Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pomysł na obiadek w Chorwacji.

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 09.05.2008 17:57

są już Świeże szparagi Doskonałe zarówno te białe jak i bardziej cenione przez wiele osób, zielone szparagi. Ważne, aby nie były wysuszone i wiotkie. Powinny stać w wodzie, tak jak je kupujemy obecnie na targu. Muszą być jędrne, przekrój szparaga powinien być mokry, a nie zdrewniały, po naciśnięciu na spodnią część szparaga wypływają wtedy kropelki wody.
Szparagi płuczemy pod strumieniem wody, w główce zwykle jest trochę ziemi. Usuwamy dolną część szparaga poprzez napięcie go w kształcie podkowy, pęka zwykle w odpowiednim miejscu. Szparagi zielone, szczególnie te cienkie nie wymagają dalszego obierania, te grubsze, usuwamy cienkim nożykiem zwłókniałą skórkę tylko z samego dolnego odcinka.

Obrazek

Szparagi białe po usunięciu dolnego odcinka obieramy cienko dolną połowę łodygi, tak jak na fotce.
Gotujemy w osolonej wodzie, dobrze dodać trochę cukru. Szparagi zielone gotujemy dość krótko, zwykle 7-12minut, białe, a głównie grubsze do 15 minut.
Najsmaczniejsze są po prostu polane masłem z bułką tarta.


Obrazek

Można jeszcze inaczej, ale zwykle to co proste powinno smakować najlepiej.

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 09.05.2008 19:27

Ja robię naleśniki ze szparagami-ugotować szparagi jw,usmażyć naleśniki (nie dodawać do ciasta cukru),zawijać po3-4 szparagi w naleśniku,układać w żaroodpornym naczyniu,obłożyć wiórkami masła,posypać startym żółtym serem i polać jajkiem (lub dwoma,w zależności od ilości) roztrzepanym z mniej więcej jedną trzecią dużej śmietany,zapiekać w piekarniku w 200 stopniach jakieś 15 minut,ja po wierzchu posypuję jeszcze żółtym serem,całkiem smaczne,właśnie dziś robiłam,ąle nie wpadłam na to żeby zrobić zdjęcia.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 11.05.2008 09:13

Byłem przez kilka dni w Wolsburgu, na zaproszenie Kamei i VW. Na kolację podano nam, między innymi, miejscowe szparagi (nie mam zdjęć niestety). Białe, wielkie, długości ok 35/40 cm, grube ok 2/2.5 cm, niesamowicie miękkie, bez twardych włókien, wyśmienite. Zjadłem 2 porcje, ok 30 szt. Do polania podano sos na bazie majonezu i w sosjerce rozpuszczone masło, bez bułki tartej.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 13.05.2008 19:23

A ja bardzo lubię omlet ze szparagami. Szparagi gotujemy jak wyżej. Masę omletową no powiedzmy z 3 jaj, szczypta proszku do pieczenia, żeby nie siadło i typowo po połączeniu składników wylewamy na patelnię. po chwili dodajemy pocięte ugotowane szparagi i trochę szynki. I teraz tylko wysoki rzut omletem pod sufit i dosmażamy drugą stronę. Genialne. Tylko tego rzutu jak dotąd nigdy nie próbowałem, ale jeszcze wszystko da sie naprawić.

A następne danie typowo śródziemnomorskie, MUSAKA, czy macie jakieś doświadczenia???
Pozdrawiam Grzegorz. :wink: :lol:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3692
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.05.2008 19:43

Zalezy z czego musaka:
-zemniaki
-bakłazany
-papryka
-kabaczek
-kalafior

:wink:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005
Musaka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 15.05.2008 15:24

Niektórzy twierdzą, że ojczyzną MUSAKI jest Turcja, inni, że z całą pewnością Grecja. Zjeść ją można w basenie wschodniej części morza Śródziemnego. Znane są jej liczne wersje, ale ogólnie jest to zapiekanka z różnych warzyw z dodatkiem mielonego mięsa lub bez.
Podstawą są bakłażany, ale również ziemniaki, pomidory i mielone mięso.

Dzisiaj przedstawiam wegetariańską postać musaki, bo na taką było zapotrzebowanie.
Bakłażany kroimy w plastry, solimy i opieprzamy, na 30 minut odstawiamy w celu pozbycia się nadmiaru wody i goryczki.

Obrazek

Potem lekko osuszamy papierowym ręcznikiem, ja ją po prostu otrzepuję. Smażymy na niewielkiej ilości oleju na lekko złoty kolor. W mojej wersji dodatkowo są ugotowane ziemniaki, z których tworzymy dolną warstwę dania układając ją w żaroodpornym naczyniu, na dno trochę tłuszczu. Dalej podsmażona cukinia, przypominam, że jest to musaka bezmięsna. Kolejną warstwą, są podsmażone bakłażany.

Obrazek

Kolejną warstwą w wegetariańskiej postaci jest starta marchewka podduszona na maśle, oraz pokrojone pomidory z puszki lub sparzone z obraną skórką. Oczywiście solimy to w trakcie.

Obrazek

W wersji mięsnej stosujemy mielone, jakie chcecie. Obrane cebule pokrój w kostkę, posiekaj czosnek i podsmaż razem w płaskim rondlu, delikatnie mieszając, na oliwie. Kiedy cebula nabierze złotej barwy, włóż mięso i smaż, cały czas mieszając i jednocześnie rozdzielając je widelcem, żeby nie zbiło się w grudki. Jak tylko mielone lekko zbrązowieje, dodaj pomidory i koncentrat, wymieszaj wszystko i posól do smaku. Duś farsz na malutkim ogniu pod przykryciem około 20 min. Na 2-3 min przed zdjęciem z ognia dopraw do smaku przeciśniętym przez praskę czosnkiem i ziołami (ideałem byłyby świeże) oraz pieprzem.
W swojej zamiast tej warstwy zastosowałem zamiennie cukinię, marchewkę i pomidory. Teraz trochę startego żółtego sera i ostatnia warstwa, oczywiście bakłażany.

Obrazek

Całość zalewamy sosem utworzonym ze śmietany, 2 jajek i startego żółtego sera. Dobrze wymieszać, dosmakować solą pieprzem i trochę gałki muszkatałowej. Zalewamy tym potrawę, trochę potrząsamy, aby weszła głębiej. Teraz do piecyka na 30-40 minut, aż wytworzy się apetyczne brązowe zabarwienie wierzchniej warstwy.
I teraz smacznego.

Obrazek

Polecam z czerwonym winem, Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.05.2008 16:51

Grzegorzu - czy wiesz , że Twoi krajanie z lubelskiego jako Ko organizują IX Koziołkowy Zlot Cromaniaków nad Jeziorem Firlej :?: :papa:
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 15.05.2008 17:22

Ja w tym roku robię szparagi trochę inaczej, a mianowicie smażę je na rozgrzanej oliwie z dodatkiem grubo posiekanego czosnku do czasu, aż zmiękną. Oczywiście zielone szparagi wcześniej wymagają, aby je umyć i odciąć zdrewniałe końce.


Obrazek

Następnie wykładam je na talerz oraz zsypuję obficie parmezanem oraz solą:

Obrazek

Oczywiście można je również pokroić w mniejsze kawałki, usmażyć jak wyżej i kiedy już będą miękkie dodać jajka i mamy jajecznicę ze szparagami.

Obrazek
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 15.05.2008 17:41

Pstrąg z grilla

Oczywiście spędzając długi weekend na wsi, nie może zabraknąć grilla i rybki z rusztu, czyli pstrąg w sosie chrzanowym. W celu przygotowania sosu mieszamy ze sobą: śmietanę, chrzan, kwaśne jabłko starte ze skórką, oraz sól i pieprz. Wszystko ze sobą mieszamy, smakujemy, przyprawiamy i odstawiamy do lodówki.


Obrazek

Umyte pstrągi osuszamy ręcznikiem papierowym, skrapiamy cytryną, przyprawiamy solą i białym pieprzem. Do środka każdej ryby wkładamy koperek, pokrojone w ćwiartki cytryny oraz ząbki czosnku, całość umieszczamy w kratce przeznaczonej do grillowania ryb.

Obrazek

Całość wrzucamy na grill:

Obrazek

Po kilkudziesięciu minutach odwracamy i każdy z boków ryby smaruję masłem:

Obrazek

Gdy ryba będzie gotowa ( skóra zrumieniona, troszeczkę przypalona, w środku upieczone mięsko ), całość zdejmujemy.

Obrazek

Należy przynieść zimny sos z lodówki, który w połączeniu z gorącą rybą stanowi istną rozkosz dla podniebienia, oczywiście koperek, cytryny i czosnek wyrzucamy.

Obrazek

Oczywiście rybę możemy przyrządzić w piekarniku, gdzie każdą zawijamy oddzielnie w folię aluminiową, pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 160-180 przez około pół godziny, na ostatnie 5 minut rozchylam folię i do każdej sakiewki dodaję trochę masła. Konsumpcja odbywa się jak wyżej ;-)
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 16.05.2008 13:38

Grzegorz Ćwik napisał(a): I teraz tylko wysoki rzut omletem pod sufit i dosmażamy drugą stronę. Genialne. Tylko tego rzutu jak dotąd nigdy nie próbowałem, ale jeszcze wszystko da sie naprawić.



A ja próbowałem z naleśnikami ok, ale po omlecie musiałem malować sufit :D :)
e.zetka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1316
Dołączył(a): 26.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) e.zetka » 16.05.2008 13:52

aquavitae, rozwścieczyłeś mnie tymi pstrągami :twisted: :wink:
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 16.05.2008 15:57

Nie ma problemu, wkurzanie to moja specjalność. Ale teraz pora na szaszłyki z grilla.

Jak pewnie dało się zauważyć nie jestem zwolennikiem gotowych przypraw etc., ale polecam sos Teriyaki. Jest tak doskonałą przyprawą, że praktycznie wystarczy dodatkowo trochę soli i pieprzu i można przystąpić do gotowania. Grill to przede wszystkim mięsa i mam zamiar przedstawić tym razem szaszłyki z kurczaka właśnie w sosie Teriyaki. Pokrojone w kostkę piersi kurczaka zalałem ok. 100ml sosu na 1 kg mięsa, delikatnie posoliłem i popieprzyłem, a następnie odstawiłem do lodówki w moim przypadku na 12h, choć wystarczą i 2 godziny. Jako, że są to szaszłyki potrzebujemy oczywiście patyczki, które moczymy w wodzie przez minimum godzinę.

Nie będę tłumaczył, jak się robi szaszłyki, ale wspomnę, że dodatkowo na patyki nabijam jeszcze plasterki boczku, paprykę, cebulę oraz pieczarki.

Obrazek

Na rozgrzany grill układamy szaszłyki, pilnując aby się nie przypaliły, można je dodatkowo polewać sosem Teriyaki:

Obrazek

Tak mniej więcej wyglądają, gdy możemy przystąpić do konsumpcji.

Obrazek

Jako, że szybko tracą ciepło mogą pozostać na lekko rozgrzanym grillu, choć doskonale smakują też na zimno. Oczywiście szaszłyki równie dobrze smakują z piekarnik, jak i usmażone na patelni grillowej.

Smacznego.
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 17.05.2008 12:28

Dla odmiany sałatka z ciecierzycą.

Ciecierzyca wymaga namoczenia na około 8 godzin, można też zalać ją wodą na noc ( 200 gram na około poł litra wody ). Następnie w tej samej wodzie gotujemy ją na małym ogniu przez około 1,5 h, jednak należy uważać, aby nie była zbyt miękka, ani zbyt twarda, musi być jędrna. Pod koniec gotowania warto ciecierzycę delikatnie posolić ( pod koniec, aby nie stwardniała ), a następnie odsączyć i wystudzić. I teraz hulaj dusza, co kto zapragnie. Ja kroję w kostkę kozi ser ( może być feta ), pomidory, ogórki, paprykę, czosnek - tak naprawdę mając ciecierzycę możemy do sałatki zrobić tzw. czyszczenie lodówki. Całość delikatnie pieprzę, dodaję majonez, odrobinę musztardy dijon i przystępujemy do konsumpcji.


Obrazek
Ostatnio edytowano 17.05.2008 20:55 przez aquavitae, łącznie edytowano 1 raz
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 17.05.2008 12:37

Piękne jedzonko.Ja też jestem wściekła jak e.zetka ale nie ma rady.Chopy nie zawsze chcą gotować ,chociaż są rzekomo najlepszymi kucharzami.
aquavitae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 406
Dołączył(a): 21.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aquavitae » 17.05.2008 12:39

Penne z owocami morza.

Potrzebujemy mrożone owoce morza, oliwę z oliwek, oliwki, czosnek, ser pleśniowy lub topiony, cebulę, koperek, parmezan ( może być tarty z torebki, ale lepiej z kawałka ), makaron penne, pieprz w zalewie, śmietanę, białe wino ( w tym wypadku ze riesling ze Słowenii ), masło, sól – ale uwaga ser może być słony, dodatkowo jeżeli robimy penne z jakąś rybą ( słoną ) potrawę łatwo przesolić.

Obrazek

Na rozgrzanej patelni szklimy drobno pokrojoną cebulę, z czosnkiem ( uważając, aby go nie spalić, ponieważ zrobi się gorzki ), następnie wrzucamy rozmrożone owoce morza i dusimy z odrobiną wina.

Obrazek

Sos: łączymy wino ze śmietaną, podgrzewany w rondlu, lub jak w moim przypadku na drugiej patelni i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy drobno pokruszony ser ( jeśli używany topionego – wyciśnięty ), dorzucamy oliwki – pokrojone lub nie i całość gotujemy około 10 minut, aż do uzyskania gęstej konsystencji. W międzyczasie gotujemy makaron penne.

Obrazek

Najlepiej jeśli uda się nam owoce morze i sos smażyć obok siebie w jednym czasie.

Obrazek

W kolejnym etapie staramy się połączyć zawartość obu patelni w jedno. Oczywiście można też owoce morza wymieszać najpierw z ugotowanym makaronem, a dopiero następnie zalać sosem, ale ja lubię się "babrać" ;-)

Obrazek

W każdym razie owoce morza oraz sos łączę z makaronem, wszystko opruszam drobno pociętym koperkiem oraz obsypuję obficie parmezanem, a całość prezentuje się w ten sposób:


Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Pomysł na obiadek w Chorwacji. - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone