Re: Budziszyn , Rathen i okolice, Drezno, 2024
napisał(a) dangol » 24.06.2024 17:22
Wieża Macieja (Matthiasturm, Maćijowa wěža) jest wejściem na teren zamkowy Ortenburg od strony Schloßstraße…
Wczesna historia budowy Ortenburga jest niejasna, jednakże uważa się, że został zbudowany na przełomie X i XI wieku za panowania Henryka I i był punktem wyjścia dla rozwoju miasta. Syn i następca Henryka, cesarz Otton I, rozbudował zespół do zamku granicznego. Oprócz ściany osłonowej powstała wówczas zabudowa zamku na stromym prawym brzegu Szprewy.
Ortenburg zniszczyły pożary w latach 1401 i 1441, został odbudowany w stylu późnogotyckim przez namiestnika na zlecenie króla węgierskiego Macieja Korwina, władającego Górnymi Łużycami 1469-1490.
Późnogotycka Wieża Macieja została zbudowana w latach 1483-1486, czerwony „koronowy” szczyt dodano później. Aż do końca XVIII wieku zapewniała jedyny dostęp do zamku otoczonego fosą, posiadała bowiem most zwodzony.
Od strony miasta na wieży znajduje się piaskowcowa płaskorzeźba przedstawiająca Macieja Korwina, wykonana w 1486 roku. To wierne przedstawienie króla ma 9 m wysokości i 4 m szerokości. Projekt i symbolika heraldyczna są częściowo oparte na wielkiej pieczęci królewskiej z 1464 roku. Król siedzi pod baldachimem, a jego stopy opierają się na leżącym lwie, dwa unoszące się w powietrzu anioły trzymają koronę nad jego głową. Od 1855 roku płaskorzeźba była kilkakrotnie czyszczona i odnawiana. W 1992 roku, w oparciu o starsze widoki, ponownie dodano boczne pola herbowe, które przez długi czas były puste.
W Bramie Macieja, od strony zamkowej, znajduje się kartusz herbowy Zygmunta Jagiellończyka, namiestnika Górnych Łużyc w latach 1504-1506, dwa lata później wybranego na króla Polski - Zygmunta I Starego. Jest to jedyna zachowana monumentalna płaskorzeźba herbu książęcego Zygmunta, herbu znanego skądinąd jedynie z pieczęci. Herb trzymany przez anioła tworzą symbole heraldyczne rodziców Zygmunta, polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety z Habsburgów.