Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja - kraina Euroraju!

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 09.06.2009 17:53

slawek66 napisał(a): zaryzykuj Szaflary, jedynym ich mankamentem jest to ze rano w dni szkolne autokarami waza tam duzo dzieci, problem ten jednak znika kolo godziny 12, reszta jest OK.


A co w Szaflarach???
Też są termali baseni?
A jak temperatura wody???
Bo mnie poniżej 30 st. nie interesuje.. kcem sie wygrzać!
pozdro
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 09.06.2009 22:25

janniko napisał(a):
slawek66 napisał(a): zaryzykuj Szaflary, jedynym ich mankamentem jest to ze rano w dni szkolne autokarami waza tam duzo dzieci, problem ten jednak znika kolo godziny 12, reszta jest OK.


A co w Szaflarach???
Też są termali baseni?
A jak temperatura wody???
Bo mnie poniżej 30 st. nie interesuje.. kcem sie wygrzać!
pozdro


sa i to calkiem fajne, czynne od 8 do 22
woda kolo 36 i parowa sauna duzo cieplejsza

www.termypodhalanskie.pl

milej zabawy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.06.2009 23:04

Zespół Depeche Mode postanowił, że w ramach tegorocznej trasy nie zagra już odwołanego parę tygodni temu koncertu w Warszawie. W zamian zaprasza na koncert w Bratysławie.


Pogardzili naszą złotówką?
Kurs wymiany im niepasował?
Do Euroraju im tęskno?
Widocznie też nie są z AK!
Skandal i tyle! :wink:
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 15.06.2009 00:34

arkona napisał(a):
djibril napisał(a):Sugerujesz, że dostalibyśmy po kościach bo podatki na zachodzie są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. To jednak w dużej mierze stereotyp. Choć wszystkich podatków płaconych przez osoby fizyczne/prawne nie da się (jest ich za dużo) zsumować to można przyjąć, że Polska już teraz ma jedne z wyższych podatków w Europie i tak naprawdę zmiana nie byłaby jakaś wyraźna w dół lub górę. Jeśli mieliby wprowadzić podatki takie jak w Niemczech, to rzeczywiście wzrosłyby podatki socjalne, jednak wszystko by staniało dzięki zmniejszeniu VATu i drakońskiej akcyzy jaką mamy np. na prąd. Zniesiono by wiele opłat administracyjnych, pojawiłyby się ulgi inwestycyjne. Suma sumarum podatki jeśliby wzrosły, to nieznacznie. Poza tym pierwszym krokiem musiałoby być rzeczywiście wyciągnięcie bata na kraje prowadzące beztroską politykę budżetową, co ostatnio jest palącym problemem i sprawą bardziej pilną niż podatki w przypadku eurolandu.

W sprawie podatków w starej Unii mogę się odnieść do własnego przykładu. Pracuję w Holandii i tam też płaciłem do końca ubiegłego roku podatki. Od tego roku płacę podatki w Polsce i wychodzi, że płacę ok 50% mniej, niż tam. Nie sądzę by Holandia ze swoimi podatkami tak bardzo odbiegała od reszty państw starej Unii.


Niedawno obchodziliśmy tzw. dzień wolności podatkowej, czyli ten od kiedy pracujemy "na swoje" Czyli znaczy się że u Holendrów przypada on na 1 grudnia? 8O :lol: :lol: :lol:
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 15.06.2009 00:45

niezawodny napisał(a):
djibril napisał(a):A ludzi którzy niechętnie patrzą na polskich turystów niestety w pełni rozumiem :cry:

A co w tej niechęci jest do rozumienia? Przecież to zwykła, ludzka nieżyczliwość będąca starym nawykiem z czasów komuny a także ksenofobia, wynikająca po częsci z odwiecznej izolacji tego górskiego kraju. Skoro w innych krajach z takim traktowaniem się nie spotykam to chyba oczywiste jest że z tą Słowacją jest coś nie tak. I raczej bardziej mi tu chodzi o kiepską kulturę ogólną Słowaków aniżeli jakieś antypolskie resentymenty.


Jak ktoś ma klapki na oczach i nic nie kojarzy, to rzeczywiście nic dziwnego, że nic nie rozumie. Ksenofobia wobec Polaków :lol: :lol: :lol: źli Polacy przyjeżdżają i nam miejsca na basenach zabierają! i jeszcze nasze piwo piją i spaliny w powietrze wypuszczają! gonić Lachów! :twisted: a przyjeżdża od lachów taki jeden Niezawodny, co to na bramce od ksenofobów wyzywa i ambasadą straszy, wrzeszczy "jak wy śmiecie! łapska precz od mojego paszportu, pastuchy i ksenofoby jedne!" :lol: :lol: :lol:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 15.06.2009 20:36

Heh, żeby było śmieszniej to ja bardzo lubię Słowację i 100% moich wyjazdów na południe Europy realizuję tranzytem przez SK właśnie, choć przez CZ mam zwykle tą samą odległość. A że zmieniać tego nie zamierzam to grzecznie poczekam aż się Słowacy odwrócą frontem do mnie (klienta). Póki co czmycham tylko szybciutko 2-4h tranzytem - zbyt dużo różnych zgrzytów już tam przerabiałem. Choć gwoli ścisłości dodam, że nie uważam SK aby był to kraj niebezpieczny - pod tym kątem jest tak samo jak u nas.
djibril
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) djibril » 15.06.2009 21:22

