napisał(a) marekkowalak » 23.03.2024 15:56
Po śmierci Sulejmana Wspaniałego w 1566 r. tron objął jego jedyny pozostały przy życiu syn, Selim. Nie miał on jednak wymaganych do rządzenia cech, a dodatkowo był nałogowym alkoholikiem, stąd zyskał sobie przydomek Selim II Opój (albo Pijak). Selim zatem oddawał się głównie haremowym uciechom, a faktyczne rządy sprawował Wielki Wezyr Sokollu Mehmed Pasha (pochodzący z Sokolaca na północ od Sarajeva, zasłynął m.in. ufundowaniem sławnego mostu w Višegradzie), wspomagany przez przebiegłą żonę Selima, Nurbanu. Armia turecka zdobyła co prawda Cypr, ale osłabienie władzy wykorzystała Wenecja, tworząc koalicję chrześcijańską i wysyłając na Morze Śródziemne dużą flotę, która pokonała Turków w Bitwie po Lepanto w 1571 r., odzyskując panowanie nad morzem.
Selim zmarł w 1574 r. Władzę przejął wówczas najstarszy syn Sułtana, Murad III. Pomimo, iż rządził ponad 20 lat, był jeszcze bardziej nieudolny, co doprowadziło do poważnych społecznych niepokojów, w tym pierwszego w historii buntu janczarów (które w późniejszych latach stały się powszechne). Murad kontynuował wojny z Habsburgami (bez większych sukcesów) oraz z Persją (zdobył Azerbejdżan i Gruzję). Podobnie jak jego ojciec, ulegał dużym wpływom haremu, a przede wszystkim swojej żony Safiye.
Po śmierci Murada w 1595 r. tron objął jego najstarszy syn o imieniu (jakże by inaczej) Mehmed. W odróżnieniu od 2 poprzednich władców, Mehmed był wszechstronnie wykształcony, błyskotliwy i znakomicie przygotowany do roli Sułtana. Przede wszystkim znacznie ograniczył wpływy haremu - obie jego konkubiny - Handan i Halime - zostały prawie całkowicie odsunięte od polityki, jedynie Valide Sultana Safiye nadal miała szerokie wpływy, co doprowadziło do licznych powstań, z którymi musiał zmagać się Sułtan (nawet jego syn Mahmud zbuntował się przeciw ojcu, jednak przegrał i został zabity w 1603 r.). Murad był również uważany za okrutnika - w momencie wstąpienia na tron nakazał zgładzenie wszystkich swoich 19 braci, a swoim synom nakazał oglądanie konduktu pogrzebowego z 19 trumnami, co silnie odbiło się na psychice młodych Ahmeda i Mustafy.
Mehmed III zmarł nagle w 1603 r. (okoliczności jego śmierci pozostają niejasne, jednak wiele tropów prowadzi do Safiye). W takiej sytuacji na tron wstąpił zaledwie 13-letni Ahmed. Był pierwszym w historii, który został Sułtanem przez obrzezaniem. Dlatego też obawiano się rządów tak młodego chłopca - jednak historia pokazał, że Ahmed I stał się jednym z najsłynniejszych sułtanów w historii Imperium Osmańskiego.
Piękne i okazałe grobowce - jeden Mehmeda III, a drugi Selima II i Nurbanu - wybudowano na dziedzińcu Hagia Sophia, od strony głównego placu. Normalnie są otwarte dla zwiedzających, ale obecnie trwa ich remont.
Ostatnio edytowano 23.03.2024 16:24 przez
marekkowalak, łącznie edytowano 2 razy