Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Relacja pod wpływem Piotrka B - Izrael 2010 ;-)

Izrael to jedyny kraj na świecie, w którym klej na znaczkach pocztowych jest koszerny. Osoby przestrzegające Szabatu mogą w Izraelu kupić tańsze ubezpieczenie samochodu, które nie obejmuje sobót. W parku narodowym w miejscowości Aszkelon odkryto największy na świecie, znany w starożytności, cmentarz dla psów. Pochówek czworonogów odbywał się tam od V do III wieku przed naszą erą.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 02.11.2010 10:51

Na początek rozwiązanie zagadki z poprzedniego odcinka.
Obrazek
Pani z koleżankami wraca z... basenu!


Ain Karem
Ain Karem, także Ain Karim, En Kerem ( w wolnym tłumaczeniu źródło winnicy) – dzielnica południowo-zachodniej Jerozolimy, usytuowana w odległości ok. 8 km od najstarszej jej części – Starego Miasta.
Zgodnie z chrześcijańską tradycją w Ain Karem mieli mieszkać św. Zachariasz wraz z żoną św. Elżbietą. To tutaj wskazuje się miejsce narodzin św. Jana Chrzciciela.
W 1961 na granicy Ain Karem, na jednym z południowych wzgórz, zbudowano duży szpital (Hadassah Medical Center).
Obrazek

Na zdjęciu widać sanktuarium Nawiedzenia a także ten szpital. Tegoroczne letnie pożary doszły prawie do tego miejsca.

Łk 1:39-45
W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy.
Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.
Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę.
Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie.
Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana".


Obrazek

Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety
Sanktuarium składa się z dwupoziomowej świątyni i dziedzińca z umieszczonymi na murze kilkudziesięcioma majolikowymi tablicami z 1954 z tekstem hymnu Magnificat.


Obrazek

Obrazek

Na dolnej kondygnacji znajduje się grota i studnia przy które, zgodnie z tradycją, nastąpiło spotkanie Maryi i Elżbiety.
Obrazek

Na górnej kondygnacji rzucają się w oczy wspaniałe freski
Obrazek

Obrazek

i mozaiki
Obrazek

Miejsce narodzenia Jana Chrzciciela znajduje się w innej części Ain Karem, ponad kilometr od sanktuarium Nawiedzenia.
Na zdjęciu jest widok bazyliki narodzenia Jana Chrzciciela z okolic sanktuarium Nawiedzenia.
Obrazek

Wytłumaczenie jest takie, że pola na tarasach były wąskie, ale bardzo długie. W czasie prac polowych zamieszkiwano jeden dom, letni
a w czasie zimy - drugi. Nawiedzenie miało miejsce w domu letnim, a narodziny Jana - w zimowym.

Kościół św. Jana Chrzciciela
W Ain Karem znajdują się aż dwa kościoły pod tym wezwaniem. Katolicki został odbudowany w XII w. na ruinach wcześniejszego bizantyjskiego przez krzyżowców. Zajęty później przez muzułmanów i sprofanowany, odkupili w 1621 franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Został on przywrócony do kultu w 1674.
Obrazek

Obrazek

Na lewo od ołtarza znajduje się naturalna grota, która uważana jest za pozostałość domu św. Zachariasza. Według tradycji tutaj właśnie miał urodzić się św. Jan Chrzciciel.
Obrazek

Wnętrze kościoła jest ozdobione w stylu hiszpańskim. Płytki ceramiczne znakomicie zachowały się nie tylko na ścianach, ale i na posadzce.
Obrazek

Krótki odcinek na temat Emmaus - wkrótce.

Krzysztof
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 04.11.2010 10:44

Emaus
Łk24:13-31
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy.Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło.Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi.Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali.
(...)
I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: "Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił". Wszedł więc, aby zostać z nimi.Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im.Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu.


W starożytności chrześcijanie, począwszy od III w. (Orygenes, Euzebiusz, Hieronim i in.), jednogłośnie identyfikowali osadę, do której zmierzali uczniowie, z miastem Emmaus (od 70 po Chr. zwanego Nikopolis). Chociaż nazwa zbliżona była rzeczywiście do ewangelicznej, to jednak ani wielkość, ani też odległość od Jerozolimy nie zgadzały się z opisem ewangelisty. Z tego powodu w niektórych kodeksach spotkać możemy porawioną liczbę stadiów z 60 na 160 (ok. 30 km).
W okresie bizantyjskim Emaus-Nikopolis stało sie ważną stolicą biskupią. W IV i V wieku na miejscu spotkania Chrystusa z uczniami zostały wybudowane dwie bazyliki. Sanktuarium zostało zburzone w okresie inwazji perskiej i powtórnie w czasie inwazji arabskiej w VII wieku po Chr. Zostało ono odbudowane przez Krzyżowców w XII wieku. Niestety, odtworzona bazylika nie przetrwała nawet samego królestwa Krzyżowców.
Wykopaliska prowadzone w 1880, 1924 i w ostatnich latach odkryły pozostałości dwóch nakładających się na siebie bazylik bizantyjskich z pięknymi mozaikami i baptysterium oraz ruiny kaplicy Krzyżowców.
Obrazek

