Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalia 2022

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.08.2023 18:18

majkik75 napisał(a):Nadrobiłem zaległości ;)

Doczekałem się, wieczorny widok na Porto z Vila de Nova Gaia jest jednym z piękniejszych jakie w życiu widziałem. Jak się siedzi na wzgórzu Gai i obserwuje jak powoli się zapalają światła miasta jest super widokiem :!:
Na pewno jeszcze ciekawy jest widok z wieży klasztoru Kleryków i przejażdżka starym tramwajem nad ocean ;)

Dalej jak widzę jest równie ciekawie, klify i widok z nich nad morze jest niezły ... :tak:


Cieszę się , Michale , że podoba Ci się ciąg dalszy 8) , mam nadzieję , że dalej też tak będzie . . .


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.08.2023 18:29

Niestety nie udało nam się odwiedzić wspaniałej Fortaleza de Peniche , która pełniła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych funkcję owianego złą sławą politycznego więzienia , ani Forte de São João Baptista de Ajudá , znanego jako Fort Berlengas , leżącego na największej wyspie archipelagu Berlengas - jest okazja do powrotu :) Archipelag Berlenga to także najstarszy rezerwat przyrody w Portugalii .

429.jpg


430.jpg


431.jpg


432.jpg


433.jpg


434.jpg


435.jpg


436.jpg


437.jpg


438.jpg


439.jpg


440.jpg


441.jpg


442.jpg




Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2656
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.08.2023 20:57

Piękne widoki :) . Szczególnie podoba mi się ostatnie zdjęcie. Groźny ocean, piękne formacje skalne, niebo zasnute chmurami i mała świecąca plamka na skale.
Twierdza była zamknięta czy zabrakło Wam czasu? Ciekawa byłam tego srogiego więzienia :) .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.08.2023 17:25

wiola2012 napisał(a):Piękne widoki :) . Szczególnie podoba mi się ostatnie zdjęcie. Groźny ocean, piękne formacje skalne, niebo zasnute chmurami i mała świecąca plamka na skale.


Lubię patrzeć na potęgę oceanu z bezpiecznego klifu , to nie był sztorm , ale fale były poważne . . .

wiola2012 napisał(a):Twierdza była zamknięta czy zabrakło Wam czasu? Ciekawa byłam tego srogiego więzienia :) .


Niestety było już zbyt późno , a na kolejny dzień program był bardzo ambitny , żeby upchnąć jeszcze twierdzę :mg:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.08.2023 20:51

Późnym wieczorem dotarliśmy do miejsca naszego noclegu w Peniche - bardzo wygodnego i obszernego , kompletnie wyposażonego

443.jpg


444.jpg


445.jpg


446.jpg


447.jpg


Rano , po śniadaniu i kawie ruszyliśmy dalej , na koniec kontynentalnej Europy , podziwiając wspaniałe plaże i zmagania surferów z oceanicznymi falami

448.jpg


449.jpg


450.jpg


451.jpg


452.jpg


453.jpg


454.jpg


455.jpg


456.jpg


457.jpg


458.jpg


459.jpg


460.jpg


461.jpg


Tak dotarliśmy do Cabo da Roca - najdalej na zachód wysuniętego punktu kontynentalnej Europy :) Klify na przylądku sięgają 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego , niedaleko latarni
morskiej z 1842 roku , która zastąpiła wcześniejszą ( z 1772 roku ) , znajduje się obelisk z tablicą zawierającą cytat z eposu portugalskiego poety Luísa de Camões : Aqui , onde a terra se
acaba e o mar começa ( „Tu , gdzie ląd się kończy , a morze zaczyna” ) . Stąd do przylądka Henlopen ( USA ) jest 5593 km . Daleko ;) .


CDN
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.08.2023 21:02

462.jpg


463.jpg


464.jpg


465.jpg


466.jpg


467.jpg


468.jpg


469.jpg


Będąc w pobliżu trudno sobie odpuścić tą niewątpliwą atrakcję , tym bardziej że nie była oblegana przez tabuny turystów , tak jak następna Sintra , którą zwyczajnie zostawiliśmy na następny raz , bo zmasowany atak wyglądał tak , jakby odwiedzający chcieli Sintrę zadeptać . . .

W sklepie z pamiątkami można zakupić zpersonalizowny certyfikat potwierdzający wizytę w Cabo da Roca , w zależności od jego rozbudowania , za taki ręcznie wypisywany certyfikat trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu Euro .
Na przylądku jest restauracja z ciekawymi azulejos , w której wypiliśmy kawę i zjedliśmy ciasto , a potem ruszyliśmy w kierunku Sintry

470.jpg


471.jpg


472.jpg



Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.08.2023 12:14

473.jpg


Sintra to portugalskie miasteczko w górach Serra de Sintra z ekstrawaganckimi pałacami , rezydencjami i ruinami starożytnego zamku . Jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznej w Portugalii , słynącej z XIX-wiecznej architektury romantycznej . Najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich atrakcji Sintry jest kolorowy Palacio da Pena , czyli Pałac Pena ( kilka razy był widoczny ze ścieżki , którą spacerowaliśmy ) . Pięknie Sintrę pokazała Marzena w swojej relacji Portugalski skok w bok. Tramwaje Lizbony i plaże Algarve , my ograniczyliśmy się do spaceru po parku .

474.jpg


475.jpg


476.jpg


477.jpg


478.jpg


Dlaczego odpuściliśmy sobie dokładne zwiedzanie Sintry ? Przeczytałem w przewodniku , że na spokojne zwiedzanie jej potrzeba trzech dni , więc już z założenia zabrakłoby nam czasu .
Gdy zobaczyliśmy tłumy zmierzające w stronę poszczególnych atrakcji i dojeżdżające kolejne samochody i autokary z turystami - łatwo było przełożyć to na następny raz .
W planach jest Lizbona samolotem , wtedy można poświęcić trzy dni na Sintrę .



Pozdrawiam
Piotr
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.08.2023 12:30

piotrf napisał(a):Dlaczego odpuściliśmy sobie dokładne zwiedzanie Sintry ? Przeczytałem w przewodniku , że na spokojne zwiedzanie jej potrzeba trzech dni

Przychylam się do tej opinii.
Pojechaliśmy do Sintry na cały dzień wybierajac do zwiedzenia tylko dwie z dostępnych tam atrakcji.


piotrf napisał(a):Najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich atrakcji Sintry jest kolorowy Palacio da Pena , czyli Pałac Pena

W pierwszej kolejności odrzuciliśmy właśnie ten pałac.
Nie moja stylistyka :oczko_usmiech: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.08.2023 16:57

marze_na napisał(a):Pojechaliśmy do Sintry na cały dzień wybierajac do zwiedzenia tylko dwie z dostępnych tam atrakcji.


Jedno popołudnie na tym obszarze to być może do objechania rowerem :oczko:

marze_na napisał(a):
piotrf napisał(a):Najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich atrakcji Sintry jest kolorowy Palacio da Pena , czyli Pałac Pena

W pierwszej kolejności odrzuciliśmy właśnie ten pałac.
Nie moja stylistyka :oczko_usmiech: .


Moja również nie :oczko:


Pozdrawiam
Piotr
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.08.2023 20:38

Lizbona - Zielona Stolica Europy 2020


Lisbona.png


Lizbona ( port. Lisboa , wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii , leżące w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego , nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego .
Miasto stanowi centrum polityczne , ekonomiczne i kulturalne kraju . W centrum administracyjnym Lizbony mieszka około 600 tys , natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma prawie trzy miliony mieszkańców , co stanowi 27% populacji państwa .
W mieście znajdują się dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO : Klasztor Hieronimitów oraz Torre de Belém , a w granicach obszaru metropolitalnego znajduje się trzeci – Krajobraz kulturowy Sintry.
Z Sintry wjechaliśy do Stolicy , udało się zaparkować w okolicach Muzeum Elektryczności i zaraz potem ruszyliśmy w kierunku Restelo - części dzielnicy Belem z najwspanialszymi obiektami historycznymi miasta . Jeszcze rzut oka na most 25 Kwietnia ( Ponte 25 de Abril ) , potem Pomnik Odkrywców i mariny ( Doca de Belem i Doca do Bom Sucesso ) , aż do parku . . .

479.jpg


480.jpg


481.jpg


482.jpg


483.jpg


484.jpg


485.jpg


486.jpg


W parku Jardim da Torre de Belem spotkaliśmy pięknie ubraną w regionalny strój panią , sprzedającą wyroby lokalne i dwoje młodych ludzi serwujących orzeźwiąjące drinki na bazie zmiksowanego kokosa , podawane w kokosie właśnie :) , które smakowały rewelacyjnie , szczególnie z widokiem na wspaniałą średniowieczną twierdzą obronną

487.jpg


488.jpg


489.jpg


490.jpg


491.jpg


492.jpg


493.jpg


494.jpg


Nagle usłyszeliśmy salwę z okrętu wojennego , chwilę potem zza wieży wyłonił się okręt . Profilaktycznie zająłem miejsce przy armacie , ale już więcej safw ( ani w naszym , ani w żadnym innym kierunku ) nie było . Nudno się zrobiło i przykro , bo nie mogliśmy zwiedzić Klasztoru Hieronimitów ( pandemia :( ) , więc skierowaliśmy się na "naszą" na dwie i pół doby kwaterę , w drodze podziwiając pływające miasto wakacyjne .

495.jpg


496.jpg


497.jpg


498.jpg


499.jpg



CDN
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2488
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.08.2023 20:53

Znane mi miejsca tylko ze zdjęć, ale mam nadzieję, że uda się kiedyś zobaczyć ;)

pozdrawiam, Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8813
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 21.08.2023 21:22

piotrf napisał(a):Nudno się zrobiło i przykro , bo nie mogliśmy zwiedzić Klasztoru Hieronimitów ( pandemia :( )

No to Piotrze nie masz wyjścia. Trzeba wrócić ;) .

Cieszę się, że już dojechaliśmy do Lizbony. W realu powrót mi się nie składa to chociaż pospaceruję tutaj wirtualnie 8) .
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9297
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 21.08.2023 21:24

piotrf napisał(a):W parku Jardim da Torre de Belem spotkaliśmy pięknie ubraną w regionalny strój panią , sprzedającą wyroby lokalne i dwoje młodych ludzi serwujących orzeźwiąjące drinki na bazie zmiksowanego kokosa , podawane w kokosie właśnie

Nie to, żebym się czepiała. Ale, jeśli, to ci młodzi ludzie na zdjęciu z wózkiem, to to są raczej ananasy, a nie kokosy. :cmok:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18625
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.08.2023 22:15

majkik75 napisał(a):Znane mi miejsca tylko ze zdjęć, ale mam nadzieję, że uda się kiedyś zobaczyć ;)

pozdrawiam, Michał


Michale , to jest dobre miejsce na samolotową wycieczkę , też mam nadzieję zobaczyć jeszcze raz . . . może w przyszłym roku :mg:


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15001
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.08.2023 22:24

Wieża w Belem zawsze robi na mnie wrażenie :D Mam nadzieję, że kiedyś zobaczę ją na własne oczy 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalia 2022 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone