napisał(a) marekkowalak » 17.02.2024 18:40
Upadek Bizancjum - odrobina historii
IV krucjata, a następnie upadek Cesarstwa Łacińskiego, były początkiem końca Bizancjum. Cesarstwo, nieustannie targane konfliktami wewnętrznymi, dodatkowo stale było atakowane z zewnątrz przez rozmaite najazdy, podobnie jak kilkaset lat wcześniej Rzym. Trwał konflikt z papiestwem w sprawie unii kościelnej, skarbiec zaczynał świecić pustkami, a ludność Konstantynopola skurczyła się w ciągu 300 lat z prawie miliona do 100 tys. Dodatkowo w XIII w. wielkie obszary ziem Cesarstwa zostały splądrowane przez najazdy Mongołów. Jednak pod koniec wieku Mongołowie wycofali się z większości zdobytych terenów w Europie i Azji Mniejszej. Wtedy to w Anatolii powstało nowe państwo, które miało naznaczyć historię świata, a szczególnie Konstantynopola przez kolejne wieki...
Pod koniec XVI wieku na te tereny z Azji środkowej przybył szczep Turków. Kilka plemion zostało w 1299 r. zjednoczonych pod przewodnictwem 31-letniego Osmana. Szybko zaczął on podbijać nowe tereny, ustanawiając swoją władzę na dużych terenach Anatolii.
Jego syn, Orchan (1324 - 1362) kontynuował podboje w kierunku zachodnim i ustanowił stolicę nowego państwa w Bursie, skąd już było blisko do Konstantynopola. Orchan zreformował wojsko, ustanawiając oddziały ciężkiej jazdy konnej - spahisów, które przez lata były później trzonem armii tureckiej.
Po śmierci Orchana tron objął jego syn Murad I (1362 - 1389). Dokonał kolejnej reformy wojska, powołując elitarne oddziały piechoty - janczarów, które stały się prawdziwą legendą i określane były jako najlepsza piechota średniowiecza. W tym celu ogłosił obowiązkową brankę z podbitych terenów - dewszirme oraz żołd dla żołnierzy - timar. Za jego czasów powstał również Divan - czyli odpowiednik rządu. Murad rozpoczął ekspansję Turków na Europę - podbił m.in. Trację i Serbię, przenosząc stolicę do Edirne w części europejskiej. 15 czerwca 1389 r. jego armia stoczyła Bitwę na Kosowym Polu przeciwko Serbom, w której Murad poległ (według serbskiej legendy zasztyletowany we własnym namiocie przez Miloša Obilicia. Murad I był pierwszym władcą tureckim, który przy swoim imieniu używał przydomka "Sultan". W późniejszych latach słowo to jednak nie było tytułem władcy, a mniej więcej odpowiednikiem słowa "Pan". Oficjalnym tytułem władcy osmańskiego był "Padyszach", a poddani zwracali się do niego tytułem "Hünkar". Tytuł "Sultan" został zarezerwowany dla kobiet (oficjalnych żon sułtana, nałożnic, które urodziły mu synów, a także dla matki urzędującego władcy jako Valide Sultan).
Następcą Murada na tronie został jego syn Bajazyd (1389 - 1402), nazywany Błyskawicą. Pomścił śmierć ojca na Kosowym Polu, a następnie w serii kampanii podbił całe Bałkany, z częścią Albanii i Grecji oraz cała Serbią (oprócz twierdzy Belgrad). Zajął też całą Anatolię. Tym samym Konstantynopol został praktycznie okrążony przez Turków, a Bajazyd zamarzył o jego zdobyciu. 3-krotne próby oblężenia nie przyniosły jednak powodzenia, więc sułtan zbudował nad Bosforem potężną twierdzę Anadolou Hisari. Nie zdążył jednak podjąć kolejnej próby ataku na miasto, ponieważ zmarł w 1402 r., a po jego śmierci państwo pogrążyło się w wojnie domowej pomiędzy jego synami i nastąpiło 11-letnie rozbicie dzielnicowe z wakatem na tronie.
Z bratobójczych walk zwycięsko wyszedł Mehmed, który w 1413 r. ponownie zjednoczył ludy tureckie i został sułtanem Mehmedem I (1413 - 1421). Przez cały okres panowania toczył walki wewnętrzne, ale udało mu się zreorganizować administrację.
Jego syn, Murad II, był jednym z 3 sułtanów w historii, którzy sprawowali władzę dwukrotnie (1421-1444 i 1446-1451). W 1444 r. prowadził wielką kampanię przeciwko koalicji polsko-węgierskiej w Europie (w trakcie której wygrał Bitwę pod Warną, w której zginął polski król Władysław), kiedy w Anatolii wybuchło powstanie. Murad postanowił je stłumić, dlatego też dla umocnienia władzy centralnej dobrowolnie abdykował, zostawiając tron w Edirne swojemu 12-letniemu synowi Mehmedowi. Jednak już 2 lata później został zmuszony do ponownego objęcia władzy po buncie janczarów. Następnie zdobył Peloponez, ale pod koniec życia zmuszony był toczyć ciężkie walki z jednym ze swoich najzdolniejszych generałów - Skanderbegiem - który wzniecił powstanie w Albanii.
W 1451 r. nowym sułtanem został Mehmed II , tym razem już na stałe - i odtąd los Konstantynopola miał zostać odmieniony już na zawsze...