W ruinach tych mieliśmy prawdziwie polową mszę.
Wszystkie potrzebne naczynia, księgi i bielizna są przechowywane w metalowej szafce w murze (zestaw "mały ksiądz", jak mówiliśmy).
Obrazek

Miejscowa siostra zakonna pomogła ubrać kamienny ołtarz i przyniosła z zakrystii wino i komunikanty.
Obrazek

Przed mszą wyniknął mały problem - gdzieś się zapodziały karty z czytaniami po polsku więc cała msza była po łacinie. Atmosfera w czasie tej mszy była całkiem inna jak w Tabdze. Nie tylko ze względu na otoczenie. Zaczął właśnie wiać hamsin i w powietrzu unosił się pył z pustyni, który u mnie wywoływał alergiczne łzawienie oczu - inni myśleli, że płaczę ze wzruszenia. Wszyscy byli rozkojarzeni, niektórzy podenerwowani - coś jak u nas w czasie wiatru halnego. Podobno hamsin jest okolicznością łagodzącą przy zabójstwach popełnianych w tym czasie.

W Emaus-Nikolpolis jest jeszcze kilka miejsc godnych uwagi. Możliwe jest zwiedzenie budynku na wzgórzu, zbudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku przez Ojców z Betharram, w którym znajdują się najpiękniejsze mozaiki z miejsca wykopalisk.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można także nawiedzić kaplicę Wspólnoty Błogosławieństw, która zamieszkuje w tym miejscu od 1993 roku.
Obrazek

Jeszcze kilka słów o innych lokalizacjach biblijnego Emaus - informacje wzięte ze stron internetowych.
Utożsamianie Emmaus-Nikopolis z biblijnym Emmaus staje się mało prawdopodobne, jeśli bierzemy pod uwagę opisy biblijne. Wiekszość manuskryptów podaje, że Emmaus znajdowało się w odległości 60 stadiów (11 km) od Jerozolimy, co umożliwia dwóm uczniom szybki powrót do Jerozolimy, wejście do miasta (bramy miasta były zamykane) i poinformowanie Apostołów o spotkaniu. Emmaus Nikopolis znajduje się natomiast w odległości 160 stadiów (dokładnie 176 stadiów, czyli ok. 31 km) i czyni to trudnym do wykonania (wymagałoby to ponad 6 godzin intensywnego marszu). W opisie ewangelicznym Emmaus jest wioską, osadą, podczas gdy Emmaus-Nikopolis w I w. było dość znaczacym ośrodkiem miejskim.
W XII w. postanowiono znaleźć prawdziwe Emaus, którego odległość od Świętego Miasta zgadzałaby się z tekstem Ewangelii. Wybrano zamek Fontenoid (biblijne Kiriat-Jearim, dzisiaj Abu Gosz). Nowa lokalizacja nie przyjęła się na długo. W XIV w. na stałe zaczęto uważać za ewangeliczne Emaus wioskę el-Qubeibeh usytuowaną przy drodze z Jafy do Jerozolimy. Tradycję ludową przejęli franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej.

Jeszcze tylko jeden odcinek o Yad Vashem i KONIEC!
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 09.11.2010 12:25

Yad Vashem
Jad Waszem , nazwa oficjalna: Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem - instytut, oficjalny pomnik w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku w Jerozolimie na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset.

Termin Yad Vashem oznacza "miejsce i imię" albo, w niektórych tłumaczeniach, "pomnik i imię" i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza: dam im miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne.

Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz Januszowi Korczakowi. Jeden z pomników to urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady. W całym Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - Nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej.

Tyle cytatu z Internetu. A co dodać od siebie? Trudno wymyśli coś oryginalnego. Będą więc głownie zdjęcia.

