Belgrad 2013
Powiedzmy sobie szczerze - poza kilkoma miejscami, Belgrad piękny nie jest
Ze wszystkich stron straszą szare, smutne budynki - typowe dla czasów komunistycznych...
W tle jedna z ładniejszych budowli - nowy (otwarty w 2012 r.) most Ada Ciganlija:
My przejeżdżamy przez starszy (ale równiez po niedawnym gruntownym remoncie) Most Gazela i na węźle "Mostar" (jeden z największych węzłów drogowych na Bałkanach) zjeżdżamy w prawo, do dzielnicy Dedinje.
Jest to najdroższa i najbardziej eksluzywna dzielnica miasta, gdzie znajduje się wiele ambasad, pałac rodziny Karađorđević "Beli dvor" (nadal mieszkają tam potomkowie dynastii, a pałac jest otwarty do zwiedzania tylko w weekendy po wcześniejszej rezerwacji - do niedawna był własnością państwa, m.in. tutaj gości przyjmował Milošević), a także wiele prywatnych willi i posiadłości (tu miaszkali m.in. Milošević, Arkan, Šešelj).
Dzielnicę tę upodobał sobie również Josip Broz Tito - a niedaleko swojego domu rozkazał wybudować kompleks, który dziś jest znany jako Muzeum Historii Jugosławii
Już na wejściu przykra niespodzianka - z 3 przeznaczonych do zwiedzania budynków nieczynny jest jeden - "Muzeum 25 maja". Zostają nam zatem dwa: "Kuča cveča" i "Stari muzej".
Najważniejszym budynkiem kompleksu jest niewątpliwie "Kuča cveča", czyli "Dom kwiatów", gdzyż tutaj, na własne życzenie, spoczął po śmierci sam Tito.
Za jego życia było to jedno z jego biur, po śmierci przemianowano je na mauzoleum, a nazwa pochodzi od ogromnej ilości kwiatów, które otaczały jego grób aż do lat 90-tych, kiedy zmieniono wystrój i kwiaty zastąpiono marmurem. Przy wejściu wita nas strażnik i zaprasza do środka:
Naokoło umieszczono sale z pamiątkami po marszałku: zdjęcia przedstawiające jego życie, notki bigraficzne, wycinki z artykułów...
Ale najważniejszą rzeczą jest kolekcja pałeczek sztafetowych - duma prezydenta! Pałeczki te przynosiła mu młodzież 25 maja każdego roku (oficjalny dzień urodzin Tito, przemianowany na Dzień Młodzieży), na ukończenie sztafety, która zaczynała się w Kumrovec (miejsce urodzenia marszałka) i biegła przez wszystkie większe miasta Jugosławii. Ceremonia zakończenia odbywała się na stadionie Partizana Belgrad, po drugiej stronie ulicy (kiedyś Stadion JNA). Biegi te były tak popularne, że odbywały się też w innych krajach, a w Jugosławii nawet po śmierci Tito - aż do 1988 r. Wszystkich pałeczek jest ok. 10 tysięcy!
Oczywiście w centralnym miejscu budynku znajduje się grób Tito - z białego marmuru, ze skromnym napisem: