Opuściłyśmy Kanapee…
Wkrótce byłyśmy przy wejściu na teren ruin skalnego zamku Neuraten.
Niestety, wstęp nie był możliwy . Może uszkodzona była któraś z kładek ze stalowych kratownic lub jakieś z licznych schodków wiodących turystów po skalnych szczytach dawnego zamczyska wykutego bezpośrednio w skałach? Nie wiem, nigdzie nie było informacji o przyczynach zamknięcia … Szkoda, bo poprzednim razem udało nam się wejść i bardzo mi się podobało. Widoki z kładek przepiękne !
Według legendy, pierwszy zamek zbudowali tu Serbołużyczanie. Uległ zniszczeniu prawdopodobnie już w XI wieku za cesarza Henryka IV, gdy został zdobyty przez Niemców, którzy zaskoczyli Łużyczan. Mieszkańcy Neurathen rzucili się w głębiny z drewnianego mostu (w jego miejscu stoi dziś kamienny Basteibrücke, do którego dojdziemy za chwilę) do pobliskiego wąwozu, noszącego dziś nazwę Mardertelle. Na dnie wąwozu znaleziono wiele ludzkich czaszek i kości, a więc legenda z prawdą pewnie się nie mija.
Historycznie znany zamek skalny Neurathen, rozłożony na platformie pomiędzy kilkoma skalnymi wieżami, został zbudowany w XIII wieku, prawdopodobnie około 1245 roku. Był wówczas największym skalnym zamkiem w Szwajcarii Saksońskiej. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pojawiła się w dokumencie z 1261 roku. W 1466 roku w zamku zamieszkali rycerze-rozbójnicy, ostatnim takim właścicielem Neurathen był Hans von Oelsnitz, plądrował i rabował tereny znajdujące się pod kontrolą wójta nad Königsteinem. Elektor saski Ernst i jego brat książę Albrecht, od 1467 roku podjęli działania przeciwko Hansowi von Oelsnitz i rozpoczęli oblężenie zamku. Dopiero po ponad roku wojskom udało się podpalić i zdobyć zamek w maju 1469 roku. Hansowi von Oelsnitz udało się uciec. Próby odzyskania zamku za wstawiennictwem króla Macieja Korwina nie powiodły się. Elektor zezwolił mu jednak na osiedlenie się w Saksonii, otrzymał także rekompensatę finansową. Rathen został skonfiskowany jako utracone lenno, zgliszcza stały odtąd opuszczone i popadały w ruinę. Później pomieszczenia zrujnowanego zamku służyły jako schronienie dla ludności w czasie wojny. Mówi się, że podczas wojny trzydziestoletniej w 1639 r. wielu mieszkańców Pirny w obawie przed Szwedami szukało schronienia w skałach zamku.
Ponieważ większość budynków zamku skalnego była wykonana z drewna, do dziś pozostały jedynie rzeźbione w skale pomieszczenia, przejścia, cysterna i podpory belek dawnych konstrukcji drewnianych.