napisał(a) kaz32420 » 10.06.2013 21:53
W gminie Gdów znajduje się 5 kopców związanych z legendami i wydarzeniami historycznymi dotyczącymi tych terenów.
- Załączniki:
-
-
-
- opiec w Pierzchowcu (przysiółku obecnego Pierzchowa)
-
- Jeden z najmłodszych kopców wzniesiony ku czci gen. J. H. Dąbrowskiego. Został usypany przez ludność Pierzchowa i okolic. Pod koniec II wojny światowej kopiec został zniszczony ale w latach 90.odbudowali go żołnierze 3 Pułku Saperów z Dębicy. Poświęcono go 7 września 1997 roku, w 200. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego. Obecnie kopiec ma 7 metrów wysokości, średnicę 21 metrów i obwód u podstawy 66 metrów, zwieńczony jest półtora metrowym obeliskiem z wyrytymi wersami Mazurka Dąbrowskiego: "Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy."Naprzeciw, w odległości ok. 40 metrów wznosi się drugi, mniejszy kopiec usypany przez ziemiaństwo w drugiej połowie XIX wieku. Tam też stoi pomnik generała. Obecnie opiekę nad kopcem sprawuje powołany w 1998 roku Komitet opieki nad kopcem gen. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie.
-
- Kopiec w Zręczycach
Historia, podobnie jak w przypadku kopców w Liplasie i Krakuszowicach, nie stwierdziła jednoznacznie pochodzenia tego obiektu. Tutejszym mieszkańcom znane są różne wersje genezy kopca. Jedna z nich głosi, że dziedziczka majątku poleciła usypać wzniesienie, aby z jego szczytu mogła podziwiać Kraków.
-
-
- Kopiec ma wysokość 2,5 metra, po części obudowany jest murem oporowym, a na jego szczycie od 1965 roku widnieje kamienny obelisk upamiętniający żołnierzy zamordowanych przez Niemców w 1945 roku.
-
-
- Obecnie kopiec wznosi się na wysokość 5 metrów, a jego szczyt uwieńczony został pomnikiem - personifikacją płaczącej ojczyzny.
-
- Kopiec w Gdowie
To mogiła poległych uczestników Powstania Krakowskiego z 1846 roku.
Ostatnio edytowano 20.06.2013 10:03 przez
kaz32420, łącznie edytowano 2 razy