Uznałyśmy, że zwiedzania miasta już nam wystarczy. To, czego nie widziałyśmy na żywo, obejrzymy w internetach, a kiedyś może wybierzemy się ponownie?
Tak więc, odwrót w kierunku parkingu. Kleine Brüdergasse i Siebergasse do znanej już Heringstraße…
Schodkami na Wendischer Kirchhof z ewangelickim kościołem św. Michała (Michaeliskirche, Michałska cyrkej), z którego raz w miesiącu korzystają Serbołużyczanie wyznający protestantyzm.
Podczas wojen husyckich, w 1429 roku Budziszyn był oblegany od zachodu. Punkt ten był jednym z najsłabszych punktów fortyfikacji miasta, gdyż przed pierwotnym murem miejskim znajdował się płaskowyż, dzisiejszy plac kościelny, na którym obozowali napastnicy. Mieszkańcy dzielnie bronili Budziszyna, a w chwili największych ataków husyckich, na niebie pojawił się ponoć wymachujący mieczem Michał Archanioł, który pomógł odeprzeć napastników. W podziękowaniu, mieszkańcy zbudowali później w tym miejscu kaplicę , którą następnie przekształcono w kościół Wspomniana kaplica stanowi wschodnią część kościoła, w 1495 roku dobudowano wieżę od strony południowej i nawę od zachodu. Sklepienie i dach ukończono około 1520 roku. Od tego czasu kościół nosi nazwę „Michaeliskirche”.
Chęci na zobaczenie wnętrza już nie było, tak samo jak nie chciało nam się podchodzić do punktu widokowego i wieży Alte Wasserkunst. Minęłyśmy więc ziołowy ogródek upamiętniający Rudolfa Buchheima, uważanego za twórcę farmakologii jako samodzielnej dziedziny. Przypisuje mu się przekształcenie farmakologii z empirycznej praktyki medycznej w dziedzinę stricte naukową. Wprowadził do farmakologii doświadczenie biologiczne jako metodę badawczą i stworzył metodologię oznaczania ilościowego i leczniczych właściwości związków chemicznych. Przy kościele, bazując na starych ogrodach klasztornych i aptecznych, stworzono 8 różnych grządek zawierających rośliny lecznicze posortowane według wzorców chorób.
Bramą Mühltor (Brama Młyńska, Młynskie Wrota) opuściłyśmy obwarowaną murami starówkę. Jest to najmniejsza ze średniowiecznych bram miejskich i jedyny dostęp do miasta od strony zachodniej
Została zbudowana wkrótce po pomyślnym odparciu ataków husyckich w latach 1429 i 1431, aby zabezpieczyć dostęp od strony doliny Szprewy. Brama swoją nazwę zawdzięcza Wielkiemu Młynowi Rady, który powstał w latach 1535-1539. Została bezpośrednio wkomponowana w strategię obronną Alter Wasserkunst i kościoła św. Michała Tą drogą transportowano mąkę i zboże na osłach pomiędzy miastem a młynami w dolinie Szprewy. Bramę odbudowano w 1606 roku pożarze, zyskała wówczas obecny kształt, wraz z mieszkaniem dla stróża. O 21:30 brama była zamykana. Stróż mógł spokojnie udać się na spoczynek – ale zawsze z uchem skierowanym ku bramie. Zasada zamykania bramy wieczorem została zniesiona dopiero w 1835 roku.
Zejście nad Szprewę z widokiem na Basztę Młyńską i zamkową Burgwasserturm…
Baszta Młyńska ( Mühlbastei, Młynska bašt, Ratsmühle) została zbudowana około 1468 roku i wzięła swoją nazwę nieco później od dużego zbożowego młyna komunalnego Ratsmühle, który został zbudowany w 1535-39 poniżej wieży nad Szprewą pod zamkową wieżą ciśnień. Została poważnie uszkodzona podczas oblężenia Budziszyna przez Szwedów w 1639 roku, basztę odnowiono dopiero w 1676 roku. W latach 1830-1840 wieża służyła jako sala gimnastyczna garnizonu Budziszyna. W 1847 roku bastion młyński został sprzedany ówczesnemu właścicielowi dużego młyna Große Mühle Mörbitz z Kamenz, służył jako magazyn tkanin i sukna z fabryki sukna Mörbian . Od 1930 r. bastion służył jako magazyn muzeum miejskiego - do przechowywania znalezisk historycznych i pism. Doszczętnie spłonął podczas II wojny światowej, przechowywane znaleziska prehistoryczne oraz archiwalne dokumenty i księgi zaginęły. Od czasu renowacji w 1999 roku przez prywatnego właściciela, Mühlbastei służy jako przestrzeń mieszkalna i hostel.
Zamkowa wieża ciśnień (Burgwasserturm, Hrodowa wodarnja) położona jest na skrajnie zachodnim krańcu skalistego płaskowyżu, na którym zbudowany jest Ortenburg. Do 1535 roku wieża pełniła dwie funkcje – obronną i zaopatrującą zamek w wodę. Gdy Ortenburg podłączono do miejskiego wodociągu, pozostała jedyne funkcja obronna. Pomiędzy wieżą a dziedzińcem zamkowym znajduje się budynek łączący (Fronfeste) , który od 1740 roku pełni funkcję twierdzy. Więziono tam na przykład kapitana łużyckich rozbójników Johannesa Karaska (1800-1803), o którym wspominałam przy okazji poszukiwania miejsca obiadowego. Więzienie zamknięto około 1906 roku. Podczas II wojny światowej w bitwie pod Budziszynem w 1945 roku zniszczone zostało wnętrze i dach zamkowej wieży ciśnień. Zabezpieczeń dokonano w latach 2000-2001, zwiedzanie wciąż jest ograniczone, możliwe tylko podczas niektórych pojedynczych wydarzeń .