Chyba zafunkcjonował efekt espresso, jednak w sposób bardziej przemyślany i łagodny, niż we Włoszech.

Pozdrawiam
Rafał
Następna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - kraina Euroraju!
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone