napisał(a) Raul73 » 21.07.2013 21:52
Ovčara 1991
Podczas szturmu jednym z pierwszych zdobytych budynków w Vukovarze był szpital miejski. Armia Jugosłowiańska i paramilitarne czety serbskie (głównie "Tygrysy" Arkana) strzelały wprost do leżących, ciężko rannych ludzi. Pozostałych 264 lżej rannych Chorwatów i przedstawicieli innych nieserbskich narodowości oraz szpitalny personel (w tym 1 kobieta w ciąży) przewieziono do miejscowości Ovčara, 5 km na południowy wschód od Vukovaru, gdzie w październiku utworzono obóz koncentracyjny. Tam bito ich i torturowano (jednym z oprawców był burmistrz Vukovaru). Na skutek tych tortur 4 osoby poniosły śmierć. W nocy z 20 na 21 listopada serbscy żołnierze wywieźli ofiary w 10-, 20-osobowych grupach w bezludne miejsce, gdzie wszystkich rozstrzelali, a ciała wrzucili do masowego grobu. Jednemu z mężczyzn udało się uciec z jadącej ciężarówki. Dzięki niemu znany jest przebieg wydarzeń.
Rok później masowy grób odnalazła misja ONZ kierowana przez Tadeusza Mazowieckiego
W dniach 30 sierpnia – 30 września 1996 grupa śledczych Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY) ekshumowała 200 ciał z masowego grobu położonego w miejscowości Ovčara (ciała z jednego autobusu do tej pory nie zostały odnalezione). Dzięki badaniom antropologicznym oraz analizie znalezionych przedmiotów i ubrań udało się zidentyfikować prawie wszystkie ciała
Za zbrodnie dokonane podczas oblężenia Vukovaru zostało osądzonych kilku serbskich dowódców: Mile Mrkšić skazany na 20 lat, Veselin Šljivančanin skazany na 5, potem na 17, w końcu na 10 lat, Miroslav Radić uniewinniony, Slavko Dokmanović (aresztowany w 1997 przez polski GROM) nie doczekał wyroku i powiesił się w Hadze w 1998, Željko Ražnatović "Arkan" nigdy nie został aresztowany, zginął w zamachu w styczniu 2000 r. w Belgradzie, Slobodan Milošević zmarł w Hadze w 2006 r. Procesy Vojislava Šešelja i Gorana Hadżića trwają.