Lwówek Śląski, część IMiasto otacza prawie pełny pierścień murów obronnych z zachowanymi dwiema basztami bram Lubańskiej i Bolesławieckiej, które pochodzą z XIV wieku.
Lwówek jest jednym z najstarszych miast Polski, prawa miejskie uzyskał już w 1217 roku.
Do czasu wojny trzydziestoletniej był jednym z najbogatszych i zarazem jednym z największych miast na Śląsku. Rozwojowi sprzyjało posiadanie m.in. prawa do organizacji targów, handlu solą czy bicia własnej monety, a także dogodne położenie przy szlaku handlowym Via Regia. W mieście działały liczne cechy rzemieślnicze, z których najbardziej znaczącym był cech skupiający sukienników.
Lwówek znany jest też ze swoich tradycji browarniczych, które sięgają co najmniej roku 1209, kiedy to Henryk Brodaty nadał miastu przywilej mili piwnej co oznaczało wyłączność na warzenie i sprzedaż piwa w odległości jednej mili od murów miejskich.
Miasta nie oszczędziły ani wojna trzydziestoletnia, ani wojny napoleońskie, ani II wojna światowa. W 1945 roku Lwówek zniszczony został w 40%.
Zaglądamy na lwówecki Rynek.
Szkoda, że po 1945 roku nie zdecydowano się na odbudowę Rynku w jego historycznej formie
.
Mimo, iż wiele kamienic przetrwało wojnę w niezłym stanie, wszystkie ostatecznie zrównano z ziemią. Zamiast odbudowy zrealizowano jakąś koszmarną wizję miasta
nowoczesnego i wokół ratusza stanęły bloki
.
Powyższe zdjęcia pochodzą z artykułu onetu
Lwówek Śląski - perła Dolnego Śląska.
A mogło być tak pięknie jak na przedwojennych fotografiach.
Jeśli ktoś ma ochotę na więcej odsyłam na facebookowy profil
Lwówek Śląski - zabytki i turystyka, skąd pochodzą powyższe zdjęcia.
Pierwszy ratusz w Lwówku wzniesiono w połowie XIII w. Najstarsze partie obecnej budowli pochodzą z ok. 1480 r. , a wieżę dostawiono do nich w latach 1500–1504. Obecną formę ratusz otrzymał po przebudowie w pierwszej połowie XVI w.
Bez wątpienia stanowi dziś piękną wizytówkę miasta
.
W bezpośrednim sąsiedztwie ratusza jedyne ocalałe kamienice.
CDN