W Pafos znajdują się liczne miejsca zabytkowe. Pierwsze to park archeologiczny. jest on rozłożony na dużej powierzchni przy morzu. To rozległy teren do zwiedzania. My wybraliśmy się do Grobowców Królewskich, które znajdują się też na obrzeżach miasta.
Pomimo swojej nazwy, nie chowano tam rodzin królewskich, tylko arystokracje i bogatsze warstwy społeczne ówczesnych czasów. Najstarsze grobowce datuje się na około III w. p.n.e. Wraz z działami w kryptach były chowane cenne przedmioty. Grobowce zostały jednak rozgrabione jeszcze przed przybyciem archeologów. Znajduje się tu łącznie około 100 krypt. Sama świadomość zwiedzania takiej historii robi wrażenie. Komory były wykuwane w litych skałach. Bilet 2,5 euro. Zwiedzanie zajmuje okło 2-3 godziny.
Pamiętajcie o filtrach słonecznych i nakryciu głowy latem... to jest duża odkryta przestrzeń, słońce operuje niemiłosiernie
Jeden dzień mieliśmy pochmurny po burzy, która przeszła nocą.
. Postanowiliśmy wykorzystać ten dzień na odwiedzenie pasma górskiego Troodos i przy okazji Klasztoru Kykkos.
Troodos to najwyższe pasmo górskie na Cyprze. W jego obrębie znajduje się również najwyższy szczyt całej wyspy, czyli Olimp. Wznosi się na wysokość 1951 m n.p.m. Już w czasie wznoszenia się samochodem, dało się poczuć ochłodzenie. Gdy wysiedliśmy trzeba było założyć kurtki. To taka odskocznia od upałów na dolnych partiach wyspy. W okolicy najwyższego szczytu, jak i w innych częściach pasma, znajdują się liczne szlaki turystyczne. Jest tam nawet czynny zimą wyciąg narciarski
Po drodze do klasztoru znajduje się też wodospad Millomeris, dochodzi się do niego wąwozem około 30min.
Klasztor Kykkos znajduje się w górach Troodos. To najstarszy prawosławny męski klasztor. Patronką klasztoru jest Matka Boska, której drogocenne ikony ozdabiają Kykkos. Najcenniejsza z ikon klasztoru Kykkos jest autorstwa ewangelisty świętego Łukasza.
Musimy uzbroić się w cierpliwość dojeżdżając do klasztoru. Droga jest kręta, pełno odłamów skalnych, trochę monotonna. Wejście jest darmowe, nie wymagają okrycia się chustami. Odwiedziliśmy wiele klasztorów przez kilka lat. Musimy przyznać, że ten jest prowadzony pod względem czystości i wyglądu perfekcyjnie. Liczne mozaiki i malowidła na ścianach przedstawiają się rewelacyjnie. Wszysko zadbane i wypielęgnowane. Bardzo ładnie to wszystko wygląda.
Co zrobić żeby turyści odwiedzali licznie miejsce ??? Trzeba stworzyć legendę o tym miejscu. Tak powstała Skała Afrodyty.
Zgodnie z legendą, bogini piękna i miłości wyłoniła się z morskich fal. Miejsce to jest nazywane Pétra toú Romíou i znajduje się w niedalekiej odległości, 25 km od Pafos. Jest tam bezpłatny parking i sklep z pamiątkami. Do plaży przechodzi się tunelem pod drogą przy sklepie. Odwiedziliśmy to miejsce dwa razy, przy różnej pogodzie. Miejsce do plażowania raczej jest średnie, plaża to gruby kamień i żwir. Natomiast do zrobienia zdjęcia jest idealne