Na szczycie Mesa Vouno znajdują się ruiny starożytnego miasta Thera, które założone zostało na początku IX wieku p.n.e. przez osadników ze Sparty. Ich przywódcą był Theras i to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa tego miasta.
Rozkwit miasta nastąpił w czasach panowania Ptolemeuszy w latach 300-150 r. p.n.e., kiedy ze względu na strategiczne położenie na Morzu Egejskim Thera została podbita przez dynastię Ptolemaiosa, króla Egiptu. Na ten okres przypada szczególny rozwój budowlany miasta.
Pozostałości miasta Thera zostały odkryte przez niemieckich archeologów w drugiej połowie XIX wieku. Po nich prace wykopaliskowe na Mesa Vouno prowadzili greccy archeolodzy.
Niestety starożytne miasto nie prezentuje się wyśmienicie. Nie ma tutaj dobrze zachowanych budowli a teren wygląda jak stanowisko archeologiczne w czasie prac wykopaliskowych i trudno sobie wyobrazić, jak wyglądało ono w czasach swojej świetności.
Ale i tak warto tutaj przyjść, chociażby ze względu na wspaniałe widoki rozpościerające się z góry.
Stanowisko archeologiczne jest nieczynne w środy. W pozostałe dni tygodnia można je zwiedzać w godzinach od 8:30 do 15:30.
Wstęp na teren Ancient Thera jest płatny. Cena od osoby dorosłej to 6 euro a za bilet ulgowy płaci się połowę, czyli 3 euro.
Można też za 15 euro nabyć 3-dniowy bilet upoważniający do zwiedzania trzech miejsc: stanowisk archeologicznych w Kamari i Akrotiri oraz Muzeum Prehistorycznego w Firze.
Do biletu otrzymuje się prospekt informacyjny, w którym zamieszczona jest taka mapka terenu.
No to idziemy.
Tuż przy wejściu znajdują się ruiny Sanktuarium Afrodyty. Dobrze że jest tam tabliczka informacyjna, bo inaczej trudno byłoby się tego domyśleć.
Teraz trzeba pokonać schody
i w nagrodę można napawać oczy widokami na Perissę,
i na Kamari.
Na zakończeniu serpentynowej drogi stoi sporo aut.
A w tym budynku po lewej stronie znajduje się kasa biletowa do wejścia na Ancient Thera.
W miejscu gdzie kończą się schody znajduje się dwunawowy sklepiony kościół Agios Stefanos, zbudowany prawdopodobnie w połowie VI w. n.e. na ruinach wczesnochrześcijańskiej trójnawowej bazyliki, która uległa zniszczeniu prawdopodobnie podczas trzęsienia ziemi.