Jeśli tak uważasz to OK - nikt Cię nie będzie przymuszał do jeżdżenia ani tam, ani nigdzie indziej. Ale wydaje mi się że mówienie o ksenofobii to jest na wyrost - powinno się odnosić do takich przypadków jak Irlandia, gdzie Polacy się rozsiedli i stali się stałym elementem krajobrazu, co może się komuś nie podobać ale nikt o śladzie rozsądku nie będzie przejawiał takiego stosunku do turystów jak do imigrantów. Poza tym z punktu historycznego i demograficznego to Polacy są ostatnią nacją wobec której powinni oni odczuwać jakąś "organiczną" niechęć - już prędzej do Czechów.
GSM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 556
Dołączył(a): 09.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GSM » 11.07.2012 08:31

Słowacy nienawidzą Węgrów(z wielką wzajemnością),a my jesteśmy tzw. bratankami czyli narodem który z Węgrami ma bardzo dobre relacje więc może z tego jakaś niechęć wynikać
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 11.07.2012 09:49

Byłem w Besenovej ok. 5 lat temu. Była to impreza firmowa, więc nie wiem nic na temat cen. Wiem tylko jedno... Takiej złości i nienawiści w stosunku do nas nie widziałem wcześniej. Każdy to zauważył, a było nas jakieś 50 sztuk ludu. Mało tego, na drugi dzień na obiad, dostaliśmy to samo, co było dzień wcześniej. Potraktowali nas jak debilów i buraków, którym to można wszystko wcisnąć i których obsługę i w ogóle osobę można ignorować. Na samym basenach lekko podniesiony głos powodował, że od razu był przy nas słowacki kapo, który wydzierał się w niebogłosy, abyśmy byli ciszej...słowackie dzieciaki z boku darły się ile wlezie, ale słowa im nie powiedziała.

Mieszkam blisko i Czech, i Słowacji. Zdecydowanie wolę wszystko, co czeskie. Nie oszukujmy się, Słowacy nas nie cierpią.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.07.2012 15:28

MRK napisał(a):Mieszkam blisko i Czech, i Słowacji. Zdecydowanie wolę wszystko, co czeskie. Nie oszukujmy się, Słowacy nas nie cierpią.


Hmmm, chętnie zgłębiłbym temat, gdyż moje odczucia z wielokrotnych wyjazdów i do Czech i do Słowacji nie są aż tak negatywne. Podobnie jak i doświadczenia z pracy z Czechami czy Słowakami.

Byłem w Besenovej i mam wrażenie, że obsługa ogólnie jest tam z innej epoki i najlepiej, gdyby ośrodek był pusty i nikt nie zawracał im tyłków i nie zajmował czasu.

Piszesz, że wolisz to co czeskie. Co w takim razie myślisz o zamalowanych polskobrzmiących napisach nazw miejscowości w Wędryni, Gnojniku czy Bystrzycy? Typowo antypolskie zachowanie...
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 11.07.2012 15:47

Odpowiem na post z przed 3 LAT :D

Poznań - "Termy maltańskie" - największy kompleks basenów w Polsce.

Bilet całodzienny dla osoby dorosłej w weekend :
"Świat saun" + "AquaPark" + "Baseny sportowe" - 80 PLN


Bilet całodzienny dla osoby dorosłej w weekend :
"AquaPark" + "Baseny sportowe" - 60 PLN


:evil: :twisted: :evil: :twisted:

P.S - Strasznie drogo ale naprawdę polecam.

http://www.termymaltanskie.com.pl/
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 11.07.2012 15:49

Interseal napisał(a):
MRK napisał(a):Mieszkam blisko i Czech, i Słowacji. Zdecydowanie wolę wszystko, co czeskie. Nie oszukujmy się, Słowacy nas nie cierpią.


Hmmm, chętnie zgłębiłbym temat, gdyż moje odczucia z wielokrotnych wyjazdów i do Czech i do Słowacji nie są aż tak negatywne. Podobnie jak i doświadczenia z pracy z Czechami czy Słowakami.

Byłem w Besenovej i mam wrażenie, że obsługa ogólnie jest tam z innej epoki i najlepiej, gdyby ośrodek był pusty i nikt nie zawracał im tyłków i nie zajmował czasu.

Piszesz, że wolisz to co czeskie. Co w takim razie myślisz o zamalowanych polskobrzmiących napisach nazw miejscowości w Wędryni, Gnojniku czy Bystrzycy? Typowo antypolskie zachowanie...


Myślę tak samo, co o sytuacjach na Litwie. Pewno myślałbym tak samo, gdyby Słowacy robili podobnie... I takie samo mam zdanie odnośnie Polaków, którzy robią podobne rzeczy, czyli zwyczjanie potępiam.

