Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.07.2019 20:21

Buber napisał(a):Podobają mi się takie gratisy w knajpce - to takie kreteńskie.
Fajnie, że udało się znaleźć takie miejsce na Kos.
Na Rodos zaliczyłem chyba takie jedno miejsce ... natomiast na Jońskich kombinują Grecy po włoskiemu (coperto itp.).

Czyżby na Krecie takie sytuacje zdarzały sie częściej. Nie byłam na tej wyspie, dlatego pytam.
Bardzo nie lubię tego włoskiego coperto. Mam wrażenie że to jest kasa płacona za nic. No ale taki u nich zwyczaj i trzeba się z tym pogodzić.

piotrf napisał(a):
Buber napisał(a):Na Rodos zaliczyłem chyba takie jedno miejsce ... natomiast na Jońskich kombinują Grecy po włoskiemu (coperto itp.).


Chyba nie tylko na Jońskich :wink: , czyżby znaki zmieniających się ( niestety :roll: ) czasów :?: :mrgreen:

Pozdrawiam
Piotr

Czy to znaczy, że są w Grecji miejsca, gdzie pobierają coperto :?:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.07.2019 21:17

:hut:

Doszliśmy na sam koniec wyspy. Mój przewodnik informuje, iż to miejsce to przylądek Skandari.
W tym miejscu plaża robi ostry zakręt (prawie o 90 stopni).
To tutaj natrafiliśmy na wystający z piachu i kamieni bunkier, a kawałek za nim czołg i zasieki.
DSC_8886.jpg

DSC_8888.jpg

IMG_4129.jpg

IMG_4123.jpg

DSC_8890.jpg

Są to pozostałości po obozie wojskowym, który się tutaj znajdował. Jednakże gdy przechodziliśmy obok tego miejsca, ale od strony ulicy, to zobaczyliśmy otoczone ogrodzeniem zabudowania oraz stojących przy bramie na straży żołnierzy. Widzieliśmy tam również informacje o zakazie fotografowania, więc nawet nie próbowaliśmy robić tam zdjęć. Możliwe, że w dalszym ciągu jest tam jakaś wojskowa placówka.
Waldek pozaglądał trochę do wnętrza bunkra, porobiliśmy zdjęcia i dalej szliśmy już w stronę słońca, które pięknie oświetlało plażę.
DSC_8894.jpg

A ta plaża okazała się zupełnie inna od tej, którą przed chwilą opuściliśmy.
DSC_8889.jpg

DSC_8892.jpg

DSC_8895.jpg

DSC_8898.jpg

DSC_8899.jpg

Po tym piaseczku szło się już idealnie, gdyż stopy sie nie zapadały.
DSC_8901.jpg

Woda była cieplutka i zachęcała do kąpieli.
DSC_8902.jpg

DSC_8906.jpg

Dlatego tutaj zdecydowaliśmy się na odpoczynek i kąpiel.
IMG_4190.jpg

IMG_4176.jpg

IMG_4179.jpg

IMG_4218.jpg

Fale muszą mieć sporą siłę, skoro tak podmyły chodnik.
DSC_8903.jpg

W tym miejscu wyszliśmy z plaży i rozpoczęliśmy drogę powrotną.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1307
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.07.2019 21:27

A dało się pływać, czy tylko poskakałaś w morzu?
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.07.2019 21:50

aga_stella napisał(a):A dało się pływać, czy tylko poskakałaś w morzu?

Z pływaniem mi nie za bardzo szło, bo jednak fale były, a ja nie lubię, jak mnie woda zalewa.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1307
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 03.07.2019 21:52

megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):A dało się pływać, czy tylko poskakałaś w morzu?

Z pływaniem mi nie za bardzo szło, bo jednak fale były, a ja nie lubię, jak mnie woda zalewa.


To znowu masz tak samo jak ja :smo:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.07.2019 21:59

aga_stella napisał(a):
megidh napisał(a):
aga_stella napisał(a):A dało się pływać, czy tylko poskakałaś w morzu?

Z pływaniem mi nie za bardzo szło, bo jednak fale były, a ja nie lubię, jak mnie woda zalewa.


To znowu masz tak samo jak ja :smo:

Wychodzi na to, że mamy sporo podobnych upodobań.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.07.2019 12:12

megidh napisał(a): Czy to znaczy, że są w Grecji miejsca, gdzie pobierają coperto :?:

Na Krecie się z tym nie spotkałem, a codziennie jadłem w jakieś knajpce, w tym 3 x to były takie bardzo porządne miejsca, gdzie nie zdziwiłoby mnie to.
W Atenach w centrum 2 kolacje, 2 obiady w różnych miejscach - też, tak jak w Polsce.
Natomiast na Lefkadzie (choć to też nie reguła - jest tak fifty / fifty) zdarzyło mi się to nawet w pizzerii.
W greckim wydaniu wygląda to tak - bez zamówienia, trochę nieśmiało jest wnoszony chleb , masełko, oliwa - jak nie mamy ochoty - to trzeba odmówić od razu, a nie będzie to policzone (ale rachunek koniecznie sprawdzić pod tym kątem, bo czasem przez "pomyłkę" doliczą) ...
Jak widać nie jest to prawdziwe coperto i opłata za całość wynosi 2 do max. 3,5E (a nie od osoby), czasem nawet warto skorzystać, żeby się "zawróżyć" :wink:.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.07.2019 20:31

Buber napisał(a):Jak widać nie jest to prawdziwe coperto i opłata za całość wynosi 2 do max. 3,5E (a nie od osoby), czasem nawet warto skorzystać, żeby się "zawróżyć" :wink:.

"Zawróżyć" :?:
Wytłumacz o co chodzi, bo nie rozumiem tego określenia.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.07.2019 10:37

:hut:

Stojąc tyłem do plaży zobaczyliśmy taki hotel widmo. Szkoda, że tak tutaj straszy, bo miejsce jest piękne.
Tutaj też zobaczyliśmy (chyba jedyny na wyspie) pojemnik do segregacji odpadów.
IMG_4337.jpg

Na słupie obok pojemnika na segregację wisiała reklama pobliskiego klubu dla mężczyzn.
IMG_4340.jpg


Stojący obok hotel bardzo mi przypadł do gustu. Nie dość, że stoi w bardzo fajnej lokalizacji (na plażę jest bardzo blisko, codziennie można stąd podziwiać zachody słońca, nawet do miasta Kos można dojść na piechotę) to jeszcze ma "klasę".
Ma tylko jedną wadę - jest niestety drogi.
DSC_8907.jpg

IMG_4346.jpg

Widać spory kontrast.
IMG_4358.jpg

Kawałek dalej na zakręcie drogi jest drugi hotel, z takim samym klimatem, jak ten poprzedni.
IMG_4364.jpg

Tak wyglądają plaże przy tych hotelach.
IMG_4349.jpg

IMG_4354.jpg

DSC_8910.jpg

IMG_4356.jpg

DSC_8908.jpg


Droga zakręca pod kątem prostym, tak jak plaża, znajdująca się tuż za tym zamazanym wojskowym terenem).
Tą drogą dojdziemy do centrum miasta Kos.
Ci co mają do dyspozycji rowery dojadą tam o wiele szybciej, niż my dojdziemy.
IMG_4365.jpg

Takimi ścieżkami rowerowi opasadne jest całe miasto Kos z przyległościami.
IMG_4366.jpg

IMG_4368.jpg


Kapliczki w Grecji można zobaczyć w przeróżnych miejscach, ale tak usytuowaną zobaczyłam pierwszy raz. Czyżby ktoś spadł z tego tarasu i zginał w tym miejscu?). Kapliczka ma doborowe towarzystwo grilla :oczko_usmiech:
IMG_4375.jpg


Przy tej drodze znajdują się miejscowe biura podróży, oferujące różne wycieczki. Zainteresowalismy się biurem Tigaki Tours, oferującym między innymi wycieczki z polskim pilotem. Nas interesowała wycieczka na wyspę Nisyros, ale taka, gdzie będziemy mogli obejrzeć oprócz wulkanu także wioskę Nikia. Na taką wycieczkę mogliśmy pojechać w piątek za 30 euro od osoby. Wcześniej szukaliśmy takiej wycieczki wśród ofert w porcie, ale takiej łączonej z wioską Nikia nie znaleźliśmy. Tak więc zdecydowaliśmy się ją wykupić w tym biurze.
DSC_8916.jpg

DSC_8914.jpg

Zadowoleni poszliśmy dalej, gdzie trafiliśmy na kolejne biuro podróży oferujące wycieczki z polskim przewodnikiem. To biuro nazywa się "Theokritos Travel". Przystanęliśmy czytając informacje o ofertach i wtedy podeszła do nas pani z zapytaniem, czym jesteśmy zainteresowani. Okazało się, że pani jest Polką, od wielu lat mieszkającą na wyspie Kos. Pani Emilia (bo tak ma na imię) bardzo sympatycznie z nami porozmawiała i byliśmy bardzo zasmuceni, że nie możemy u niej wykupić wycieczki, bo zrobiliśmy to kilka minut wcześniej w innym biurze. Ale ona nie miała z tym żadnego problemu, co więcej, dała nam numer swojego polskiego telefonu, mówiąc, że gdybyśmy mieli jakiekolwiek problemy, to możemy się do niej zwrócić.
Podczas pobytu na wyspie Kos odwiedziliśmy Panią Emilię jeszcze raz.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.07.2019 10:39

