napisał(a) marze_na » 20.11.2021 20:32
Kowary - 03.2021Zamek BolkówMarzec 2021, covid nie odpuszcza, ale z zimowego wypoczynku rezygnować nie chcemy. Tygodniowy reset pilnie potrzebny
.
Wybieramy mało turystyczne Kowary. Położone w cieniu Karkonoszy i krok od Rudaw Janowickich dają spore możliwości łazikowania.
Zanim dojedziemy na miejsce, tradycyjnie typujemy coś do zobaczenia "po drodze". Tym razem wybór pada na dawno nieodwiedzany przez nas Zamek Bolków.
Pod samym zamkiem, przy ul. Bolka jest spory parking. W sezonie pewnie płatny, ale teraz nikomu nie chce się kasować pojedynczych turystów.
Ruszamy na zwiedzanie.
Budowę gotyckiego zamku na wzgórzu nad Nysą Szaloną rozpoczął pod koniec XIII wieku książe Bolko I Surowy.
Z tego okresu pochodzi licząca 25 metrów wysokości charakterystyczna wieża dziobowa. To pierwszy przykład takiego założenia na ziemiach polskich. "Dziób" wieży skierowany był w stronę najłatwiej dostępną, a więc miejsca spodziewanego ataku i miał powodować ześlizgiwanie się kul armatnich po płaszczyznach wieży.
W XIV w. zamek rozbudowano i połączono z systemem obronnym miasta. Ostateczny kształt zyskał w XVI wieku, kiedy to twierdzę poszerzono i przebudowano w stylu renesansowym. Powstał wówczas trójkondygnacyjny budynek zwany Domem Niewiast (obecnie zaadaptowany na muzeum), mury zwieńczono attyką, a ściany zyskały dekorację sgraffitową. Nie zapomniano też o funkcji obronnej - wzniesiono drugi, zewnętrzny pierścień murów obronnych z nowymi dziedzińcami i bastejami przystosowanymi już do broni palnej.
W swojej historii Zamek Bolków był wielokrotnie oblegany. Najbardziej ucierpiał w 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy po intensywnym ostrzale artyleryjskiem został zdobyty przez Szwedów
W 1703 roku został zakupiony przez Cystersów z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przeszedł na własność skarbu państwa pruskiego. Opuszczony powoli popadał w ruinę, a jakby tego było mało w 1885 roku rada miasta zezwoliła na częściową rozbiórkę murów.
Prace zabezpieczające na zamku rozpoczęto w I polowie XX w. Wznowione po przerwie spowodowanej II wojną światową trwają do dnia dzisiejszego.
(...)