Ja się po prostu lepiej czuję w Czechach, niż na Słowacji. Może mam jakąś paranoję, ale cały czas odnoszę wrażenie, że Czesi mają całkowicie inny stosunek do nas, niż Słowacy. Bywam często i tu, i tu. Tak mam. Możliwe, że póki co, akurat tak niefortunnie trafiam i stąd takie doświadczenie. Skądś przecież je zdobyłem:). Ty masz inne i ok. Zapytaj się mnie za rok, może zmienię zdanie:).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15036
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.07.2012 16:06

To ja też się przyłączę do dyskusji o polsko-czeskich i polsko-słowackich kontaktach :)

Często bywamy i w Czechach, i na Słowacji, w Czechach chyba częściej, bo jakoś bardziej przypadli nam do gustu...ludzie. Sama nie potrafię dokładnie wyjaśnić, na czym to polega :roll: ;)

Słowacy mają, mz, dużo piękniejszy kraj od Czechów - góry, góry, góry, które uwielbiam :)
Czesi, poza stolicą i Jesionikami, do których mam duży sentyment, aż tak pięknie, powtarzam - moim zdaniem ;), nie mają. Jednak jeździmy do Czech z dużą przyjemnością, bo wiem, że zawsze spotkamy się z sympatią i gościnnością.

Czesi mają fajne poczucie humoru i duży dystans do siebie (chyba głównie za to ich lubię), czego nie mogę powiedzieć o Słowakach. Być może znam ich słabiej, ale wyraźnie nie czuję na Słowacji (w pensjonatach, na campingach, w knajpkach, sklepach) tej ludzkiej życzliwości, jaką wyczuwam u Czechów.

Pewnie jakiś wpływ na moje postrzeganie ma fakt, że moi rodzice mają znajomych Czechów, jeżdżą do Czech pięć razy częściej niż my i zarazili nas sympatią do tego kraju i narodu :)

Pozdrawiam :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.07.2012 23:03

MRK napisał(a):Myślę tak samo, co o sytuacjach na Litwie. Pewno myślałbym tak samo, gdyby Słowacy robili podobnie... I takie samo mam zdanie odnośnie Polaków, którzy robią podobne rzeczy, czyli zwyczjanie potępiam.


Niestety nasza historia działa tutaj na naszą niekorzyść, stąd takie wybryki. Dla odmiany w cieszyńskim hipermarkecie budowlanym i wielu okolicznych sklepach, a także w Czeskim Cieszynie nazwy ulic i opisy niektórych sklepów są dwujęzyczne i trzymają się całkiem dobrze.

MRK napisał(a):Ja się po prostu lepiej czuję w Czechach, niż na Słowacji. Może mam jakąś paranoję, ale cały czas odnoszę wrażenie, że Czesi mają całkowicie inny stosunek do nas, niż Słowacy.


Może jestem trochę przewrażliwiony na mocne wręcz skrajne stwierdzenia,a takim było Twoje: "Słowacy nas nie cierpią". Myślę, że to jednak spore i krzywdzące uogólnienie. Miałem sporo kontaktów i to nie tylko w ramach turystyki, ale także pracy i jak wszędzie ludzie byli tak jak i u nas - po prostu różni i nigdy z definicji do Polaków uprzedzeni.

Ja noszę w sobie znamiona czechofila. :). Szczególnie jeżeli chodzi o kino czeskie. Mam też bliską rodzinę w Czechach. Pracuję z Czechem w firmie. Pragę odwiedzałem już czterokrotnie a Warszawę raz. Zgadzam się z Agnieszką co do ich dużego dystansu do samych siebie i wyluzowania, ale tak się składa, że akurat w Czechach miałem więcej nieprzyjemnych sytuacji związanych ze swoją narodowością.

MRK napisał(a):Bywam często i tu, i tu. Tak mam. Możliwe, że póki co, akurat tak niefortunnie trafiam i stąd takie doświadczenie. Skądś przecież je zdobyłem:). Ty masz inne i ok.


Pewnie trzeba by większych i dłuższych doświadczeń z oboma nacjami, by jednoznacznie coś powiedzieć. Ja też tak mam, że jestem i tu i tu dość często, ale widać nie na tyle.

Częste wyjazdy turystyczne do Słowacji zrobiły się dla nas rzadsze, gdy wprowadzono tam euro, stąd też rzadsze właściwe kontakty. Kontakty służbowe, czy tranzytowe co zupełnie coś innego.


MRK napisał(a):Zapytaj się mnie za rok, może zmienię zdanie:).


Planujesz dłuższy pobyt za południową granicą?

Pozdrawiam.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 11.07.2012 23:42

Jasna sprawa. W większości się z Tobą zgadzam, a moje skrajne stwierdzenie wynikało z mojego doświadczenia. Nie chciałem uogólniać, dlatego tez napisałem o moim doświadczeniu i cały post był dość subiektywny... bo w sumie jaki inny mógł być:). Jestem daleki od nienawiści do innej narodowości. Nie mój klimat:).

Dłuższego pobytu nie planuje, ale kolejne wypady jak najbardziej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - kraina Euroraju! - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone