napisał(a) marekkowalak » 03.03.2024 22:33
Harem
Harem jest zdecydowanie najciekawszym miejscem Pałacu Topkapi, owianym zresztą wieloma tajemnicami. Było to tak naprawdę miejsce zamieszkania sułtana i całego jego najbliższego otoczenia, które śmiało można nazwać rodziną. Na czele tego miejsca stała matka urzędującego sułtana - Valide Sultan. Zdarzało się, że matka już nie żyła - wtedy sułtan wyznaczał inną osobę (najczęściej Haseki, czyli ulubioną nałożnicę), a zdarzyło się też, że haremem zarządzała córka sułtana (Mihrimah, jedyna córka Sulejmana Wspaniałego). Dalej w hierarchii stały żony i nałożnice sułtana. Prawo stanowiło, że monarcha może mieć maksymalnie 4 żony i tyle konkubin, ile zdoła utrzymać (czyli dużo). Urzędujący sułtan niezwykle rzadko poślubiał jakąś konkubinę (chyba, że zdążył to zrobić przed wstąpieniem na tron). Tę tradycję złamał dopiero Sulejman. Konkubiny do sułtańskiego łoża były wybierane przez matkę. Te, które urodziły potomka płci męskiej, awansowały, otrzymywały własne pokoje i były tytułowane "Sultana". Pozostałe nałożnice pozostawały w haremie mniej więcej do 30 roku życia, potem były najczęściej wydawane za mąż i otrzymywały dostatnią dożywotnią emeryturę. Nic więc dziwnego, że wiele młodych dziewcząt (i ich matek) marzyło o takiej "karierze". Konkubinami mogły zostać tylko nie-muzułmanki i wszystkie miały status niewolnic (chyba, że sułtan uczynił je wolnymi, co się zdarzało).
Całego tego towarzystwa pilnowała potężna, doskonale wyszkolona armia tzw. czarnych eunuchów. Na jej czele stał tzw. Kızlar Ağası, który de facto był trzecią osobą w Imperium (po sułtanie i Wielkim Wezyrze). Do tego dochodziła spora liczba służby kobiecej, na czele których stała tzw. Kalfa. Nikt więcej nie miał wstępu do haremu. Pilnowała tego elitarna gwardia sułtańska, zajmująca się ochroną wszystkich wejść i wyjść. Z tego powodu miejsce to było praktycznie niedostępne dla zwykłych ludzi, tak więc wszystkie informacje, jakie mamy dzisiaj na ten temat, są obdarzone różnym stopniem prawdopodobieństwa. Pochodzą bowiem najczęściej z pałacowych plotek przenoszonych przez służbę haremową, a ci, jak dobrze wiadomo, mieli wybujałą fantazję i uwielbiali ubarwiać swoje opowieści. Są również zapiski ambasadorów zagranicznych, ale ci dostawali na temat haremu wyłącznie takie informacje, jakie chciał sułtan.
Stąd też na temat haremu narosło mnóstwo plotek, podsyconych jeszcze bardziej serialem. Co wiadomo na pewno?
Na pewno błędem jest umieszczenie akcji serialu od początku w Topkapi. Aż do 1540 roku harem znajdował się w Eski Saray (Starym Pałacu) i cała rodzina żyła oddzielnie. Dopiero po pożarze, który strawił cały harem Starego Pałacu, Sulejman zdecydował sięna przeniesienie całego towarzystwa do Topkapi i tam pozostało już do końca. A stało się to na prośbę jego żony, która jest w Turcji legendą na równi z Sulejmanem, Mehmedem czy Ataturkiem.
Hürrem
- to imię w XVI wieku znała cała Europa. Pochodziła z terenów Rusi Kijowskiej (w tamtych czasach w granicach Polski) i nazywała się Aleksandra Lisowska. Turcy początkowo nazywali ją Aleksandra La Rosa (czyli "z Rusi"). Trafiła na dwór Sulejmana ok 1520 r., po porwaniu jej przez Pargali Ibrahima kilak lat wcześniej. Tam szybko wpadła w oko Sulejmanowi, przeszła na Islam i otrzymała imię Hürrem (czyli "radosna, wesoła), ze względu na swoje pogodne usposobienie. Według wszelkich źródeł nie była taką pięknością, jak w serialu, ale miała niepowtarzalny styl bycia, którym zjednywała sobie ludzi. Urodziła Sulejmanowi 5 (lub 6 dzieci): Mehmeda, córkę Mihrimah, Selima, Bajezyda i Cihangira (niektóre źródła dodają jeszcze wcześnie zmarłego Abdullaha). Pomimo, że Sulejman miał już wcześniej syna Mustafę (jego matką byłą Mahidevran Gulbahar), to właśnie Hürrem szybko została ulubioną nałożnicą sułtana, dostając tytuł Haseki. To oczywiście nie było w smak Mahidevran i doprowadzało do wielu konfliktów między nimi (łącznie z bójkami), które starała się łagodzić Valide Sultan, Ayse Hafsa (inaczej niż w filmie).
Z czasem Sulejman był pod coraz większym wpływem Hürrem, co najczęściej wychodziło mu na dobre, bowiem dziewczyna miała zmysł do rządzenia i zjednywania sobie ludzi, m.in. Wielkiego Wezyra Rustema Paszy, który został jej zięciem. Z czasem postanowił ją poślubić, jednak nie zgadzał się na to Ayse Hafsa i ślub odbył się dopiero po jej śmierci (dokładna data nie jest znana). Dla Hürrem Sulejman zmieniał obyczaje i zasady (m.in. nie wyjechała z najstarszym synem do prowincji, tak jak poprzednie matki książąt), dla niej pisał wiersze, to on podarował jej słynny pierścień i zezwolił na budowę kompleksu, mającego nieść pomoc charytatywną (jako pierwsza sułtanka w Imperium na wielką skalę) na miejscu dawnego targu niewolników. Jej wstawiennictwu zawdzięczamy też powołanie na namiestnika Bośni Gazi Husrev-Bega (wuja Sulejmana), który rozbudował Sarajevo. To ona przyczyniła się też do przyjaźni Sułtana z Królem Polskim Zygmuntem Augustem (zachowały się nawet jej 2 listy do króla). Byłą znana i ceniona w całej Europie, która nadała jej dziwaczny przydomek "Roksolana" (czyli pochodząca z Rusi).
W Imperium miała tylu zwolenników, co wrogów. Dla ochrony siebie i swoich synów zmuszona była do ciągłych intryg i jest wskazywana jako przyczyna śmierci bardzo popularnych w Stambule Księcia Mustafy i Ibrahima Paszy. Jednak zdecydowanie bardziej pamiętana jest z tej dobrej strony. Jej portrety znaleźć można w wielu miejscach Stambułu, jej imieniem nazwane są hotele, restauracje, teatry, wielka łaźnia przy Hagia Sophia. Cała dzielnica, w której znajduje się założone przez nią centrum charytatywne, nazwano "Haseki" - i chociaż Haseki było w historii wiele, wszyscy wiedzą, o kogo chodzi.
Nigdy nie została Valide. Zmarła 8 lat przed Sulejmanem, w 1558 roku, na raka skóry. Przed śmiercią w Topkapi odwiedził ją tłum mieszkańców Stambułu (głównie kobiet), w podzięce za wszystko, co zrobiła (ta scena w filmie jest ponoć autentyczna). Była pierwszą w historii kobietą, która wywarła tak duży wpływ na Sułtana - i okres od połowy XVI do końca XVII wieku nazywany jest "Sułtanatem kobiet".