Opactwo pocysterskie w Krzeszowie Na wstępie historia opactwa w duuuuuużym skrócie.
Pierwszym zakonem, który osiadł w Krzeszowie nie byli wcale cystersi. W 1242 roku Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku II Pobożnym, na pamiątkę tragicznie zmarłego męża sprowadziła tu benedyktynów z czeskich Opatowic. Czterdzieści lat później opat Tschasca odsprzedał dobra klasztorne księciu świdnicko – jaworskiemu Bolkowi I Surowemu i to Bolko I w 1292 roku sprowadził do Krzeszowa 12 zakonników cysterskich z Henrykowa.
Dokładnie sto lat po tej fundacji Krzeszów przeszedł spod władzy Piastów śląskich w ręce władców Czech.
Największy rozwój opactwa miał miejsce na przełomie XVII i XVIII w., a kres tej świetności nadszedł w 1742 roku wraz z przejściem Śląska pod władanie Królestwa Prus. Ostatecznie 30 października 1810 r. król Fryderyk Wilhelm III wydał edykt o sekularyzacji klasztorów na Śląsku w wyniku którego dobra klasztorne cystersów przeszły na własność państwa.
Zakonnicy wrócili do Krzeszowa dopiero po przeszło 100 latach. W 1919 roku pustostany zajęli benedyktyni z praskiego opactwa Emaus, którzy przez cały okres międzywojenny prowadzili na terenie opactwa liczne prace restauracyjne. Po II wojnie światowej przyjechały tu Benedyktynki ze Lwowa, a Cystersi objęli klasztor ponownie dopiero w 1970 roku.
Tyle historii, udajemy się do kasy, bo tej perły europejskiego baroku nie zwiedza się za darmo.
Normalnie dla turystów dostępne są dwie trasy zwiedzania - podstawowa (18 i 12 zł/os) i rozszerzona (25 i 20 zł/os).
W wersji rozszerzonej ogląda się dodatkowo podziemia oraz strych i wieżę kościoła klasztornego.
Niestety musimy obejść się smakiem - ze względu na obowiązujący reżim sanitarny i konieczność trzymania dystansu możemy skorzystać tylko z wariantu podstawowego
.
Zwiedzanie zaczniemy od bazyliki Wniebowzięcia NMP.
Kościół wzniesiony został w latach 1728 – 1735. Zastąpił wcześniejszy gotycki kościół klasztorny, którego rozbiórkę rozpoczęto w 1727 r. wykorzystując odzyskiwany materiał i umieszczając go w fundamentach i podziemiach nowego kościoła.
Bez opłaty podejść można mniej więcej do połowy nawy. Żeby bez przeszkód podziwiać całe rokokowe wnętrze trzeba już pokazać bilet.
Organy wykonane w latach 1732-1739 przez wrocławskiego mistrza Michaela Englera posiadają 2690 grających piszczałek i w 95% składają się z oryginalnych części.
Freski w kolebkowym sklepieniu nawy głównej przedstawiają sceny z życia Chrystusa i epizody z życia zakonu cystersów.
W ołtarzu głównym znajduje się otoczony kultem obraz "Madonna z Dzieciątkiem" z I połowy XIII wieku - najstarszy obraz maryjny w Polsce, ufundowany prawdopodobnie przez Bolka I.
(...)