Wejście
Obrazek

W Ogrodzie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata drzewkami pamięci nie są oliwki, a szarańczyn, czyli drzewo chleba świętojańskiego.
Obrazek

Obrazek

Wśród drzew umieszczone są też liczne pomniki, między innymi ten autorstwa Shelomo Selingera
Obrazek

Przy każdym drzewie tabliczka upamiętniająca tych bardziej znanych,
Obrazek

Obrazek

jak i tych znanych trochę mniej.
Obrazek

Plac Warszawskiego Getta zdobią płaskorzeźby bohaterów powstania i ostatniego marszu ofiar.
Obrazek

Obrazek

Duże wrażenie robi Izba pamięci - szery prostopadłościan na fundamentach z nie obrobionych głazów.
Obrazek

Wewnątrz ciemność, jeden znicz i na posadzce wyryte nazwy obozów zagłady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obelisk Bohaterstwa
Obrazek

Miejsce poświęcone pomordowanym dzieciom robi największe wrażenie.
Obrazek

I to nie te kamienne obeliski jakby z odciętą głową,
Obrazek

nie tablica pamiątkowa, ani portret małego Uziela
Obrazek

Obrazek

a wnętrze pomnika.
Ciemna sala, zapalone trzy świece i setki luster.
Płomyki świec odbijają się w lustrach i w sali są tysiące płomyków w całej przestrzeni, jak tysiące dusz. Nagrany głos monotonnie odczytuje imiona, nazwiska, wiek i pochodzenie pomordowanych dzieci.
Nie mam nagrania z tego miejsca, ale znalazłem na Youtube:

Od 30 sekundy jest nagranie z tej właśnie sali. Choć na żywo wrażenia są znacznie mocniejsze, to i tak polecam.

Nikt stamtąd nie wychodził obojętny.

Po wyjściu można jeszcze odwiedzić plac i pomnik poświęcony Januszowi Korczakowi.
Obrazek

Obrazek



To już koniec mojej opowieści o Izraelu.
Jak będzie więcej czasu, to zrobię samodzielną relację z całości i zamieszczę na swojej stronie.

Za uwagę dziękuję,
Krzysztof
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.11.2010 12:38

Bardzo interesująca podróż ...

Bardzo mocny akcent na koniec.

Dziękuję ... Pozdrawiam !
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.11.2010 13:35

Krzysztof, dzięki za relacje z Yad Vashem.
To miejsce odpuściłem (choć początkowo było w planie) bo wejście jest od 18-tu lat więc z dzieciarnią nie było co zrobić.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 09.11.2010 13:48

I ja dołączam do podziękowań za to, że miałam okazję, zobaczyć tamte rejony także z Waszej perspektywy :D :D :D

Piotrek_B napisał(a):dzięki za relacje z Yad Vashem.
To miejsce odpuściłem (choć początkowo było w planie) bo wejście jest od 18-tu lat więc z dzieciarnią nie było co zrobić.
Od 18-tu? A czym Oni to tłumaczą?


pozdrawiam serdecznie
:D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.11.2010 13:55

Tymona napisał(a):Od 18-tu? A czym Oni to tłumaczą?

Przypuszczam, że tematyką ekspozycji.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.11.2010 13:56

"Dziwna" to była podróż - może lepsze określenie to "inna".
Napewno bardzo ciekawa, dająca do myślenia...
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 12.11.2010 17:43

Dziękuję Wam za miłe słowa. Dla nich warto było się trochę pomęczyć.
Jeśli będziecie zainteresowani, to opracuję jeszcze trochę materiału z podróży... w czasie. Nie, nie do czasów Chrystusa, ale bliżej - do roku 1943.
Po moim Teściu zostało trochę pamiątek z Palestyny.

Krzysztof
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.11.2010 18:27

kw napisał(a):Dziękuję Wam za miłe słowa.....

a ja dziękuję za uzupełnienie tego, co nie dane mi było zobaczyć :papa:
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 12.11.2010 19:21

Krótko wracając do Yad Vashem.
Moje spostrzeżenia:
Piorunujace wrażenie zrobił na mnie hol pamięci dzieciom zabitym z tymi wszystkimi świeczkami i odczytywaniem imion i nazwisk w kilku językach.
Drugie - przy przywódcach powstania w gettcie w Warszawie bodaj przy trzech- zabity lub zdradzony przez Polaków. A "pogrom" w Kielcach był trzecią zagładą.
Megalomania in minus na konto Polski
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1394
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.05.2011 20:27

Janusz Bajcer napisał(a):Rozdział I jeszcze ciekawszy niż Wstęp, to co będzie dalej :D :D :D


Krzysztofie,

Popieram Janusza :) ...

Zapowiada się na relację taką, jakie lubię najbardziej, czyli do poczytania, a nie tylko do pooglądania :D ...

Pozdrawiam,

PAP
Poprzednia strona

Powrót do Izrael - שְרָאֵל



cron
Relacja pod wpływem Piotrka B - Izrael 2010 ;-) - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone