Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Serbia, Macedonia i Albania - tropem tureckich toalet

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 15.09.2012 13:58

Niedaleko od Niszu docieramy do Jelasnickiej Klisury. Jest to dwukilometrowy wąwóz za wsią Jelasnica. Przez wąwóz idzie asfaltowa droga, ale lepiej zostawić auto przed wąwozem i zrobić sobie godzinny spacer. Trochę mam skojarzenia z podkrakowskimi dolinkami, ale tylko trochę. Po drodze praktycznie nic nie jeździ, a jest bardzo przyjemnie. Wrażenie psują jedynie rozrzucone gdzieniegdzie śmieci.

Na końcu wąwozu spotykamy grupę żołnierzy, którzy ćwiczą wspinanie na skałkach. Bedąc w Serbii, czasami z Moją Lepszą zastanawiamy się humorystycznie czy akurat ten konkretny Serb brał udział w ostatnim konflikcie bałkańskim i ile osób ma na sumieniu. :)

Obrazek
źródło: http://sharingiseverything.blogspot.com ... erbia.html


Obrazek
źródło: http://serbia.superodmor.rs/sightsofnat ... ka-klisura

Obrazek
źródło: http://www.rad2014.elfak.rs/Sights_of_Nis.php

Obrazek
źródło: http://www.smedia.rs/srbijajenajlepsa/d ... 7/Nis.html

Obrazek
źródło: http://www.panoramio.com/photo/48580456

Obrazek
źródło: http://www.panoramio.com/photo/63074884

Obrazek
źródło: http://www.geolocation.ws/v/P/57200004/ ... klisura/en

Obrazek
źródło: http://www.geolocation.ws/v/P/35252101/ ... klisuru/en
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 15.09.2012 20:21

Tuż obok znajduje się Sicevacka Klisura, która ciągnie się wzdłuż ruchliwej szosy Nisz-Sofia. Idąc za sugestią przewodnika, wjeżdżamy do wsi Sicevo, skąd roztacza się imponujący widok na wąwóz. Trzeba dostać się tylko na skałki za boiskiem piłkarskim. Maaaaaan, to zapewne jedno z najpiękniej położonych boisk na świecie. Może tutaj nasze orły miałyby większej natchnienia do biegania za piłką? A jakby im nie szło, to zrzucanie ze skały 400 metrów w dół. (Niestety boiska nie udało mi się znaleźć na zdjęciach w googlach. Swoją drogą co się dzieje jak mocno kopnięta piłka spadnie im na drogę kilkaset metrów poniżej :?: :!: )

Obrazek
źródło: http://www.rad2012.elfak.rs/Sights_of_Nis.php

Obrazek
źródło: http://www.trekearth.com/gallery/Europe ... 225317.htm

Obrazek
źródło: http://www.mundo.cz/srbsko/hory


Przejdźmy do kwestii zdjęć… Po oglądnięciu kanionu siadamy sobie na placyku w Sicevie by coś przekąsić.

Obrazek

Nachodzi mnie wtedy pomysł, aby przerzucić zrobione dziś zdjęcia na komputer. Zwykle robię to wieczorem, ze zdjęciami z całego dnia, ale dziś boje się, że może mi nie starczyć miejsca na karcie. Niestety w wyniku jakiejś pomyłki, nie udaje mi się operacja kopiowania do komputera. Nie zauważam tego i kasuję zawartość karty w aparacie. :evil: :twisted: I jest po ptokach.
Jedyna dobra rzecz jaka z tego wynika: teraz mogę Mojej Pięknej powiedzieć: ciebie dotknęła tragedia tureckich toalet, a mnie tragedia straconych zdjęć… :cry:

Obrazek
źródło: http://www.travel.rs/sr/priroda/planine ... ka-klisura

Obrazek
źródło: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 417&page=5

Obrazek
źródło: http://www.mestokojevolim.rs/predlozi/mesto/821

Obrazek
źródło: http://picasaweb.google.com/lh/photo/tH ... 4nGoQUQpgw

Potem zjeżdżamy z Siceva i wjeżdżamy do środka kanionu, ale ruchliwa szosa :!: i mała ilość zjazdów na poboczu, utrudnia cykanie fotek. Kilka z nich, widocznych w tej relacji, zrobiliśmy z auta.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze uwaga o przewodnikach. Przewodnik Pascala wzmiankuje i Jelasnicką i Sicevacką Klisurę, doradza także, aby oglądnąć kanion z Siceva, oraz ostrzega, że droga tam jest niebezpieczna. Przewodnik Michalina udaje, że takie wąwozy nie istnieją.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To, że droga jest niebezpieczna, potwierdza też Google, bo po wrzuceniu „sicevacka klisura” wyskoczyły mi takie oto zdjęcia. "Dve osobe poginule kod Niša...":

Obrazek
źródło: http://www.rtv.rs/sr_lat/hronika/dve-os ... 09322.html

Ktoś potrafi zidentyfikować markę auta?: 8O

Obrazek
źródło: http://www.rtv.rs/sr_lat/hronika/dve-os ... 09322.html

Próbuję nie pędzić maksymalną prędkością jaka jest tu dozowolona, a w zamian dostaję bułgarskie TIRy, które wskakują mi na bagażnik z tyłu...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szosa prowadzi nas w kierunku trzeciego wąwozu, Rosomackiej Klisury(dzień wąwozów - jak się uda trzy w jeden dzień, to będzie hat-trick!). Aby się do niego dostać, trzeba najpierw zachaczyć o miasto Pirot.
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 16.09.2012 06:47

Probowałeś odzyskać te zdjęcia? Sam kiedyś korzystałem z Digital Image Recovery (czy jakoś tak?)
Jest tu na forum tylu foto speców napewno coś konkretniejszego doradzą. Ważne chyba żeby nic nowego ne tej karcie nie zapisywać.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.09.2012 09:03

Jak nie nagrywać?! A powyższe zdjecia z przejazdu drogą prze Sicevską Klisurę, oraz wszystkie późniejsze, to myślisz, że na magnetofonie nagrywałem?! :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 16.09.2012 10:15

Kurcze, ale fajna relacja !!!
Na razie dobrnęłam do zaciukania Zawiszy Czarnego vel Rutkowskiego :lol: i jak czas będzie pozwalał, będę brnęła dalej :D


pozdrawiam
:D
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 16.09.2012 14:43

DarCro napisał(a):Jak nie nagrywać?! A powyższe zdjecia z przejazdu drogą prze Sicevską Klisurę, oraz wszystkie późniejsze, to myślisz, że na magnetofonie nagrywałem?! :lol:


No fakt, drugiej karty nie miałeś więc pozostał tylko śmiech i zgrzytanie zębów.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.09.2012 20:34

Tymona napisał(a):Kurcze, ale fajna relacja !!!
Na razie dobrnęłam do zaciukania Zawiszy Czarnego vel Rutkowskiego :lol: i jak czas będzie pozwalał, będę brnęła dalej :D

pozdrawiam
:D


Zapraszam! Będzie mi raźniej, jak ktoś będzie brnął ze mną. :papa:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 16.09.2012 20:46

Jadąc sobie powoli (na ile bułgarskie TIRy pozwalają) do Pirot, wracam jeszcze myślą do serbskich powstańców, których czaszki kilka godzin temu oglądałem.

Pierwsze powstanie serbskie wybuchło w 1804 i miało szanse powodzenia tak długo, jak długo Rosjanie wspomagali Serbów bronią i pieniędzmi, gdyż sami toczyli wojnę przeciwko Imperium Otomańskim. Gdy jednak Rosjanie zostali zaatakowani przez Napoleona, powstanie szybko upadło w 1813. Niektórzy przyjmują, że przez ten okres, Serbia funkcjonowała po raz pierwszy od 1459, jako de facto niezależny kraj.

Już w 1814 wybuchło drugie serbskie powstanie. Ponieważ Imperium Otomańskie nie chciało przyciągać uwagi zachodniej Europy po wojnach napoleońskich, dość łatwo udało się wymóc na Turkach ustępstwa i w 1815 podpisano pokój, który dał Serbii dużą autonomię jako Księstwu Serbii.

Rok 1867 też można by przyjąć jako moment, w którym Serbia w pełni odzyskała niezależność, bo wtedy pod naciskiem Anglii i Francji wojska tureckie zostały zmuszone do opuszczenia kraju. Oficjalnie jednak na arenie międzynarodowej niepodległość Serbii zatwierdzono na kongresie berlińskim w 1878.

Obrazek

Usiłuję policzyć ile Serbowie byli uciskani i nie wiem, którą datę wybrać jako datę wyzwolenia: 1804, 1815, 1867, czy 1878?

W sumie podobny problem mam z Polską. 1918 na pewno był odzyskaniem niepodległości, ale już na pewno nie 1945, choć zapewne 50%-80%(?) Polaków zmanipulowanych indoktrynalnie sądzi, że wtedy kraj wyzwolono.

A potem także nie wiadomo co wybrać: 1989 – obrady „Okrągłego Stołu”, a może 1991 – pierwsze w pełni demokratyczne wybory do Sejmu RP? Ostatecznie skłaniałbym się za 17 września 1993, kiedy ostatnie oddziały radzieckiego okupanta opuściły Polskę. Gdyby ten dzień przyjąć jako Dzień Niepodległości mielibyśmy o wiele większe szanse świętować w cieple i bez deszczu… (Jest jedna partia w Polsce zajmująca sie sprawami nieistotnymi, ale medialnymi - jak sie do nich zwrócić z pomysłem, to może podchwycą.)

Obrazek

Ale wracając do naszych Serbów: pod sułtańskim butem od 1459 do 1867, co daje nam 408 lat niewoli.

No i jak się to ma do naszych rozbiorów: 1795-1918?! Marne 123 lata polskiej niewoli. Polacy, nie wstyd wam się tak użalać nad sobą? Biadolić jak stare baby i wymyślać jakieś androny o narodzie wybranym? Czytać historię, to potem nie będziecie bredzić o mesjanizmie. (Dla przypomnienia z wiki: mesjanizm – „powszechny pogląd, że Polacy jako naród posiadają wybitne cechy osobowości, które w sposób szczególny wyróżniają ich pośród narodów świata.”) Przegrywamy z Serbią w byciu ofiarą aż 408:123, w uproszczeniu 4:1. Zapewne odzwierciedla to też siłę serbskiego i polskiego futbolu na dzień dzisiejszy…

Obrazek

To może chociaż rola polskiego kościoła katolickiego była taka wyjątkowa w podtrzymywaniu zniewolonego narodu? Ale nie, pech… Serbska cerkiew prawosławna w monastyrach podtrzymywała ducha serbskiego nie gorzej niż nasz kościół.

No dobra, to może w takim razie Polska i Serbia są wyjątkowe, a potem długa, długa przerwa zanim jakiś następny
naród-ofiara nam podskoczy? No i znowu rozczarowanie… Zrobiłem małe zestawienie, kiedy dane kraje odzyskały niepodległość, które rzuca więcej światła na „straszne” losy Polski.

Obrazek


Grecja - uznana za niezależne państwo w 1832.
Bułgaria – 1878 (na kongresie berlińskim po bodaj 482 latach niewoli!),
Rumunia – 1878 (na kongresie berlińskim),
Czarnogóra –1878 (na kongresie berlińskim) Najchętniej bym jej tu w ogóle nie umieszczał, bo Księstwo Zeta w górach, nigdy chyba do końca nie było całkowicie podległe Turkom
Albania – 1912.
Macedonia - hhm, powiedzmy 1913 (koniec wojen bałkańskich, ale to kwestia do rozwinięcia w związku z dość późnym pojawieniem się tzw. narodowości macedońskiej).
Bośnia i Hercegowina – 1995 (Tu też sytuacja jest dosyć wątpliwa, bo gdyby Turcy nie przywlekli tam islamu, to zapewne nigdy nie pojawiliby się Boszniacy i konieczność niezależnego państwa dla nich :D …)

Przyjąwszy, że wszystkie te kraje straciły niepodległość w XV wieku, to jeszcze lepiej widać jak upiekło się Polakom…

A jutro 17 września – 19 lat temu, ostatni ruski żołnierz opuścił polskie terytorium…
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.09.2012 07:50

DarCro napisał(a): Trzeba dostać się tylko na skałki za boiskiem piłkarskim. Maaaaaan, to zapewne jedno z najpiękniej położonych boisk na świecie. Może tutaj nasze orły miałyby większej natchnienia do biegania za piłką? A jakby im nie szło, to zrzucanie ze skały 400 metrów w dół. (Niestety boiska nie udało mi się znaleźć na zdjęciach w googlach. Swoją drogą co się dzieje jak mocno kopnięta piłka spadnie im na drogę kilkaset metrów poniżej :?: :!: )


Wtedy działa podstawowe prawo fizyki - prawo Pascala.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.09.2012 09:51

Bardziej bym to wiązał z zasadami dynamiki Newtona, ale przyznaję, że z fizyki zawsze kulałem... :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.09.2012 09:57

Newtona nie znam...Prawo Pascala - kto kopie ten za...la.
Ostatnio edytowano 17.09.2012 12:31 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.09.2012 12:09

Musiałem być chory jak to prawo było omawiane na lekcji... :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.09.2012 13:11

Poniżej dwie uwagi, zwiazane luźno z tym, o czym wcześniej pisałem:

"Sueddeutsche Zeitung":
... arabska wiosna była od początku "nie tyle ruchem na rzecz demokracji, ile ruchem na rzecz emancypacji". Świat arabski wyzwala się z zależności od obcych, w którą popadł od upadku imperium osmańskiego w 1918 roku.


http://wiadomosci.onet.pl/swiat/sueddeu ... omosc.html

-----------------------------------------
O sarmackiej Polsce z wikipedii:

Religijne uroczystości poprzedzała zwykle procesja, na której czele jechał archimimus w zbroi zmarłego, odgrywający jego rolę.

Gdyby nieszczęście dotkęło Tuska, to rolę archimimusa musiałby odgrywać chyba kandydat na premiera czyli Cymański...
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 17.09.2012 18:49

DarCro napisał(a):Gdyby nieszczęście dotkęło Tuska, to rolę archimimusa musiałby odgrywać chyba kandydat na premiera czyli Cymański...[/color]


Szkoda , że nie możesz się powstrzymać od takich wtrętów :(
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 17.09.2012 19:37

demi-duox napisał(a):
DarCro napisał(a):Gdyby nieszczęście dotkęło Tuska, to rolę archimimusa musiałby odgrywać chyba kandydat na premiera czyli Cymański...[/color]


Szkoda , że nie możesz się powstrzymać od takich wtrętów :(


A ja jakoś nie żałuję: po prostu dzielę sie skojarzeniami i obrazami, które mnie nachodzą.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Serbia, Macedonia i Albania - tropem tureckich toalet - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone