Po śniadaniu wyruszyliśmy drogą S19 , potem S17 w stronę lotniska w Modlinie . Jechało się na tyle dobrze , że dotarliśmy tam ze znacznym wyprzedzeniem czasowym , pojawiła się więc okazja żeby przed wylotem zwiedzić Twierdzę Modlin . Część fortów była zamknięta dla zwiedzających , ale to nas nie zniechęciło Zamiast nudzić się na lotnisku w oczekiwaniu na samolot ,
spędziliśmy miło czas na spacerowaniu po twierdzy
Wiele wody w Wiśłe przepłynęło od mojej wizyty w Twierdzy Modlin w czasach szkolnych .
Walory obronne miejsca docenił król szwedzki Karol Gustaw , zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. “Bugskansen” , który przetrwał aż do 1660 r.
Kolejnym był Napoleon , który zdecydowł o rozbudowie . Powstał obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli , zaprojektowany przez Szefa inżynierii napoleońskiej gen. Francois de Chasselop - Laubat , a w 1809 r. przy współudziale płk Jana Malleta , szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego .
Twierdza oblegana przez wojska rosyjskie kapituluje 9 października 1831r . Pod panowaniem rosyjskim Modlin , w 1834r. przemianowano na Nowogieorgiewsk . Nazwa ta , traktowana jako urzędowa przetrwała do 1915 r. W oparciu o stare korony o narysie bastionowym , powstał obwód zewnętrzny twierdzy złożony z sześciu frontów . Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250 m rozpoczęto w 1832 r , a zakończono w 1864 r . Cytadela i obwód zewnętrzny zostały otoczone murem zwanym Carnota .
[i]"W 1873 r. rząd carski podjął decyzję otoczenia twierdzy łańcuchem fortów , a ich realizację rozpoczęto 10 lat później . W odległości 2-6 km od fortecy zbudowano pierwszy pierścień 8 ceglano - ziemnych fortów , o łącznej długości 30 km . Kolejną modernizację przeprowadzono w latach 1912 - 1914 . Wykonano wtedy 10 fortów betonowych w odległości 5-10 km od cytadeli ,
stanowiących drugi pierścień fortów , z zastosowaniem osłon żelbetonowych i stalowych wieżyczek pancernych . W I wojnie światowej , po 10 dniach walki z Niemcami kapituluje 20.08.1915 r.
Do listopada 1918 r. twierdza obsadzona przez załogę niemiecką . W grudniu 1918 r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie .
Potem zostawiamy samochód na parkingu , odwiezieni na lotnisko skracamy sobie czas rozmowami z ciekawymi ludźmi , a potem zajmujemy miejsca w samolocie i późnym wieczorem lądujemy w Porto .
Pozdrawiam
Piotr