Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

porady dla zainteresowanych okolice split makarska

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tomasz szydzikowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 22.07.2007
porady dla zainteresowanych okolice split makarska

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomasz szydzikowski » 22.07.2007 22:05

byłem tam pierwszy raz ,jak to zwykle bywa po raz pierwszy zawsze płaci sie frycowe ,zwłaszcza gdzie tak jak w naszym przypadku jechalismy zupełnie w ciemno.
nie żałuję tych przygód ,poradzilismy sobie niezle ,dzisiaj moge sie doświadczeniem podzielić .
warto jednak wiedziec pare istotnych rzeczy ,żeby nie byc głupim turystą i szybko stracić pieniądze.
pozdrawiam
Anusia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 163
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anusia » 22.07.2007 22:27

Witam Cię, ciekawa jestem co ci się przytrafiło... może o tym jakoś szerzej opowiesz?? pytam bo w zeszłym roku jechaliśmy po raz pierwszy autem do Cro do Baska Voda i w sumie żadnych niespodzianek wielkich nie mieliśmy :) no może poza przecenieniem znajomości angielskiego przez chorwatów, bo to był koszmar. O ile w każdej knajpie bez problemu szło się dogadać po niemiecku, to gdzie indziej np. na stacji benzynowej, i angielski i niemiecki odpadał. Tylko migowy, no i chorwacki rzecz jasna :D
tomasz szydzikowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 22.07.2007
przygody

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomasz szydzikowski » 23.07.2007 10:25

Wiesz,same przygody,najgorsza która nam sie przytrafiła to ta ,kiedy wybralismy sie któregos pieknego dnia do SPLITU.
Wjechalismy do centrum ,szukamy parkingu ,ale oczywiscie blisko starówki tam gdzie duzo do zwiedzenia ,dobrych knajpek itd.
szukamy tego miejsca i szukamy ,a chciałbym zaznaczyc ,że miasto duze i w lipcu tam ,jak w mrowisku ,no i nie ma wolnego miejsca ,jak na złość.
ale widzimy zaparkowane trzy samochody na jednym z chodników.
no to siup na ten chodnik .
wyszliśmy z samochodu i w drogę.
mineło ,może ok dwie godziny ,wracamy po coś do samochodu ,powoli łagodnym łukiem w kierunku tego miejsca ,a nasze auto nam się niewyłania .jakby zapadło sie pod ziemie ,szybkie otrzezwienie ,pierwsza myśl -ukradli ,no dobrze ale gdzie są inne?
stali tam jacys chorwaci ,po drógiej stronie ulicy.
poszedłem wiec do nich ,czy może coś wiedzą ,żaden z nich nie rozmawiał po angielsku ani po niemiecku koszmar zaczeli cos krzyczec ,w koncu na migi zrozumiałem , że prawdopodobnie nam odcholowali i musimy iść na policję .
już bylismy dobrze zmartwieni i co teraz?
do policji kawał drogi ,ale prawie przebieglismy w stresie ten odcinek.
na policji pełno ludzi ,krzyk ,dużo różnych spraw,a my tam czekamy kto nas wysłucha ,oczywiscie żaden policjant tez niezna angielskiego i znowu tylko po chorwacku,że mamy sobie wziąść taxi i pojechac na ich specjalny parking ''PALKO SLUZBA'' i tam pewnie będzie ,ale my nie mamy tej pewności i mogli by chociaż zadzwonic ,ale nie bo poco prawda niech sami szukają
taksówkasz pojeżdził z nami sobie pierw po mieście,ale zajeżdzamy na miejsce a tam stoi nasz ukochany samochód.
podchodzimy do okienka w którym siedzą ,policjantka z prawdopodobnie straznikiem miejskim i z nowu problem jezykowy.
ale zaczynam się uczyć chorwackiego ,okazuje sie ,że trzeba zapłacic 740 kun.kolejny pomysł , przychodzi do głowy ,zeby się troche dogadac ,bo jednak szkoda tyle pieniędzy,trwało to jeszcze chwile jak kolejne samochody obcych turystów wjeżdzały na lawetch ,jednym słowem ruch w interesie.
udałem więc ,że kończa nam się wakacje jak nas tyle skasują i mamy ostatnie 500 .
musielismy troszke jeszcze odczekac ,bo pani policjantka troszke się wachała ,ale kto tam nie chce swoje zarobic w końcu na turystach ,tak wiec decyzja zapadła 340 kun musza skasowac za z cholowanie a mandatu nie wypiszą na 400 bo tyle wynosił tylko zadowolą sie 160 kun dla siebie tak więc 500 wystarczyło ,
my natomiast tego dnia ,humory mieliśmy z głowy i zadowoleni chociaż ,że samochód sie znalazł .
Jeszcze tago samego dnia wybraliśmy sie z powrotem do centrum ,byliśmy głodni .oczywiście zaparkowalismy w dozwolonym miejscu.szukamy jakieś restauracji ,podrodze wszedłem do sklepu ,wybrać jakieś dobre wino ,musimy sie przecierz odstresować
idziemy do restauracji ,tam zjedlismy ,ochłonelismy troche .
wychodzimy ,do samochodu dosć spory kawałek ,odjeżdżamy ,a mi się przypomina że ja to wino zostawiłem w restauracji .
nie ,nie nie już dosyc na dzisiaj ,ale wróce po nie ,nie pamiętałem dokładnie już tej drogi i wjechałem w jakąś inną zupełnie i do tego strasznie wąską jak we włoszech .stanelismy na chwilę ,poleciałem więc sam ,szybko po to wino ,które juz w rekach kelnera czekało tam na mnie.
oni zostali w samochodzie na wypadek jakies policji,
wracam i już mam problem z wyjazdem ,oczywiście tylko tyłem jakieś 150m .przedemną jakieś samochody które też znalazły się w pułapce tej uliczki.
cofam ,cofam zachowując pełną ostrożność ,żeby czasem kogos nie zachaczyc ,a tu krrraaach,zachaczyłem o ostry murek z kamienia i po.rysowałem cały tylni bok
wiesz mi tego dnia miałem wszystkiego dość .
Split był piekny ,ale dosc drogi .
ale gdy już wróciliśmy do kampingu, wskoczylismy do wspaniałej wody cała złość mineła .ciesząc się słońcem i pięknymi widokami.
to jadna z przygód ,która na pewno utkwi i na stałe zapisze sie w naszej pamięci.
pozdrawiam papa
herman00
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 09.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) herman00 » 23.07.2007 13:11

Cześć,
Daj namiary na camping - będziemy w Splicie ze 2 dni przejazdem i szukam jakiegoś spokojnego campu.
Pozdrawiam
tomasz szydzikowski
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 22.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomasz szydzikowski » 23.07.2007 13:54

jak wyjediesz ze splitu droga na dubrownik .
pierwsze wieksze miasteczko to Omis ,przejedziesz przez nie,dalej w kierunku makarska ok 5km ,dokładnie nie pamietam ,ale na trasie miniesz tablicę miejscowość Celina i tam już będzie szyld po drodze ''autocamp DANIJEL"
rafalopat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 27.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalopat » 23.07.2007 14:09

Anusia napisał(a):O ile w każdej knajpie bez problemu szło się dogadać po niemiecku, to gdzie indziej np. na stacji benzynowej, i angielski i niemiecki odpadał. Tylko migowy, no i chorwacki rzecz jasna :D

nie wiem po co się silić na inne języki niż polski przecież chorwacki jest chyba najbardziej podobnym językiem do polskiego i praktycznie w każdej sytuacji da się po rozumień po polsku a nie po angielsku czy niemiecku.
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 23.07.2007 16:18

rafalopat napisał(a):
Anusia napisał(a):O ile w każdej knajpie bez problemu szło się dogadać po niemiecku, to gdzie indziej np. na stacji benzynowej, i angielski i niemiecki odpadał. Tylko migowy, no i chorwacki rzecz jasna :D

nie wiem po co się silić na inne języki niż polski przecież chorwacki jest chyba najbardziej podobnym językiem do polskiego i praktycznie w każdej sytuacji da się po rozumień po polsku a nie po angielsku czy niemiecku.




oczywiście- a jak ktoś miał do czynienie w podstawowej szkole z rosyjskim to pełen luzik

Powrót do Chorwackie ABC



cron
porady dla zainteresowanych okolice split makarska
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone