Najbardziej „aktywny” czas twierdzy przypada na okres buntu Sfakijczyków przeciwko Turkom podczas rewolucji w 1770 roku. Tu właśnie został pojmany i torturowany jeden z przywódców rebelii Daskalogiannis, obdarty potem przez Turków żywcem ze skóry.
Kolejnym ważnym wydarzeniem była bitwa z Turkami, jaka rozegrała się w pobliżu w dniu 17 maja1828 r., podczas wojny o niepodległość. 600 Greków pod wodzą Chatzimichalisa Dalianisa (pochodzącego z Północnego Epiru) schroniło się w castello. Po tygodniowym oblężeniu twierdzy przez ośmiotysięczne wojska Turków, część zamku została zniszczona, zginął Dalianis i prawie 400 jego ludzi. Ich niepogrzebane ciała porwał silny wiatr, a potem przysypał piasek z plaży Orthi Ammos, położonej kilkaset metrów na wschód od zamku.
Pora na kolejną zamkową legendę, tym razem o Drosoulites – „Ludziach Porannej Rosy”… Ponoć w 1890 r. Turkom ukazała się się procesja duchów powstańców – jadących na koniach mężczyzn. Turcy myśleli, że to rebelianci i otworzyli doń ogień. Podobną wizję mieli Niemcy w czasie II wojny światowej, również zaczęli strzelać do Drosoulites.
W rocznicę bitwy pod Frangocastello, o świcie odbywa się procesja cieni od ruin monastyru Agios Charalambos do zamku, z jadącymi konno uzbrojonymi mężczyznami ubranymi na czarno, ze świecami w dłoniach…
Fotka z netu (
https://www.sfakia-crete-forum.com/read.php?10,2521) :
„Cienie rosy” to niewyjaśnione zjawisko meteorologiczne, pojawiające się na przełomie maja i czerwca przy spokojnym morzu i wilgotnym powietrzu, przez ok. 8-10 min. tuż przed wschodem słońca. Cienie widać ponoć z odległości kilometra, docierają do morza i znikają w nim wraz z pierwszymi promieniami słońca…
Fotka z netu (
https://www.uniquecreta.com/2019/09/07/ ... okastello/) :
Jako że pojawianie się Drosoulitis wyjaśnić nie sposób, toteż być może wcale nie jest to zjawisko meteo? Trafiłam na
artykulik „Chronomiraże albo jak trafić do przeszłości”, ze szczególnym uwzględnieniem w nim tego, co pojawia się we Frangocastello.
Fragment wspomnianego artykułu:
[i ] "Chronomiraż należy odróżnić od zwykłego złudzenia optycznego. To nie jest proste zjawisko atmosferyczne, pozwalające z pomocą odbicia optycznego zobaczyć przesunięte w przestrzeni zjawiska, odbywające się w teraźniejszości. Chronomiraż to widzialne obrazy, które w rzeczywistości odbyły się w przeszłości, a według niektórych, mogą także odbywać się w przyszłości.
Niektórzy naukowcy badający to zjawisko są zdania, że chronomiraże są swego rodzaju czasowymi tunelami. I że mogą mieć wielki potencjał naukowy. Znane są także przypadki, kiedy ludzie trafiali do środka chronomirażu. Potem opisywali swój stan jako „wyczerpanie i przygnębienie”. Możliwe, że w tych strefach nadzwyczajnie podwyższone jest promieniowanie geomagnetyczne, które w ten sposób oddziaływuje na ludzką psychikę". [/i]
Może więc dobrze, że na Drosoulitis nie trafiliśmy
?
Bohaterskich Kreteńczyków upamiętnia pomnik Chadzimichalisa Dalianis (ten pośrodku). Obok jest pomnik lokalnego bohatera powstania z rejonu Sfakii Stratisa Deligianakis (strzelec z powstania 1828 r., jeden z organizatorów buntu 1841, po upadku którego osiadł na wyspie Milos) , a po drugiej stronie tablice poświęcona 6 braciom Patsos i Andreasowi Patsakis, bohatera z 1940 r.