:hut:
Mapka z oznaczeniem trasy opisanego spaceru.
Spacer 09-06-2019.png
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 07.07.2019 19:03

Widzę jakieś militarne pozostałości ..czyżby brak zaufania do NATOwskiego sojusznika zza wody ...
"Zawróżyć" to taki trochę zabawny synonim zaspokojenia pierwszego głodu ... czasem tak mówią (ale niestety coraz rzadziej) w Małopolsce, a dokładniej w Beskidzie Makowskim i Wyspowym.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.07.2019 21:09

Buber napisał(a):Widzę jakieś militarne pozostałości ..czyżby brak zaufania do NATOwskiego sojusznika zza wody ...

Coś musi być na rzeczy.

Buber napisał(a):"Zawróżyć" to taki trochę zabawny synonim zaspokojenia pierwszego głodu ... czasem tak mówią (ale niestety coraz rzadziej) w Małopolsce, a dokładniej w Beskidzie Makowskim i Wyspowym.

Dzięki za wyjaśnienie.
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.07.2019 22:19

:hut:
Po odpoczynku nad basenem wieczorem poszliśmy na spacer do miasta Kos.
Aby tam dotrzeć obowiązkowo musieliśmy iść wzdłuż portu.
DSC_8920.jpg

DSC_8921.jpg

DSC_8922.jpg

Przy tej fontannie znajdują się schody prowadzące na Plac Platanaou.
DSC_8923.jpg

DSC_8924.jpg

Na środku Placu rośnie Platan Hipokratesa, mający ponad pół tysiąca lat.
Niestety nie da sie podejść do niego na bliską odległosć, bowiem jest ogrodzony murkiem dodatkowo podwyższonym przez balustradę.
Obwód pnia ma 14 metrów długości, ale pozostały po nim jedynie zewnętrzne fragmenty. Konary wyrastające z tego pnia są podtrzymywane przez metalowe rusztowania.
DSC_8925.jpg

Legenda głosi, że platan ten został zasadzony przez Hipokratesa - najsłynniejszego lekarza starożytności, który pod tym drzewem przyjmował swoich pacjentów.
Ponoć pod tym drzewem nauczał apostoł Paweł.
Za czasów panowania tureckiego pod platanem umieszczono zbiornik na wodę, którą wykorzystywano na potrzeby stojącego obok meczetu Gazi Hassana Paszy.
Meczet ten został wybudowany w roku 1876 prawdopodobnie na miejscu bizantyjskiego kościoła. Z powodu bocznego portyku nazywany jest Meczetem z Loggią. Sama budowla mało przypomina meczet i gdyby nie stojacy obok minaret, byłby problem z rozpoznaniem w niej muzułmańskiej świątyni.
IMG_4397.jpg

DSC_8948.jpg

DSC_8949.jpg

DSC_8927.jpg

IMG_4382.jpg

Fontanna służąca do rytualnych ablucji, której kopuła wpisnała się na siedmiu filarach, zawaliła się wyniku trzęsienia ziemi w lipcu 2017 roku.
I jak legła, tak leży do dziś. I nic nie wskazuje na to, aby została podniesiona.
DSC_8929.jpg

Z tego tarasu, stojąc przy balustradzie po lewej stronie można podziwiać fragment ruin starożytnej agory.
DSC_8953.jpg

IMG_4403.jpg

Przy platanie znajdują się knajpki, w których wieczorem można posłuchać muzyki na żywo.
DSC_8950.jpg
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4923
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 08.07.2019 05:50

Klimatycznie :D
Bardzo mi sie podoba przedostatnie zdjęcie 8)
Wakacyjny czas wykorzystujesz do granic możliwości... :)
Fajnie się to wszystko ogląda.
:papa:
megidh
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5001
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.07.2019 19:46

CROberto napisał(a):Klimatycznie :D
Bardzo mi sie podoba przedostatnie zdjęcie 8)
Ostatnie promienie zachodzącego słońca oświetliło to miejsce, dlatego jest taki fajny efekt.

CROberto napisał(a):Wakacyjny czas wykorzystujesz do granic możliwości... :)
Szkoda czasu na leżenie :oczko_usmiech:

CROberto napisał(a):Fajnie się to wszystko ogląda.
:papa:
Dzięki :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Potter, czyli wyspa KOS 2019 + Bodrum +wyspa Nisyros - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone